دوره فرصت مطالعاتی

دوره فرصت مطالعاتی

مهاجرت

دوره فرصت مطالعاتی شامل یک دوره تحقیقاتی است که ارائه آن در اکثر کشورها رایج می باشد و در بسیاری از دانشگاه های جهان ارائه می گردد. ، این دوره مطالعاتی مخصوص دانشجویان و فارغ التحصیلان دوره دکتری و ارشد است . اغلب متقاضیان این دوره افرادی هستند که به دلایل مختلفی امکان گذراندن دوره های کامل تحصیلی را در خارج از کشور ندارند، از این رو تصمیم به طی کردن یک دوره کوتاه مدت تخصصی در کشور  مورد نظر خود می گیرند. تقریبا اکثر دانشگاه ها این دوره ها را در رشته های مختلف برگزار می کنند و طول مدت فرصت مطالعاتی بسته به نوع رشته و پروژه میتواند بین 1 ماه تا 2 سال باشد.

دوره فرصت مطالعاتی در دنیا با عناوینی مانند Visiting scholar ,Research Trainer ,Visiting student Obeservership, Visiting Scientist  و Sabbatical شناخته می شود، تاریخ شروع و طول مدت دوره با استاد توافق میشود و بسته به برنامه کاری استاد قابل تغییر است. هدف از طی کردن این دوره افزايش ميزان كارآیی و كارآمدی اعضای هيأت علمی دانشگاه ها می باشد، بنابراین دوره های فرصت مطالعاتی امکانی است ويژه برای كسب تجارب و دانش جدید و استفاده از آنها در داخل کشور خود پس از بازگشت از کشور خارجی است.

فواید دوره فرصت مطالعاتی

همانطور که گفتیم این دوره کوتاه مد می باش از چند ماه تا حداکثر 2 سال و این زمان بسته به نوع فعالیتی که قرار است انجام دهید دارد. در این فرصت شما فرصت این را پیدا خواهید کرد تا علم خود را نسبت به فعالیت های روز دنیا افزایش دهید و پس از برگشت آنرا اجرایی کنید. از دیگر مزایای آن میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شناخت دانشگاه های خارج از کشور
 • تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان
 • فرصتی برای انتشار مقاله با اساتید خارج از کشور
 • دریافت ارز دانشجویی
 • تقویت زبان
 • شرکت در کنفرانس های معتبر بین المللی
 • امکان ایجاد شغل در کشور مقصد

از مواردی که به آن اشاره نمودیم، تقویت زبان بود؛ با رفتن به فرصت مطالعاتی میتوانند زبان خود را تقویت نموده و در کنفرانس های درجه بالا شرکت نمایند و همیشه خود را به روز نگه دارند . همچنین ممکن است به سبب این کنفرانس ها متقاضی بتواند با محققین و صاحب نظران موجود ارتباط برقرار کرده و با آنها همکاری علمی نماید و یا پذیرش خود را برای پسا دکتری تحقق بخشد.

ارتباط با مشاوران

جهت دریافت مشاوره مهاجرتی میتوانید از طریق رزرو وقت و تکمیل فرم ارزیابی بصورت آنلاین اقدام نمایید تا همکاران ما حداکثر ظرف مدت 24 ساعت پس از ثبت رزرو وقت مشاوره با شما تماس بگیرند .همچنین در روز های تعطیل میتوانید با شماره واتساپ در ارتباط باشید 

call-center-service-

مدارک مورد نیاز ویزای فرصت مطالعاتی:

 • گواهی اشتغال به تحصیل یا مدرک فارغ التحصیلی از دانشگاه
 • نامه پذیرش از دانشگاه کانادایی ( توسط گروه دانش آرتا انجام می گردد)
 • گواهی سابقه کار تحقیقاتی (فقط برای فارغ التحصیلان)
 • نامه سابقه کاری برای دانشجویان و فارغ التحصیلان هر دو
 • داشتن توصیه نامه از اساتید داخل کشور
 • داشتن عکس و اصل پاسپورت
 • ارائه سند ازدواج برای افراد متاهل
 • داشتن رزومه

روند اخذ فرصت مطالعاتی چگونه است؟

 1. تهیه لیست اساتید و دانشگاه های منتخب : اولین کار و بهترین زمان برای اخذ پذیرش دوره مطالعاتی بعد از دفاع پیشنهادیه است . در این مرحله متقاضی باید با توجه به اولیت های خود، دانشگاه مدنظرش را انتخاب نماید.
 2. مکاتبه با اساتید : این بخش بسیار مهم است . شما در این بخش باید به اساتیدی که در مرحله قبل لیست کردید، ایمیل زده و از آنها درخواست همکاری در دوره فرصت مطالعاتی نمایید . نوشتن این درخواست بسیار حائز اهمیت است.
 3. درخواست نامه پذیرش از استاد : بعد از اتمام 2 مرحله قبل باید منتظر نامه تاییدیه از سمت دانشگاه مقصد بمانید .در این نامه اعلام می شود که دانشجو به عنوان محقق در دوره فرصت مطالعاتی پذیرفته شده است . همچنین در محتوای این نامه امکاناتی که دانشگاه در اختیارتان قرار می دهد را میتوانید مشاهده کنید.
 4. درخواست تحصیلات تکمیلی دانشگاه برای صدور نامه کمک مالی : بعد از دریافت نامه پذیرش توسط دانشگاه مقصد شما می بایست فرم های مربوطه را تکمیل کرده و به به دفتر تحصیلات تکمیلی دانشکده تحویل دهید.
 5. اخذ ویزا : در این مرحله دانشجو باید پس تکمیل مدارک بالا افدام به اخذ ویزا مربوط به کشور مقصد کند طی کردن این مرحله بسته به کشور مقصد متفاوت است .
 6. مراجعه به واحد فرصت مطالعاتی مستقر در وزارت علوم : برای تامین ارز مورد نیاز باید از طریق وزارت علوم اقدام کنید در این مرحله با داشتن مدارک مورد نیاز به سازمان مربوطه مراجعه کرده و در خواست را اراعه میدهیم
 7. اجازه خروج از کشور : برای آقایان که کارت خدمت سربازی را ندارند می بایستی برای اجازه خروج از کشور، وثیقه به سازمان نظام وظیفه ارایه دهند. به دلیل این که این سفر به عنوان سفر علمی محسوب می شود
توجه کنید جهت اخذ این نوع ویزا نیازی به ارائه نمره زبان و سند ملکی نمی باشد.

