تحصیل و زندگی در هلند

مهاجرت

تحصیل در هلندتحصیل در هلند

تحصیل در هلند برای بسیاری از افرادی که مشتاق ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی هستند، یکی از مقاصد مهم و بسیار پرطرفدار است. کشور هلند دارای یکی از قدیمی ترین سیستم های آموزش عالی در  جهان است و قدمت آن به قرن 16 میلادی بر می گردد. به همین دلیل است که تحصیل در هلند به عنوان یکی از محبوب ترین کشورها برای افرادی محسوب می شود که قصد دارند در رده های مختلف به ادامه تحصیل در خارج از کشور بپردارند.

هفت دلیل مهم برای تحصیل در  کشور هلند

 • تحصیل در هلند با تمام استانداردهای بین‌المللی مطابقت دارد و در سراسر جهان نیز از شهرت خوبی برخوردار است
 • در مقایسه با سایر نقاط اروپای غربی، هزینه زندگی در هلند نسبتا پایین است
 • کشور هلند در مرکز اروپا واقع شده است و دسترسی آسانی به تمام شهرهای بزرگ اروپایی دارد و اغلب به عنوان “دروازه اروپا” توصیف می‌شود
 • هزینه‌های تحصیلی در هلند به صرفه هستند
 • سیستم آموزشی هلند از کیفیت بالایی برخوردار است و دانشگاه‌های هلند به دلیل دوره‌ها و امکانات خوب و مدرن خود در سراسر جهان مورد تایید قرار گرفته‌اند
 • کشور هلند یک محیط بین‌المللی و چند‌فرهنگی میباشد
 • کشور هلند به عنوان اولین کشور غیر انگلیسی زبان شناخته می‌شود که در آن دانشگاه‌ها شروع به طراحی برنامه‌های تحصیلی آموزش عالی به زبان انگلیسی برای جذب دانشجویان خارج از کشور کردند

شرایط تحصیل در هلند

مقاطع تحصیلی در هلند

مقاطع تحصیلی در این کشور، شامل ۱۲ سال تحصیل در مدارس هلند و سپس ورود به دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری میباشد.

تحصیل در مدارس هلند

کودکان در کشور هلند ۸ سال آموزش ابتدایی و ۴، ۵ یا ۶ سال تحصیلات متوسطه (بستگی به نوع مدرسه) را باید پشت سر بگذارند. دانش‌آموزان بعد از اتمام دوره دبیرستان می‌توانند به موسسات آموزش حرفه‌ای یا آموزش عالی بروند. موسسات دولتی و خصوصی در تمام سطوح نظام آموزشی در کشور هلند وجود دارند این موسسات خصوصی عمدتاً بر مبانی مذهبی یا ایدئولوژیک ساخته شده‌اند.

آموزش ابتدایی برای کودکان در گروه سنی ۴ تا ۱۲ سال در نظر گرفته شده و برای کودکان از ۵ سالگی اجباری است. بیشتر مدارس ابتدایی در هلند به زبان هلندی تدریس می‌کنند، اما برخی مدارس ابتدایی دو زبانه هم در این کشور وجود دارد. در این مدارس کودکان از ۴ سالگی به مدت ۳۰ تا ۵۰ درصد از روز مشغول به یادگیری زبان انگلیسی هستند.

بعد از دوره ابتدایی دانش‌آموزان در سن ۱۲ سالگی به یکی از انواع آموزش متوسطه زیر برای ادامه تحصیل به هلند می‌روند:

 1. آموزش متوسطه مقدماتی حرفه‌ای  – به مدت ۴ سال
 2. تحصیلات متوسطه عمومی  – به مدت ۵ سال
 3. آموزش مقدماتی دانشگاه – به مدت ۶ سال

دولت هلند بودجه آموزش ابتدایی، متوسطه، حرفه‌ای و عالی را در هلند تامین می‌کند. بنابراین آموزش در هلند بیشتر به صورت رایگان است. با این حال، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها معمولاً ملزم به پرداخت برخی هزینه‌های اضافی نیز میباشند. هزینه‌های تحصیل در مدارس بین‌المللی در هلند به مؤسسه‌ای که دانش‌آموز قصد تحصیل در آن را دارد بستگی داردهزینه‌های سالانه ۵۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ یورو برای آموزش ابتدایی و از ۸۰۰۰ تا ۲۳۰۰۰ یورو در سال برای آموزش متوسطه است.

مقطع لیسانس

دوره تحصیل در مقطع لیسانس در کشور هلند 3 الی 4 سال به طول می انجامد این نکته حائز اهمیت است که دوره 4 ساله لیسانس به زبان آلمانی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را داشته باشد.برای تحصیل در مقطع کارشناسی شما باید مدرک آیلتس 6 آکادمیک را داشته باشید.

