زندگی و تحصیل در انگلستان

مهاجرت

تحصیل در انگلستانتحصیل در انگلستان

انگلستان کشوری پادشاهی است که به همراه ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی جز بریتانیا محسوب میشوند.  پوند واحد پول انگلستان می باشد. پایتخت انگلستان شهر لندن است. قدرت اقتصادی این کشور در اروپا و جهان در کنار ارزش و قدرت بالای پاسپورت انگستان، آن را به عنوان کشوری محبوب در بین مهاجرین تبدیل نموده است. روش های مختلفی برای مهاجرت به انگلستان وجود دارد که تحصیل یکی از مهم ترین آن ها است. ویزای تحصیلی انگلستان به دو صورت تعریف می شود. تحصیل در مدارس تحت عنوان ویزای Tier 4 Child که برای افراد زیر 18 سال می باشد و ویزای Tier 4 General برای افراد بالای 18 سال است.

تحصیل در انگلستان بعد از آمریکا دومین مقصد مورد نظر دانشجویان بین المللی می باشد. مدارکی که از سوی دانشگاه ها و موسسات آموزشی انگلستان صادر می شوند در تمام دنیا به عنوان مدارکی با کیفیت و درجه اعتبار علمی بالایی محسوب می شوند.

شرایط تحصیل در انگلستان

مقطع لیسانس

برای این مقطع شما نیاز به داشتن مدرک آیلتس 6 دارید.دانش‌آموزان می‌توانند پس از تکمیل دوره ۱۲ ساله تحصیل خود، برای تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلیس اقدام نمایند. در صورت پذیرفته نشدن مدرک دبیرستان برخی کشورها برای ورود مستقیم به دوره لیسانس، دانشجویان باید دوره‌های a level یا فاندیشن در انگلستان را طی کنند. تحصیل در انگلیس در مقطع لیسانس  3 سال زمان میبرد. تحصیل ۳ ساله در مقطع لیسانس شامل سمینارها، ورکشاپ‌ها و کنفرانس‌های مرتبط با رشته‌های مختلف است.

البته لازم به‌ ذکر است که تحصیل در برخی رشته‌های کارشناسی مانند علوم پایه و مهندسی به‌ مدت ۴ سال زمان میبرد. با این وجود، برنامه دوره‌های سریع دو ساله وجود دارند که به دانشجویان اجازه می‌دهند تا در عرض دوسال تحصیلات خود را تکمیل کرده و زودتر به‌دنبال کار بروند. البته این دوره‌ها برای تمامی رشته‌ها نمیباشد و دانشجویان ممتاز با نمرات بالا، می‌توانند این دوره‌های دوساله را در مقطع کارشناسی سپری کنند.و فرد طی این مدت اجازه 10 ساعت کار در هفته را دارد.

علاوه‌بر مدرک لیسانس ۳ ساله، برنامه‌ای به‌ نام مدرک دوگانه کارشناسی برای دانشجویان وجود دارد که اجازه تحصیل در دو رشته را در یک دوره تحصیلی می‌دهد. از این طریق فرصت‌های شغلی برای دانشجویان نیز افزایش می‌یابد. دوره دیگر کارشناسی برای تحصیل در انگلیس وجود دارد که به دوره ساندویچی مشهور است. دانشجویان از طریق انتخاب این دوره باید ۴ سال تحصیلی را بگذرانند که یک سال آن به کار کردن در زمینه رشته تحصیلی آن‌ها سپری‌ میشود. دوره‌های تحصیلی در مقطع لیسانس به دو قسمت تقسیم می‌شوند که شامل:

 1. گواهی آموزش عالی (CertHE): دوره تحصیل به مدت ۱ سال تمام وقت و ۲ سال نیمه وقت است.
 2. دیپلم آموزش عالی (DipHE): دوره تحصیل به‌مدت ۲ سال تمام وقت است.

♦ هزینه تحصیل در این مقطع به طور سالانه 9 تا 14 هزار پوند می باشد.

مقطع فوق لیسانس

برای این مقطع شما نیاز به داشتن مدرک آیلتس 6.5 دارید. مدت تحصیل در مقطع ارشد 1 سال می باشد و فرد طی این مدت اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارد.

