Working in Germany

ویزا

ویزای کار در  آلمانکار در آلمان

کار در آلمان این روزها از جمله اهدافی است که در کنار هدف اخذ ویزای کار آمریکا ، استرالیا ، کانادا یا دیگر کشورهای اروپایی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. افراد زیادی اخذ ویزای کار را روش مناسبی برای امر مهاجرت میدانند. با توجه به آنکه دریافت ویزای کار کشورهایی چون استرالیا و کانادا بسیار زمان گیر است، اقدام برای کشورهای اروپایی نظیر آلمان به دلیل آنکه قطب اقتصاد اروپا است، رو به افزایش است.

 روزانه پرسش های بسیاری در مورد کار در آلمان، اخذ ویزای کار آلمان و چگونگی مهاجرت به آلمان از طرف همراهان آرتا مطرح می شود. مهاجرت به آلمان از چند طریق امکان پذیر است :

 • کار
 • تحصیل
 • سرمایه گذاری
 • ثبت شرکت

به طور کلی با اخذ ویزای کار آلمان و دریافت پیشنهاد کار (Job Offer) در این کشور، پرداخت مالیات و دریافت کارت آبی آلمان (Blue Card) میتوانید اقامت دائم این کشور را از آن خود کنید، برای رسیدن به این هدف شرایطی لازم است که در ادامه می آید.

قوانین اقامتی در آلمان دو قانون اقامت موقت و اقامت دایم را برای شما مصوب میکند، در هر یک از این روش ها شخص می تواند ضمن اخذ ویزا در صورت تمایل نسبت به اخذ اقامت آلمان و گرفتن تابعیت این کشور اقدام کند. ما در مطالب بعدی روش های مختلف مهاجرت به آلمان را بررسی میکنیم.

شرایط کار در آلمان

 • چه افرادی میتوانند جهت ویزای کاری المان اقدام کنند؟

 • فرد با داشتن ویزای کار آلمان، باید چه شرایطی داشته باشد تا بتواند موقعیت کاری مناسب را از آن خود کند؟

کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقریبا قوانین کار مشابهی دارند، به این صورت که شما برای کار در اروپا ابتدا نیاز به داشتن  یک پیشنهاد شغلی دارید، اما شانس دریافت پیشنهاد شغلی برای کسانی که خارج از اروپا هستند بسیار پایین است.کار فرمای اروپایی باید آگهی خود را به مدت سه ماه در کشور خودش -در اینجا آلمان- درج کند و اگر شخصی برای تصدی شغل مربوطه پیدا نشد، مجددا این آگهی را به مدت سه ماه دیگر در اتحادیه اروپا تکرار کند، پس از شش ماه اگر شخصی در کشور آلمان و اتحادیه اروپا متقاضی شغل مورد نظر نباشد، در اینصورت کار فرما اجازه دارد دعوت نامه برای افراد خارجی (خارج از کشور خود و اروپا) ارسال کند که این امر در واقع امری محال به نظر می آید. پس چه باید کرد؟

اخذ ویزای کار در آلمان

راه دیگری که شما را سریعتر به اخذ ویزای کار در آلمان نزدیک میکند، روشی است که فرصت شش ماهه ای را به شما اعطا میکند تا برای جستجوی کار وارد خاک آلمان شوید. در سال های اخیر بسیاری از کشورهای اروپایی گریبانگیر رکود اقتصادی میباشند. در این میان کشور آلمان استثناء است و با کمبود نیروی متخصص جوان مواجه است. این کشور نیازمند نیروهای متخصص در رشته هایی چون برق، کامپیوتر، الکترونیک، صنایع، مکانیک، الکتروتکنیک، شیمی، فیزیک، IT، گروه پزشکان، دارو سازان و پرستاران و… میباشد. این افراد از شانس بیشتری در اخذ ویزای کار در آلمان برخوردار هستند.

سن زیر 40سال ، داشتن سابقه کار نسبتا خوب و طولانی، مدارک  فنی و حرفه ای، داشتن مدرک زبان آلمانی ، آیلتس یا تافل از عواملی هستند که در  موفقیت آمیز بودن اخذ ویزای کار آلمان بسیار موثرند. پروسه دریافت ویزای کار آلمان در کمتر از 6 ماه امکان پذیر است.