دانش‌آموزان پس‌از اتمام تحصیلات ۱۲ ساله خود در مدارس و دریافت مدرک دیپلم، می‌توانند اقدامات لازم را برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در هلند انجام دهند وسپس وارد دانشگاه‌های کشور هلند شوند. اکثر برنامه‌های لیسانس در هلند در یک سال اول (propedeuse) نامیده می‌شود و پس از آن مرحله اصلی سه سال تحصیل تشکیل می‌شود که در مجموع طی ۴ سال مدرک لیسانس را می‌توان دریافت کرد. پس ازدریافت مدرک لیسانس می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کنید یا می‌توانید در رشته تحصیلی خود مشغول به کار در هلند شوید.

مقطع فوق لیسانس

دوره کارشناسی ارشد بین1 تا 2 سال است. دروس دانشگاهی کشور هلند به دو صورت آلمانی و انگلیسی تدریس میشوند. جهت پذیرش در مقطع ارشد نیاز به مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل نمره 6.5 می باشد.

همچنین دانشجویان باید معدل بالای 13 را دارا بوده و انگیزه نامه خود را نیز ارائه دهند. همچنین یکی از شرایط تحصیل در هلند، داشتن سابقه کاری مدیریتی می باشد. قابل ذکر است که دانشجویان هنگام تحصیل اجازه کار را نخواهند داشت. متقاضیانی که مدرک لیسانس را داشته باشند و یا قصد تحصیل در فوق لیسانس مجدد را دارند، می توانند در دوره های یک ساله فنی حرفه ای به نام تاپ آپ تحصیل نمایند. این دوره ها برای پیدا کردن کار در هلند بسیار ارزشمند می باشد.

همچنین یکی دیگر از بهترین شرایط تحصیل در هلند کارشناسی ارشد، داشتن کالج مرتبط در کشور اتریش می باشد، به این صورت که دانشجویان بین المللی بعد از یک ترم تحصیلی می توانند درخواست انتقالی به دانشگاه های کشور اتریش را بدهند.

مقطع دکترا

تحصیل در دوره دکترا به مدت 4 سال به طول می انجامد که طی مدت تحصیل دستیار تحقیق شهریه ای نمی پردازد و حقوق ماهیانه ای را هم دریافت می کند. این حقوق معمولا از حدود 1500 یورو شروع و تا 2500 یورو در سال آخر تحصیل ادامه می باید.

تحصیل در هلند در مقطع دکتری برای بسیاری از دانشجویانی که به دنبال استفاده از فرصت‌های تحصیلی نوآورانه و بین‌المللی هستند، انتخابی بسیار محبوب است. جمعیت چندفرهنگی و چند زبانه این کشور به این معنی است که اکثر برنامه‌های دکتری در هلند به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

امکان تحصیل در مقطع دکتری به زبان هلندی نیز وجود دارد. در این صورت ممکن است از شما خواسته شود که نمرات قبولی در آزمون‌های زبان هلندی را ارائه دهید.

برای تحصیل در مقطع دکتری در کشورهلند، یک شرط استاندارد وجود دارد و آن شرط، داشتن مدرک کارشناسی ارشد در یک حوزه موضوعی مرتبط با برنامه انتخابی دانشجومی باشد.

با این حال، انواع دیگری از داوطلبان دکتری در هلند وجود دارند که ممکن است به عنوان کارمند دانشگاه در نظر گرفته نشوند که شامل افراد زیر هستند. این دانشجویان دکتری معمولاً باید نوعی شهریه بپردازند. هزینه خاصی که باید پرداخت شود می‌تواند متغیر باشد و به موسسه تحقیقاتی، موضوع تحقیق و مدت زمان تحصیل بستگی دارد.

 1. داوطلبان دکتری خارجی که از خود حمایت مالی می‌کنند و در اوقات فراغت روی تحقیقات دکترای خود در این کشور کار می‌کنند
 2. همکاران پژوهشی دکتری قراردادی که تحقیقات خود را توسط یک منبع خارجی در هلند ادامه می‌دهند. مثلا: بورس تحصیلی دریافت می‌کنند و یا کارفرمای خارجی از آن‌ها حمایت می‌کنند

به طور کلی پروسه مهاجرت تحصیلی به هلند شامل دو مرحله اخذ پذیرش تحصیلی هلند و اخذ ویزای تحصیلی هلند می باشد. در مرحله ابتدایی متقاضی باید از دانشگاه مربوطه نامه پذیرش دانشگاه که برای دانشجو صادر می شود را دریافت نماید و برای دریافت ویزای تحصیلی هلند، آن را به همراه مدارک دیگر به سفارت این کشور ارائه بدهد. هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو شرایط و مدارک خاصی را مد نظر قرار داده اما به طور کلی به مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش تحصیلی هلند را برایتان شرح میدهیم.