داشتن مدرک کارشناسی ارشد در انگلیس، یک امتیاز بالا برای پیدا کردن شغل مناسب و کار در انگلیس محسوب میشود. همچنین برای دانشجویان بین‌المللی، یک فرصت عالی برای بالا بردن سطح زبان انگلیسی و پیدا کردن شغل جهت اقامت در کشور انگلستان است. تحقیقاتی که توسط آژانس آمار آموزش عالی انجام شد،‌ نشان داد که ۸۶ درصد دانشجویانی که دوره ارشد خود را در انگلستان گذرانده‌اند، در مقایسه با ۷۵ درصد از دانشجویان دوره لیسانس، توانسته‌اند به‌صورت تمام وقت استخدام شوند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش در دوره‌ی کارشناسی ارشد

 • سوابق تحصیلی
 • ریز نمرات
 1. مدرک زبان: در دانشگاه‌های انگلیس معمولاً مدرک آیلتس بالای ۷ درخواست می‌شود؛ اما برخی از دانشگاه‌های این کشور مدرک تافل را نیز می‌پذیرند (تافل (IBT):۹۲، تافل (‌PBT):۵۸۰)
 2. متقاضیان تحصیل درمقطع کارشناسی‌ارشد در رشته‌های مدیریتی برخی دانشگاه‌های کشور انگلیس، باید علاوه‌بر مدارک فوق، نمره‌ قبولی در آزمون GMAT و GRE را کسب کنند.
 3. رزومه‌ تحصیلی و کاری
 4. معرفی‌نامه( توصیه‌نامه): این نامه باید توسط اساتید راهنمای شما در دوره‌ کارشناسی به شما اعطا شود و اهمیت زیادی برای پذیرش در مقاطع بالای تحصیلات دانشگاهی دارد.
 5. انگیزه‌نامه

♦ هزینه تحصیل در مقطع ارشد سالانه  12 تا 22 هزار پوند می باشد.

مقطع دکترا

تحصیل در این مقطع منوط به داشتن مدرک IELTS 7 است. مدت تحصیل در این دوره 3 سال تمام وقت و یا 6 سال نیمه وقت می باشد و فرد طی این مدت میتواند 20 ساعت در هفته کار کند. برای ورود به این مقطع فرد ابتدا وارد PrePhD شده و پس از آن به دوره دکتری وارد می شود.دانشجویان در این دوره امکان کار به صورت پاره وقت به میزان 30 ساعت در هفته را دارند.

دانشجویان از طریق تحصیل در مقطع دکتری در انگلیس، یک مدرک تحقیقاتی دریافت می‌کنند.. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلیس در مقطع دکتری دانشجویان باید یک پروپوزال تحقیقاتی در هنگام درخواست، ارائه بدهند. پروپوزال دانشجو باید توسط یک متخصص دانشگاهی تایید شود.

نحوه اخذ پذیرش در مقطع دکتری در انگلیس

زمانی‌که زمینه تحقیقاتی متقاضی توسط خود او مشخص می‌شود، باید مدارک ضروری را برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری به دانشگاه موردنظر ارسال کند. مدارک ضروری مقطع دکتری عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی پیشین (دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • منابع آکادمیک
 • انگیزه‌نامه

♦ هزینه تحصیل در این دوره سالانه بین 15 تا 24 هزار پوند است.

شرایط زندگی در انگلستان

هزینه زندگی در انگلستان با توجه به شهر محل زندگی هر فرد متفاوت می باشد. هزینه زندگی در لندن ماهیانه حدود 1000 پوند خواهد بود و در شهرهای اطراف لندن این هزینه ماهیانه به 800 پوند می رسد.

هزینه مدرسه(20 هزار پوند) و هزینه ی زندگی در لندن (1300 پوند) برای خود شخص( 900 پوند ) همراه روی هم رفته 2200 پوند است. این پول باید معادل 9 ماه زندگی و تحصیل محاسبه شود و باید 28 روز در حساب کوتاه مدت شخص باشد. متقاضی تحصیل در انگلیس باید یک نامه بانکی در دست داشته باشد که این پول 28 روز در حساب بوده است. این نامه بانکی ده امتیاز دارد.

ویزای تحصیلی انگلستان

برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس باید نشان دهید که می توانید هزینه های تحصیل و زندگی خود در انگلستان را بپردازید یا به عبارت دیگر ثابت کنید که از تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی برخوردارید. برای اثبات تمکن مالی باید مبلغ مشخصی را در حساب بانکی خود به مدت حدود 1 ماه داشته باشید و پرینت بانک را ارائه دهید. مبلغ مورد نظر شامل شهریه دانشگاه برای یک سال و هزینه زندگی در انگلیس برای 9 ماه است. شهریه با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی شما متغیر است و یا باید رسید پرداخت شهریه را ارائه دهید یا اینکه مبلغ شهریه را در حساب بانکی خود داشته باشید. هزینه زندگی نیز بسته به شهری که در آن قصد تحصیل دارید متفاوت است. برای تحصیل در لندن ماهیانه مبلغ ۱۲۶۵ پوند و تحصیل در بقیه شهرها باید مبلغ ۱۰۱۵ پوند برای هر ماه در نظر بگیرید. مجموعا هزینه 9 ماه زندگی را در حساب بانکی خود داشته باشید.

