تحصیل و زندگی در فنلاند

مهاجرت

تحصیل در فنلاند

تحصیل در فنلاند

تحصیل در فنلاند به عنوان کشوری زیبا و رویایی، با پوشش وسیعی از بافت جنگلی شاید آرزوی خیلی از افراد علاقمند به تحصیلات تکمیلی باشد، سالیانه تعداد زیادی از افراد به جهت برخورداری از امکانات دانشگاهی با سطحی نسبتا بالا خواستار ادامه تحصیل در فنلاند میشوند.

فنلاند یکی از مقاصد خیلی خوب جهت ادامه تحصیل در یک کشور پیشرفته اروپایی می باشد.زبان رسمی این کشور فنلاندی و سوئدی می باشد. البته حدود 90 درصد جمعیت فنلاند به زبان فنلاندی صحبت می کنند. آیین اکثر مردم فنلاند مسیحیت می باشد. فنلاند در رتبه بندی جهانی رفاه اجتماعی، همواره جز کشورهای برتر بوده است. این شرایط سبب می شود که فنلاند به مقصدی بسیار مناسب جهت ادامه تحصیل تبدیل شود. روش های مهاجرت به فنلاند و هر کشوری دیگری در 6 روش کلی خلاصه می شوند. این روش های شش گانه تولد، ازدواج، پناهندگی، کار، تحصیل و سرمایه گذاری می باشند.

تحصیل در فنلاند

تحصیل تا سال 2017 در فنلاند رایگان بوده است اما در حال حاضر تحصیل در این کشور نیازمند پرداخت هزینه میباشد ولی هزینه تحصیل و زندگی در فنلاند به نسبت سایر کشورها بسیار به صرفه و مناسب میباشد .همچنین در صورت داشتن دانش ریاضی در سطح دبیرستان از طریق آزمون آنلاین شرایط پذیرش بدون مدرک زبان نیز برای فرد فراهم خواهد بود. همچنین با تحصیل در کشور فنلاند  یادگیری رایگان زبان فنلاندی به صورت همزمان نیز امکان پذیر می باشد و هر چه بیشتر سطح زبان فنلاندی خود را بالاتر ببری در سال های تحصیلی بعدی شهریه کمتری پرداخت خواهید کرد.

در کشور فنلاند سال تحصیلی به دو ترم پاییز و ترم بهار تقسیم می شود. سال تحصیلی شامل چهار دوره آموزشی است و در پایان هر دوره آموزشی یک هفته را برای امتحانات در نظر میگیرند. توجه کنید که برای اطلاع دقیق از تاریخ های شروع سال تحصیلی، باید تقویم دانشگاهی دانشگاه مورد نظر را بررسی نمایید. زیرا برای برخی از رشته های تحصیلی سال تحصیلی جدید از پاییز و برای برخی دیگر از بهار شروع می شود. اما به طور کلی ماه سپتامبر را برای شروع سال تحصیلی در نظر گرفته اند همچنین لازم است بدانید که برای اعزام شدن به فنلاند باید قبل از شروع سال تحصیلی و در زمانی که خود دانشگاه اعلام می کند برای برنامه تحصیلی دلخواه خود درخواست دهید تا با شروع ترم تحصیلی جدید بتوانید در کلاس ها حضور یابید. دوره درخواست مشترک برای برنامه های تحصیلی که از پاییز (سپتامبر) شروع می شود، هر ساله در ژانویه ترتیب داده می شود. با این حال، برخی از دانشگاه های دیگر ممکن است برنامه ای متفاوت داشته باشند همچنین، تعداد کمی از برنامه های تحصیلی فردی نیز ممکن است گزینه شروع تحصیل در ژانویه را ارائه دهند. که برای این دوره معمولاً در سپتامبر باید درخواست دهند.