بسیاری از کمپانی ها و کارخانجات معتبر در کشور آلمان جهت تامین نیروهای متخصص خود به نیروهای خارجی نیازمندند، حتی این امکان وجود دارد که بتوان برای فردی که ویزای کار کشور آلمان را دریافت کرده است در بعضی از رشته های خاص، شغل مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی وی را یافت، که البته این خود نیازمند آن است که فرد در ابتدای امر، اقدامات لازم جهت اخذ ویزای کار در المان را انجام دهد و سپس در مراحل بعدی پیگیر پیشنهادات کاری خویش باشد.

شما پس از اخذ ویزای کار آلمان، وارد این کشور شده و فرصت شش ماهه ای جهت یافتن کار مورد نظر دارید. در این مدت کارشناسان ما هماهنگی های لازم برای مراجعه حضوری و ملاقات با کار فرما ها را برای متقاضی فراهم می آورد. اگر پیشنهاد شغلی مناسب را اخذ نمایید، ویزای شما به مدت شش ماه دیگر تمدید خواهد شد و شما موفق به دریافت Blue card کشور المان می شوید. جهت دریافت پیشنهاد شغلی نیازی به ارائه ی سابقه کار طولانی نیست، شما با تکمیل رزومه و ارائه مدارک لازم می توانید به دریافت پیشنهاد های شغلی مناسب از سوی کارفرمایان امیدوار باشید.
مشاوره رایگان

شرایط لازم جهت دریافت کارت آبی آلمان (Blue Card)

شرایط برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی میکنند به قرار زیر میباشد:Blue Card

 • شما بایستی از دانشگاه معتبری که مورد تایید کشور آلمان باشد فارغ التحصیل شده باشید.
 • داشتن قرارداد کاری مرتبط با رشته تحصیلی، با کمپانی آلمانی.
 • حقوق دریافتی ذکر شده در قرارداد حداقل سالی 45,000 یورو باشد، مشاغل خاص از این قانون مستثنی هستند و دریافت سالی 35,000 یورو کفایت میکند. مشاغل خاص مشاغلی هستند که آلمان بیشتر به آنها نیاز دارد و در ارتباط با فارغ التحصیلان رشته هایی مانند علوم پایه و ریاضیات، رشته IT، گروه مهندسین و اقشار پزشک _ بجز دندان پزشکان_ را در بر می گیرد.

مدت اعتبار کارت آبی یا Blue card آلمان:

کار در آلمان

مدت اعتبار کارت آبی المان از زمان صدور، تا اتمام قرارداد کاری شما می باشد، اگر این قرارداد 4 ساله باشد مدت اعتبارکارت آبی هم  4 سال خواهد بود و در آنصورت موفق به اخذ اقامت دائم آلمان خواهید شد. اگر مدت زمان قرارداد کوتاه تر باشد اعتبار کارت آبی هم به همان میزان بعلاوه سه ماه بیشتر خواهد بود. نگران تمدید مجدد این کارت نباشید چون به سادگی امکان پذیر است.

متوسط تعداد ساعات کار در آلمان 41 ساعت در هفته است، که نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بیشتر است. در آمد یک مهندس در آلمان حداقل از سالی 35000 یورو شروع و بسته به سابقه کاری و تخصص وی تا سالی 80000 یورو قابل افزایش است. این میزان در آمد برای گروه پزشکان و داروسازان به مراتب بالاتر است.

نگاهی به مزایای اخذ کارت آبی یا Blue card آلمان:

کارت آبی آلمان

 • صدور کارت آبی آلمان از سال 2012 اجرایی شده و در واقع یک مجوز برای ورود افراد متخصص است تا به راحتی در اتحادیه اروپا بجز انگلستان، ایرلند و دانمارک زندگی و کار کنند.
 • Blue card یک ویزای کاریست که قابلیت تمدید شدن دارد و همچنین امکان تغییر اقامت موقت به دایم کشور المان را میسر میکند. این کارت به دارندگان خود اجازه زندگی و کار در کشور آلمان را میدهد. با داشتن این کارت فرزند و همسر ایشان نیز اجازه مهاجرت به آلمان را دارند ، آنها حق اقامت و کار در آلمان را در مدتی که Blue card شخص اصلی دارای اعتبار است دارا هستند.
 • بواسطه ی داشتن Blue card تفاوتی بین شما و شهروند آلمانی جهت تصدی پست های خالی ادارات وجود نخواهد داشت. در اینصورت کارفرمای آلمانی می تواند بدون در نظر گرفتن قانون اولویت از متخصصان خارجی استفاده کند.
 • با داشتن Blue card آلمان به همراه  مدرک زبان آلمانی در سطح B-1 بسیار زودتر از موعد مقرر (کمتر از 3 سال) موفق به اخذ اقامت  دایم کشور آلمان میشوید و پس از گذشت سه سال از اقامت دایم خود این امکان را دارید تا برای دریافت پاسپورت آلمانی اقدام کنید.
 • هشدار! پس از اخذ اقامت دائم آلمان اگر بیشتر از شش ماه را در خارج از این کشور زندگی کنید، اقامت دائم شما باطل میگردد.

قطعاً یکی ازنگرانی های افراد پس از دریافت ویزای کار آلمان یافتن شغل مناسب است. در نظر داشته باشید داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دریافت شغل در کشور آلمان تفاوت خاصی ایجاد نمیکند (حداقل مدرک لازم جهت اقدام برای ویزای کار، مدرک لیسانس است)، نکته ی بسیار مهم در دریافت پیشنهاد شغلی وجود تخصص لازم در فرد است، در ضمن ما در مورد کشوری چون آلمان سخن میگوییم که هیچگاه مستعمره انگلستان نبوده است، پس اینقدر که دانستن زبان آلمانی به شما کمک میکند داشتن آیلتس یا تافل در پیدا کردن کار مهم نمیباشد. مگر آنکه در کمپانی هایی به شما پیشنهاد کار دهند که با زبان انگلیسی مرتبط است و آنگاه داشتن مدرک زبان برای شما مزیت به حساب می آید. واضح است که اگر شما فارغ التحصیل دانشگاه های اروپایی از جمله دانشگاه های کشور آلمان باشید شرایط بهتری جهت دریافت کار پیش روی شما قرار دارد.

یادگیری زبان آلمانی

در ویزای کار آلمان شرایط به این صورت است که فرد نمی تواند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را از همان ابتدا همراه با خود به آلمان ببرد، این امکان 3 تا 6 ماه پس از دریافت شغل مورد نظر امکان پذیر میشود. در آن زمان شما میتوانید با ارسال دعوت نامه پروسه ی ورود خانواده به آلمان را آغاز کنید و همسرتان با داشتن مدرک زبان آلمانی پایین تر در سطح A1 می تواند برای اخذ ویزا به سفارت آلمان مراجعه کند.

با توجه به شرایط ذکر شده، پیشنهاد ویژه ما برای شمایی که شرایط لازم جهت اخذ ویزای کار در آلمان را از کشور ایران ندارید، ورود به واسطه ی اخذ ویزای تحصیلی کشورهایی چون آلمان یا اتریش است. با توجه به ارزان بودن تحصیل در این کشورها به زبان آلمانی، شما و خانواده تان از شرایط مناسب تری بهره مند خواهید شد. فرد همزمان با تحصیل در دانشگاه های این کشورها اجازه کار نیمه وقت در مقطع لیسانس 10 ساعت و در مقطع ارشد و دکترا 20 ساعت در هفته را دارد . همچنین پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های آلمان فرصت سه تا شش ماهه ای به شخص داده میشود تا جهت یافتن کار مناسب مرتبط با رشته تحصیلی اقدام کرده و در صورت دریافت کار مناسب جهت اخذ ویزای کار آلمان اقدام نماید.

سطح دانشگاه ها و هزینه ها در کشور اتریش و المان تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، تنها موردی که ورود به این دو کشور را از یکدیگر متمایز میسازد، داشتن مدرک زبان آلمانی است. شما برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور آلمان نیازمند داشتن مدرک B-2.2 هستید، در حالیکه جهت دریافت ویزای تحصیلی کشور اتریش میتوان بدون ارائه  مدرک زبان جهت اخذ پذیرش و ویزا اقدام کرد.

مشاوره تخصصی

ASA