مدارک مورد نیاز :

 • نامه پذیرش تحصیلی
 • اعلام محل سکونت
 • برای بالای 18 سال ارائه مدرک زبان مطابق با دوره تحصیلی الزامی است.
 • پرداخت هزینه بررسی ویزای تحصیلی معادل 335 پوند
 • اثر انگشت
 • فرم مخصوص برای درخواست ویزای تحصیلی انگلستان
 • گذرنامه معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • پرینت 6 ماهه حساب بانکی
 • تمکن مالی به لاتین
 • مدارک تحصیلی با ریز نمرات
 • ترجمه شناسنامه
 • مدارک شغلی

متقاضیان می بایست مراحل اخذ ویزای تحصیلی انگلیس را به دقت طی نمایند به این دلیل که هر گونه نقصی در مدارک موجب میشود متقاضی به مهاجرت تحصیلی به انگلستان دست نیابد به همین دلیل باید تمامی مراحل گرفتن ویزای تحصیلی انگلیس با مدارک و اطلاعات صحیح و با دقت پر شود. در ابتدای امر متقاضی می بایست از یک مرکز آموزشی پذیرش دریافت نماید و سپس این مرکز برای متقاضی تائیدیه پذیرش (CAS) ارسال می کند که این یکی از مدارک مهم برای اخذ ویزای تحصیلی می باشد. در صورتی که متقاضی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اقدام نموده است می بایست مدرک تصویب فناوری (ATAS) را نیز ارائه دهد. در زیر به مراحل گرفتن ویزای تحصیلی انگلیس اشاره شده است.

مهاجرت به انگلستان از طریق تخصص

انگلستان کشوری واقع در شمال غربی اروپا میباشد. با توجه به نرخ پایین بیکاری در انگلستان که در آخرین آمار سال 2021 حدود 4 درصد بوده است، سالیانه افراد زیادی از سراسر جهان، علاقه مند به مهاجرت به انگلستان از طریق تخصص می باشند و مهاجرت از طریق تخصص، یکی از انواع روش های دریافت اقامت و تابعیت این کشور است. دریافت ویزای کار یا tier 2 انگلستان تنها با ارسال دعوت نامه شغلی از سوی شرکت معتبر یا کارفرما در انگلستان صورت می گیرد که دشواری هایی نیز در پی دارد. انواع دیگری از ویزای کاری انگلستان نیز وجود دارد. امکان اخذ اقامت و سپس تابعیت کشور انگلیس با مهاجرت از طریق کار فراهم است. متقاضیان مهاجرت به انگلستان از طریق تخصص می توانند پس از گذشت 10 سال از حضور خود در خاک کشور انگلستان و اشتغال به کار در این مدت، برای دریافت تابعیت این کشور اقدامات لازم را انجام دهند.

معرفی ۱۰ مورد از پردرآمدترین مشاغل در انگلیس:
 • مدیران فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات
 • واسطه فروش
 • مدیر مالی
 • متخصصان پزشکی
 • مدیر تبلیغات و روابط عمومی
 • مراقبت پرواز
 • مدیر عامل اجرایی
 • خلبانان هواپیما و مهندسین پرواز
 • مدیر بازاریابی و فروش
 • متخصصان حقوقی

سیستم مهاجرتی انگلستان

قبل از هر چیز باید مطمعن شویم که پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، دولت انگلیس سیستم مهاجرت مبتنی بر امتیاز را ارائه داده که هدف آن جذب نیروهای ماهری است که می‌توانند در اقتصاد انگلیس سهیم شوند. این سیستم شامل گزینه‌های ویزای زیادی است که هم برای اتباع EEA (منطقه اقتصادی اروپا) و هم برای افراد غیر EEA در دسترس میباشد.

طبق این سیستم، برای دریافت ویزای انگلستان باید تعداد مشخصی امتیاز کسب کنید. امتیازات مورد نیاز بسته به دسته ویزایی که متقاضی آن هستید، متفاوت است. برای کسب این امتیازات باید به وزارت کشور اثبات کنید که می‌توانید شرایط مربوطه را برآورده کنید.

کارگران مهاجر که می‌خواهند در انگلستان کار کنند باید 70 امتیاز کسب کنند تا واجد شرایط برای مهاجرت به انگلستان از طریق تخصص و دریافت ویزای کار شوند.

 • داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمای تأیید شده برای یک کار ماهر و توانایی صحبت به زبان انگلیسی منجر به دریافت 50 امتیاز می‌شود
 • در صورت پرداخت حداقل 25600 پوند در سال، متقاضی می‌تواند 20 امتیاز باقی مانده را بدست آورد
 • همچنین در صورت داشتن مدارک معتبر دانشگاهی می‌توان امتیازات اضافی کسب کرد. (10 امتیاز برای دکترای مرتبط، یا 20 امتیاز برای دکترای علوم، فناوری، مهندسی یا ریاضیات)
 • پیشنهاد شغلی که انگلستان در آن کمبود دارد می‌تواند منجر به کسب 20 امتیاز شود

ویزای کاری درجه 1:

ویزای کاری درجه 1 برای افرادی مانند : مهندسین ،پزشکان  و افرادی با سطح علمی بالا می باشد. درخواست این افراد برای ویزای کاری توسط اداره کار انگلیس بررسی می شود. این نوع ویزا برای مدت 5 سال صادر شده و تا 5 سال دیگر نیز قابل تمدید می باشد. نکته قابل توجه این است که تعداد ویزاهای صادر شده از این نوع، 1000 عدد میباشد.

ویزای کاری درجه 2:

در این نوع ویزا، افراد با داشتن دعوت نامه کاری و دریافت حداقل 25000 پوند می توانند برای مهاجرت به انگلستان اقدام نمایند. در این ویزا اقامت 6 ساله به فرد داده می شود.

ویزای کاری انتقال به شرکت در انگلیس:

در این نوع از ویزا فرد به واسطه شرکتی در کشور مبدأ به یکی از شعبه های شرکت در انگلستان فرستاده می شود. این نوع ویزا برای مدت 6 الی 9 ماه صادر می گردد.

برنامه کارگر ماهر، ویزای دیگری برای مهاجرت رشته‌های کادر درمانی نیز ارائه می‌دهد. در این شرایط فردی که قصد دارد از طریق موقعیت شغلی خود به ‌عنوان کادر درمان بیمارستان مهاجرت کند باید:
 • گواهی که نشان‌دهنده حمایت کارفرما از او بوده و حاوی اطلاعات و موقعیت شغلی متقاضی باشد.
 • حداقل درآمد را با توجه به موقعیت شغلی خود داشته باشد.
 • موقعیت شغلی وی به‌عنوان پزشک، پرستار، متخصص و یا رشته‌های دیگر کادر درمانی در حد حرفه‌ای باشد.
 • در نهادهای درمانی اجتماعی و سلامت کار کرده باشد.
 • کار او توسط یک کارفرمای انگلیسی تایید شده باشد.

برای دریافت این ویزا ، باید مدرک زبان انگلیسی در سطح B1 را ارائه دهید. این ویزا نیز مانند ویزای کارگر ماهر، اعتبار ۵ ساله دارد و قابل تمدید نیز میباشد. شاید برای شما این سوال پیش آید که زمانی ‌که موفق به اخذ ویزای مناسب کادر درمان شدید چه کارهایی می‌توانید و چه کارهایی نمی‌توانید در انگلیس انجام دهید. جواب سوال شما این است، شما می‌توانید:

 • شغل اضافه داشته باشید
 • کارهای داوطلبانه انجام دهید
 • به ادامه تحصیل بپردازید
 • همسر و فرزندان خود را به انگلیس بیاورید
 • امکان سفر به خارج از انگلیس و بازگشت به این کشور را داشته باشید
 • می‌توانید پس از ۵ سال اقامت موقت واجد شرایط درخواست برای دریافت اقامت دائم شوید

و اما شما نمی‌توانید در این مدت:

 • برای بهره بردن از صندوق مالی دولتی و یا مستمری دولتی درخواست دهید.
 • درصورتی‌که ویزای خود را تمدید نکرده باشید نمی‌توانید شغل خود را تغییر دهید.
چند روش مختلف برای مهاجرت به انگلیس از طریق تخصص وجود دارد. انواع ویزاهای بلندمدت که توسط دولت انگلستان برای مهاجران متقاضی کار در آن کشور ارائه شده است، عبارتند از:
 • ویزای Intra-company انگلستان
 • ویزای Minister of Religion انگلستان
 • ویزای Sportsperson انگلستان
 • ویزای Skilled Worker انگلستان
 • ویزای Health and Care Worker انگلستان
مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای کار انگلیس:
 • ارائه نامه تمکن مالی(در صورت حمایت مالی کارفرما نامه حمایت مالی)
 • ارائه نامه سلامت فرد متقاضی
 • ارائه مدارک مربوط در صورت داشتن سفر قبلی به انگلستان
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • اثبات دانش زبان انگلیسی
 • ارائه نامه عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگان با شماره ی 28421819-021 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره تخصصی