آزمون ورودی دانشگاه های فنلاند

اگر از ایران یا یک کشور خارجی دیگر قصد اخذ پذیرش فنلاند و گذراندن تحصیلات خود را در این کشور دارید، ممکن است متوجه شوید که ارزیابی در دانشگاه های فنلاند با تجربه یادگیری قبلی شما بسیار متفاوت می باشد. در حالی که برخی از دانش آموزان می توانند به خوبی با موقعیت های جدید سازگار شوند، برخی دیگر در طول تحصیل به راهنمایی بیشتری نیاز پیدا میکند. دوره های تحصیلی کمتری در دانشگاه های فنلاند وجود دارند که از آزمون ها به عنوان ارزیابی اولیه دانشجو استفاده می کنند. که بسته به رشته تحصیلی مورد علاقه و انتخابی متقاضی دارد. دانشگاه ها ممکن است نیاز به شرکت در آزمون ورودی یا نوع دیگری از آزمون تشخیص استعداد داشته باشند.

 

مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی از فنلاند

یکی از مهم ترین مراحل تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های فنلاند است. مسأله ای که تاثیر زیادی در دریافت پذیرش تحصیلی در فنلاند دارد،. جهت دریافت این پذیرش مدارک زیر مورد نیاز می باشند:

 • عکس مطابق پاسپورت
 • گواهی عدم سو سابقه
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس در صورت نیاز
 • مدارک هویتی مانند شناسنامه
 • مدرک تحصیلی قبلی

مقطع لیسانس

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های فنلاند به زبان فنلاندی، سوئدی و همچنین در بعضی از دانشگاه به زبان انگلیسی می باشد. تحصیل به زبان فنلاندی رایگان و تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به پرداخت هزینه می باشد. هزینه تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی سالیانه 8,000 الی 10,000 یورو می باشد. جهت اخذ پذیرش در این مقطع نیاز به ارائه مدرک زبان نمی باشید، اما ارائه این مدرک با نمره 6 شانس اخذ پذیرش شما را بالاتر می برد. دو نوع دانشگاه در فنلاند وجود دارند. دانشگاه هایی که تمرکزشان بر آموزش های علمی و تئوری می باشد و تعداد آنها در فنلاند 13 دانشگاه می باشد. هدف این مراکز آموزشی پرورش پژوهشگران و توسعه تحقیق های علمی می باشد. همچنین دانشگاه هایی که بر آموزش های عملی و دانش فنی افراد تمرکز می کنند و تعداد آنها 23 دانشگاه می باشد.
این نوع دانشگاه ها افراد را جهت ورود به صنعت و زمینه های حرفه ای آماده می کنند.

طول مدت تحصیل در این مقطع سه تا چهار سال است و به صورت تمام وقت ارائه می شود و دانشجو باید پژوهش علمی را همراه پایان نامه ارائه دهد.  دانشجویان مقطع کارشناسی کشور فنلاند مجوز کار در محدوده ای 10 ساعت به صورت هفتگی را دارا می باشند.

مقطع فوق لیسانس

تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند در این مقطع نیز همانند دوره لیسانس، به زبان های رسمی کشور فنلاند، یعنی فنلاندی و سوئدی ارائه می شود. تحصیل به این زبان ها در فنلاند رایگان می باشد. البته دانشجویان بین المللی می توانند به زبان انگلیسی در اکثر دانشگاه های فنلاند تحصیل داشته باشند. جهت دریافت پذیرش در این مراکز آموزشی ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 الزامی می باشد. شخصی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند را دارد، باید بتواند مدرک تحصیلی کارشناسی به مدت حداقل 3 سال را نشان دهد. این دوره تحصیلی 1.5 الی 2 سال به طول می انجامد. جهت دریافت پذیرش در این مقطع شخص باید رزومه علمی قوی، مدرک زبان معتبر و همچنین سابقه کاری مرتبط با تحصیلات را ارائه دهد. همین مسئله باعث می شود اشخاص بیشتر جهت تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند در دوره کارشناسی اقدام بکنند. در این مقطع دانشجویان می توانند حدود هفته ای 20 ساعت کار دانشجویی داشته باشند.در مقطع فوق لیسانس متقاضی باید دارای مدرک لیسانس از دانشگاه با معدل 14 به بالا داشته باشد. 