 • ارائه  توصیه نامه معتبر
 • ارائه مدرک زبان
 • ارائه مقالات معتبر
 • ارائه رزومه تحصلی
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه دیپلم 12 ساله و ریز نمرات دبیرستان به همراه ترجمه آن ها
 • ارائه مدرک تحصیلی مقطع قبلی ( در صورتی که برای مقاطع تحصیلات تکمیلی اقدام می کنید)
 • ارائه رزومه تحصیلی

کشور هلند امکاناتی را برای دانشجویان بین المللی که تحصیلات خود را در این کشور به اتمام رسانده اند، ارائه می دهد. از آن جا که کشور هلند، کشوری مسن می باشد و از طرفی بازار کار خوبی را در اروپا دارد به نیروی کار متخصص با تحصیلات دانشگاهی نیاز دارد. بنابراین دانشجویان بین المللی امکان کار بعد از تحصیل در هلند دارند و می توانند به مدت یک سال پس از تحصیل در خاک کشور هلند اقامت داشته باشند و با شرکت ها و کمپانی های این کشور مصاحبه انجام دهند. اگر شخص با کارفرما های کشور هلند قرارداد ببندد، می تواند اقامت و ویزای کاری خود را از دولت این کشور اخذ بنماید. شرایط تحصیل در هلند که موقعیت کاری پس از تحصیل فراهم می آورد نیاز به دانش زبان هلندی دارد و بنابراین در طول تحصیل خود می توانند از دوره های رایگان زبان هلندی استفاده بنمایند

هزینه های تحصیل و زندگی در هلند

🔸هزینه تحصیل دوره کارشناسی سالیانه بین 4000 تا 8000 یورو

🔸هزینه تحصیل دوره کارشناسی ارشد سالیانه حدود 5000 تا 10000 یورو

🔸هزینه زندگی در هلند به طور متوسط ماهیانه بین 700 تا 1000 یورو

مهاجرت از طریق تخصص به هلند

کشور هلند یکی از کشور های پیشرفته ی دنیا  می باشد که کارمندان بین المللی با سطح علمی بالا، مشتاق به کار و چند زبانه دارد، طبق آمار این کشور، از جمله کشور هایی است که بیشترین کارمندان ماهر را دارد. این آمار خوب به دلیل شرایطی است که هلند برای متقاضیان کار در این کشور فراهم می کند. اولین دلیلی که برای کارمندان خارجی باعث انگیزه شده است، طرح سود مالیاتی است. دلیل دیگر این می باشد که کارمندان و کارگران ماهر به سرعت می توانند اقامت دریافت کنند. همچنین نرخ بی کاری در این کشور شرایط خوبی را دارا است. نرخ بی کاری در این کشور 3.7% تا ماه آگوست 2018محاسبه شده است که از سال 2014 این نرخ شروع به کم شدن می باشد.

ویزای کار هلند می تواند بعد از مدتی به اقامت دائم تبدیل شود. در نهایت اگر به مدت 5 سال برای کار در هلند زندگی نمایید و به دولت مالیات پرداخت کنید، اقامت دائم خود را دریافت خواهید کرد. برای کار در هلند شما نیاز به مدارکی دارید. حداقل مدرک برای ارائه، مدرک کارشناسی می باشد. می توان با مدرک پایین تر نیزاقدام کرد. اما با مدرک کارشناسی شانس شما افزایش می یابد. دولت هلند و کشورهای دیگر با استفاده از سایت Nuffic مدارک را مورد ارزیابی قرار می دهند. این سایت سازمانی است بین المللی که با آموزش و پرورش ایران نیز در ارتباط می باشد. شما نیز می توانید از این سایت استفاده نمایید.

دانستن و تسلط به زبان انگلیسی به شما در پیدا کردن کار در هلند کمک زیادی می کند. تمام مدارک مورد نیاز شما در فرم های مخصوص ثبت نامتان ذکر شده است. که این مدارک بسته به نوع ویزای کار شما متغییر می باشد. حتی به کشور و ملیت شما هم بستگی دارد اما به طور کلی می توان موارد زیر را نام برد:

 1. دو قطعه عکس با استانداردهای گذرنامه
 2. گواهی بیمه
 3. قرارداد کار
 4. پاسپورت و کپی آن (باید بیشتر از 6 ماه اعتبار داشته باشد)
 5. فرم کامل شده درخواست ویزای
 6. گردش مالی برای اثبات تمکن مالی

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و مشاوره تخصصی با شماره ی 28421819-021 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره تخصصی

درخواست مشاوره رایگان

کارشناسان دانش آرتا در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

از صبوری شما سپاسگزاریم.

شماره تماس : 02128421819

Call Now Button
×

Powered by WhatsApp Chat

× WhatsApp