دوره فوق دکتری، Post-doctoral یا پسا دکتری

پسا دکتری یا فوق دکتری به دوره ای از تحقیقات آکادمیک گفته می شود که محققان بعد از به اتمام رساندن مقطع دکتری و کسب مدرک معمولا تا 5 سال و قبل از یافتن شغل ثابت آکادمیک سپری می کنند. در این دوره  دانشجویان به عنوان محقق در دانشگاه ها یا مراکز تحقیقاتی مشغول به کار می شوند. با این حال سپری کردن این دوره منجر به دریافت مدرکی به این نام نمی شود. افرادی که در حین دکتری و پس از آن تجربه دوره فرصت مطالعاتی بین المللی داشتند در قبولی این دوره موفق تر هستند.

هدف از دوره های فرصت مطالعاتی و فوق دکترا  بیشتر شدن تخصص و دانش و کسب مهارت های لازم تحقیقاتی در موضوعی خاص است.

آیا برای رفتن به فرصت تحقیقاتی نیاز به پیش نیاز است؟

بله. شما باید برای رفتن به فرصت مطالعاتی این موارد را گذرانده باشید:

 • گذراندن امتحان جامع
 • دفاع از پروپوزال
 • داشتن نمره زبان معتبر

ارتباط با مشاوران

جهت دریافت مشاوره مهاجرتی میتوانید از طریق رزرو وقت و تکمیل فرم ارزیابی بصورت آنلاین اقدام نمایید تا همکاران ما حداکثر ظرف مدت 24 ساعت پس از ثبت رزرو وقت مشاوره با شما تماس بگیرند .همچنین در روز های تعطیل میتوانید با شماره واتساپ در ارتباط باشید 

call-center-service-

مزیت های گذراندن دوره فرصت مطالعاتی در کشور کانادا جهت کسب اقامت

1.این دوره با عنوان job offer می تواند باعث افزایش امتیازات شما در سیستم اکسپرس انتری گردد، در صورت احراز شرایط زیر:

 • پیشنهاد کاری فول تایم باشد
 • کارفرما کانادایی باشد
 • در لیست LMIA-Exempt  باشد
 • مدت همکاری حداقل یکسال یا بیشتر باشد
 • دانشجو در Job Bank سیستم اکسپرس انتری دارای پروفایل باشد

2. این دوره می تواند به عنوان سابقه کار کانادایی در سیستم اکسپرس انتری محاسبه شود. در صورت احراز شرایط زیر:

 • پیشنهاد کاری فول تایم باشد
 • مدت همکاری حداقل یکسال باشد

دانشجویان و فارغ التحصیلان مقاطع ارشد و دکترا با گذراندن دوره فرصت مطالعاتی در کشور کانادا می توانند شانس خود را در دریافت دعوتنامه اقامت دائم از روش اکسپرس انتری افزایش دهند.

مشاوره تخصصی

شرایط استفاده از دوره های تحقیقاتی کوتاه مدت دانشجویان دکتری چیست؟

 1. افراد متقاضی نباید از مدت زمان شروع تحصیلشان بیش از 3 سال و نیم گذشته باشد و حتما باید بورسیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و دستگاه های اجرایی باشد .
 2. اگر داوطلبان ، بورسیه این دانشگاه ها را نداشته باشند (داوطلبان آزاد) میتوانند با پرداخت هزینه شخصی از طرف دانشگاه محل تحصیل و یا استاد راهنما یا تسهیلات غیر ارزی و ریالی وزارت علوم اعزام شوند.
 3. دارا بودن نمره زمان با حد نصاب بر اساس آزمون های رسمی الزامی است
 4. همچنین استاد راهنما نیز باید موافقت خود را برای این فرصت مطالعاتی اعلام نماید
 5. تایید دستگاه بورس دهنده در صورتی که دانشجو بورسیه سایر دستگاههای اجرایی باشد.
 6. دانشجو باید پذيرش تحصيلی يا دعوت نامه همكاری از دانشگاه ويا موسسه آموزش عالی ، پژوهشی مورد تاييد دانشگاه محل تحصيل داشته باشد
 7. تاييدیه استاد راهنمای کشور مبدا جهت  همگنی پذيرش ارائه شده با موضوع پرپوزال تصويب شده.
 8. اعزام دانشجو  باید پس از گذراندن ارزيابی جامع و تصويب پرپوزال تحقيقاتي دوره دكتری ، و قبل از دفاع از پايان نامه ، انجام گيرد.
 9.  خانواده دانشجو فقط میتوانند از تسهيلات غير ارزی و ريالی استفاده کنند