مقطع دکترا

در این کشور کاملأ رقابتی است و متقاضیان باید از شرایط خوبی برخوردار باشند. در این مقطع کلیه دروس به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجو موظف به ارائه مدرک زبان (آیلتس 6.5 تا 7 ) می باشد. طول دوره دکترا 3 تا 5 سال است و به مدرک زبان ( آیلتس 7 ) نیاز است.

 حداقل هزینه های تحصیل در فنلاند در رشته های متفاوت  به زبان انگلیسی  بین 10.000 تا 16.000 هزار یورو در سال می باشد.

مانند اکثر دانشگاه ها و کشورهای پیشرفته، دریافت پذیرش جهت تحصیل در دوره دکتری در فنلاند نیازمند داشتن شرایط اولیه زیر می باشد:

  • مدرک تحصیلی معتبر در مقطع کارشناسی ارشد
  • مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل 7
  • ارائه رزومه علمی و مقالات علمی بین المللی
  • ارائه انگیزه نامه قوی جهت تحصیل در این مقطع

شروع سال تحصیلی در دو ترم پاییز و بهار می باشد ،دانشگاه های فنلاند در بیشتر رشته های تحصیلی در ترم پاییز دانشجو می پذیرند و فقط تعداد کمی از رشته ها هستند که به خاطر شرایط خاص به طور جداگانه در ترم بهار هم دانشجو می پذیرند. دانشجو هنگام تحصیل در فنلاند از بیمه تحصیلی دانشجویی برخوردار می باشد .

تحصیل  رشته پزشکی در فنلاند

رشته پزشکی در فنلاند یکی از معتبرترین و پر طرفدارترین رشته های دانشگاهی در فنلاند می باشد. بعد از فارغ التحصیل شدن، دانشجویان به راحتی می توانند در تمامی کشورهای جهان به کار مشغول شوند. برای تحصیل در فنلاند در رشته پزشکی دانشجویان باید در آزمون ورودی زبان سوئدی یا فنلاندی قبول شوند.
هر چند تحصیل در فنلاند با این زبان دشوار می باشد،اما مدرک تحصیلی این رشته در دانشگاه های فنلاند بسیار معتبر میباشد.

هزینه تحصیل در فنلاند

دولت فنلاند قانون شهریه دار شدن دانشگاه ها در این کشور را برای متقضیان خارجی و غیر فنلاندی تصویب نموده است، که به موجب آن دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های فنلاندی باید شهریه پرداخت نمایند. بعد از پاییز سال 2017 طبق قانونی پرداخت شهریه برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا ضروری شد و بین 4 هزار تا 18 هزار یورو به صورت سالانه تعیین شد.
تحصیل برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های علمی کاربردی (UAS) نسبت به دانشگاه های اصلی در فنلاند با شهریه کمتری امکان پذیری می باشد. دانشگاه های فنلاندی به دانشجویان مستعد و ممتاز خارج از اتحادیه اروپا، بورسیه های تحصیلی را با توجه به رشته و مقطع موردنظر اعطا می کنند.

کار حین تحصیل

دانشجویان در حین تحصیل در فنلاند اجازه  20 ساعت کار و در حین تعطیلات 40 ساعت کار در هفته را دارند و بدین صورت امکان پوشش هزینه های تحصیل و زندگی را تا حد بسیاری خواهند داشت. پس از به پایان رساندن تحصیلات در فنلاند، دانشجویان می توانند ویزای خود را به مدت 1 سال تمدید کرده و در این مدت به جستجوی کار بپردازند و در صورت موفقیت می توانند ویزای خود را برای مدت طولانی تری تمدید نمایند.
شرایط زبانی (language proficiency) در دانشگاه ‏های فنلاند، آیلتس 6.5 تا 7 آکادمیک می باشد و رزومه قوی و مطلوب دانشجو با داشتن انگیزه نامه مناسب، یکی از شروط مهم برای کسب بورسیه و تحصیل رایگان در فنلاند است.

دوره های زبان فنلاندی در فنلاند

گرچه اکثر مردم فنلاند انگلیسی صحبت می کنند، اما یادگییری کمی زبان فنلاندی به شما کمک می کند تا راحت تر ارتباط بر قرار کنید. یادگیری این زبان، اقامت شما در فنلاند را غنی می کند زیرا می توانید راحت تر با دانشجویان و مردم فنلاند مکالمه کنید. مهارت زبان فنلاندی برای اکثر مشاغل در فنلاند مورد نیازمی  باشد. راه های زیادی برای یادگیری این زبان وجود دارد. شما می توانید در دوره های زبان فنلاندی که توسط مراکز آموزش بزرگسالان و مراکز چند فرهنگی ارائه می شود شرکت کنید. علاوه بر آن، دوره های آنلاین مختلف زبان فنلاندی نیز در دسترس هستند که می توانید در آن ها شرکت نمایید

مزایای تحصیل در کشور فنلاند

 • امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • امکان تردد 90 روزه در حوزه کشورهای عضو شنگن با دریافت ویزای شنگن فنلاند
 • امکان تحصیل برای یک ترم در خارج از فنلاند به عنوان دانشجوی تبادلی (exchange student)
 • مکان پیدا کردن فرصت های شغلی متنوع در صورت تسلط به زبان فنلاندی یا سوئدی در کشوری با درصد بیکاری بسیار پایین
 • مکان تحصیل به زبان انگلیسی در کشوری که اکثر مردم با زبان انگلیسی آشنا هستند.
 • امکان تحصیل در دانشگاه های برتر جهانی در فنلاند مورد تأیید وزارت علوم ایران
 • امکان تحصیل در کلیه رشته های تحصیلی در برترین دانشگاه ها

ویزای تحصیلی فنلاند

برای اخذ ویزا جهت تحصیل دراین کشور در ابتدا به شما یک ویزای موقت می دهند که وارد کشور فنلاند شوید و بعد از انجام اقدامات مرتبط با دانشگاه از اداره مهاجرت کارت اقامت را دریافت کنید.
اقامت موقت شما در فنلاند 1 ساله می باشد و باید آن را هرسال تمدید نمایید. از سال 2012 به بعد کارت اقامت به شکل مستقیم در سفارت فنلاند در تهران صادر و به متقاضی داده می شود.

برای اخذ ویزای تحصیلی فنلاند مدارک زیر مورد نیاز می باشد، دقت نمایید که از اصل مدارک باید دو نسخه کپی به همراه داشته باشید:

 1. رزومه و CV متقاضی
 2. مدرک زبان
 3. گواهی تمکن مالی
 4. بیمه یک ساله
 5. دو قطعه عکس 6 در 4
 6. مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ریز نمرات
 7. پذیرش دانشگاه مورد نظر
 8.  پاسپورت معتبر
 9. اصل شناسنامه

ویزای همراه فنلاند

در بررسی موضوع تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند، یکی از مهم ترین نکات وضعیت همراهان دانشجو و ویزای فنلاند آن ها می باشد. در فنلاند همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا به همسر و فرزندان زیر 18 سال، همراه گفته می شود. فنلاند جز کشورهای پیشرو در موضوع اهمیت به بنیان خانواده و احترام به حقوق خانواده می باشد. دانشجویان در فنلاند در ابتدا با یک اجازه اقامت 90 روزه وارد می شوند. پس از اتمام این دوره، اقامت بلند مدت تحصیلی به آنها اعطا می شود. همراهان دانشجو می توانند همزمان ویزا دریافت کند و با هم وارد فنلاند شوند. اثبات تمکن مالی دانشجو به منظور پوشش هزینه های خانواده اش، جهت دریافت ویزای همراه بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد.

مهاجرت به فنلاند از طریق تخصص

همانطور که می دانید یکی از راه هایی که ممکن است در ردیف راه های مهاجرت به فنلاند قرار گیرد، اخذ ویزای کار در کشور فنلاند می باشد. معمولا افراد پس از ۴ سال کار در کشور فنلاند و پرداخت مالیات،میتوانند اقامت دائم کشور فنلاند را کسب نمایید.

بطور کلی جهت مهاجرت به هر کشوری باید از قوانین جدید و به روز آن مطلع باشیم تا بتوانیم بهترین و قانون مندترین راه را برای مهاجرت انتخاب کنیم. با توجه به قوانین جدید مهاجرت به فنلاند، روشهای مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها ویزای کار است.

در خصوص ویزای کار فنلاند بهتر است بدانید اگر شما یک مدرک تحصیلی در کشور فنلاند دریافت کرده باشید بر اساس رشته تحصیلی خود و مرتبط با آن رشته می توانید در صورت پیدا کردن کار،مجوز اقامت و کار را دریافت نمایید. در صورتی که شما مدرک تحصیلی تان را خارج از کشور فنلاند دریافت کرده باشید مدرک شما در کشور فنلاند معادل سازی می شود. این امر به این دلیل انجام میشود که شما نسبت به مدرک تحصیلی خود و قابلیت هایی که در این زمینه دارید مورد ارزیابی قرارگرفته شوید.

مهاجرت از طریق تخصص به فنلاند در بین ایرانیان مهاجر در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده و دلایل زیادی را می‌توان برای این امر بر شمرد. برای مثال درآمد بسیار مناسب، وجود بازار کار مناسب، کیفیت زندگی بالا با میزان درآمد ماهانه‌ای که خواهید داشت و … اما ورود به این کشور و کار کردن در آن نیاز به رعایت برخی نکات و شرایط مهم دارد.

نرخ بیکاری کشور فنلاند

در سال 2017 به میزان 8.6 درصد و در ماه دسامبر 2018 بصورت تقریبی 6.80 درصد بوده است. بر طبق آمار نیروی کار آماری فنلاند، تعداد افراد بیکار در فوریه 2018 حدود 233 هزار نفر بود که حدود 9000 نفر کمتر از یک سال قبل بودند. در فوریه 2018، تعداد افراد شاغل حدود 2.469.000 بود که 79،000 نفر بیشتر از یک سال قبل بود. همچنین در سال 2018  تعداد مردان شاغل 50،000 نفر و زنان شاغل 29،000 نفر بیشتر از فوریه 2017 بود. در ماه فوریه، تعداد 623 هزار جوان 15 تا 24 ساله وجود داشت. از این تعداد 238000 نفر شاغل و 64،000 نفر بیکار بودند. تعداد جوانان جمعیت فعال، یعنی کل کارکنان و بیکاران، 302،000 بود. در ماه فوریه نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله، یعنی نسبت بیکاران در نیروی کار، 21.1 درصد بود که 1.7 درصد کمتر از یک سال قبل بود. همچنین روند نرخ بیکاری در میان جوانان، 18.3 درصد بود. سهم جوانان بیکار 15 تا 24 ساله در میان جمعیت در گروه سنی مشابه 10.2 درصد بود. در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور فنلاند 7.6 درصد است.

مهاجرت به فنلاند از طریق تخصص و اخذ اقامت

اگر شما به قصد یافتن شغل و کار کردن به فنلاند قدم می‌گذارید اما شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستید، باید اجازه اقامت در فنلاند را به دست آورید تا بتوانید به کار مشغول شوید. اما برای این که بتوانید مهاجرت کاری به فنلاند داشته باشید، نیاز است که ابتدا وضعیت اشتغال خود را مشخص نمایید. بعد از تعیین کردن شغل خود می‌توانید نسبت به اخذ اقامت این کشور هم اقدامات لازم را انجام نمایید.

مدت زمان قانونی اقامت شما در فنلاند بستگی به کار و شغل شما دارد. در این کشور انواع اقامت نامه‌های کاری برای افراد صادر می‌شود که بسته به هر شغل و حوزه متفاوت بوده و به طبع شرایط مختلفی هم از لحاظ آزادی عمل، مدت زمان اقامت و … دارند.

مراحل مهاجرت به فنلاند از طریق تخصص

برای مهاجرت کاری به فنلاند نیاز به دریافت ویزای کاری این کشور را دارید که خود مستلزم داشتن مدارک خاصی می باشد. یکی از اصلی‌ترین نکاتی باید به آن اشاره کرد این است که متقاضیانی که از کشور فنلاند جاب آفر داشته باشند دیگر نمی‌توانند پرونده‌های دیگری در خصوص مهاجرت کاری به دیگر کشورها داشته باشند.

نکته دیگر این است که کارفرما بایستی قبل از پیشنهاد دادن سِمت شغلی به شما، 6 ماه مداوم در کشور فنلاند و اتحادیه اروپا آگهی کرده باشد. به این معنا که شش ماه پس از درج آگهی منوط به نیاز کارفرما به این سِمت در حوزه اتحادیه اروپا، اگر شخص مورد نظر پیدا نشد، کارفرما می‌تواند برای افراد خارج از اروپا و کشور فنلاند اقدام کند.

اجازه اقامت کارمندان و کارکنان

زمانی به داشتن اجازه اقامت مخصوص کارمندان و کارکنان  نیاز دارید که انجام کار با داشتن انواع دیگر اجازه های اقامت و یا بدون اجازه اقامت، برای شما مقدور نباشد. البته برای انجام تمام کارها نیاز به داشتن اجازه اقامت مخصوص کارمندان و کارکنان نیست. افراد زیر از جمله کسانی هستند که برای انجام شغل شان نیاز به داشتن اجازه اقامت مخصوص کارمندان و کارکنان دارند:

 • افرادی که از خانه یا بچه نگهداری و رسیدگی می کنند
 • نظافتچی ها
 • آشپزها

اداره کل امور مهاجرت تصمیم گیری می کند که به شما اجازه اقامت تعلق می گیرد یا خیر. برای دادن اجازه اقامت به تصمیم اداره کار و امور کسب معیشت که بخشی از تصمیم نهائی را می گیرد نیز نیاز هست.

اجازه اقامت های دیگر برای انجام کار

برای انجام بعضی از کارها نیاز به داشتن اجازه اقامت مخصوص کارمندان و کارکنان ندارید، ولی در هر صورت نیازمند داشتن مجوزاقامت که برای انجام کار مشخصی صادر می شود می باشید. این کارها به شرح زیر می باشد:

 • کار پژوهشگرها
 • کار علمی، فرهنگی و هنری
 • کارآموزی
 • کار مدیریت شرکت
 • کار کارشناسان ویژه

اداره کل امور مهاجرت تصمیم گیری می کند که آیا به شما اجازه اقامت تعلق می گیرد یا خیر. برای دادن اجازه اقامت نیازی به تصمیم اداره کار و امور کسب معیشت نیست.

اجازه اقامت کارکنان و کارگران فصلی

اگر جهت انجام کار فصلی به فنلاند می آیید، در اینصورت به اجازه کار فصلی نیاز دارید. طول مدت کار فصلی شما حداکثر می تواند تا 9 ماه باشد. از جمله کارهای فصلی عبارتند از:

 • کارهای مربوط به فستیوال ها
 • کارهای رسیدگی به جنگل
 • کاشت گیاهان

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و مشاوره تخصصی با شماره ی 28421819-021 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره تخصصی