info@artaapplyabroad.com

PHONE

02128421819

09910026784

artaapply

artaapplyabroad

پیگیری پرونده

ویزای شنگن چیست ؟ + نحوه دریافت و قوانین آن در 2023

عنوان را به انگلیسی وارد کنید
0 دیدگاه
موضوع این نوشته را وارد کنید
ویزای شنگن

ویزای شنگن یا شینگن (Schengen Visa) یک ویزای سه ماهه است که با استفاده از آن فرد می‌تواند به تمام کشور‌های عضو اتحادیه شنگن بدون نیاز به دریافت ویزای اختصاصی هر کشور سفر کند. این ویزا علاوه بر کشورهای حوزه شنگن، در کشورهای دیگری مانند موناکو، آندورا، واتیکان، سن ماریو، آزور، مادیرا و جزایر قناری هم معتبر است. البته اگر قصد دارید بیش از سه ماه در این منطقه اقامت کنید، باید قبل از سفر برای دریافت ویزای ملی کشورهای مقصد به‌صورت جداگانه درخواست بدهید. به‌ یاد داشته باشید که اگر کشور صادرکننده ویزای شما مثلا سوئد است، باید مقصد اولیه سفرتان هم همین کشور باشد تا بتوانید به سایر نقاط اروپا هم سفر کنید. خوشبختانه بیشتر کشورهای اروپا ویزای شنگن را صادر می‌کنند و حتی برخی کشورهای غیراروپایی هم در اتحادیه شنگن عضو هستند. این امر سبب شده تا وسعت منطقه شنگن به بیش از چهار میلیون کیلومتر مربع برسد و جمعیت آن حدود 420 میلیون نفر باشد.

انواع ویزای شنگن

بنابر شرایطی که هر مسافر دارد، نوعی از ویزای شنگن به او تعلق می‌گیرد که هر کدام دارای ضوابط خاصی است.

 • ویزای اتحادیه شنگن (Uniform Schengen Visa): این ویزا که با نام ویزای توریستی شینگن هم شناخته می‌شود، 90 روز اعتبار دارد و هر فرد در هر شش ماه تنها یک بار می‌تواند برای دریافت آن درخواست بدهد. اعتبار 90 روزه این ویزا به‌محض ورود شخص به کشور مقصد در حوزه شینگن، شروع خواهد شد. ویزای USV خود به سه زیر شاخه تقسیم می‌شود:
 1. ویزای نوع A شینگن یا Airport Transit Visa: ویزای نوع A که مخصوص ترانزیت فرودگاهی است، به مسافر تنها اجازه توقف در فرودگاه یکی از کشورهای عضو شینگن را می‌دهد؛ به این معنی که او حق خروج از فرودگاه این کشور را ندارد و باید با یکی از پروازهای همان فرودگاه از حوزه شنگن خارج شود.
 2. ویزای نوع B شینگن: شرایط این ویزا کمی شبیه به ویزای نوع A است یعنی مسافر اجازه اقامت در منطقه شنگن را ندارد و تنها 5 روز فرصت خواهد داشت تا از طریق راه‌های زمینی مانند قطار یا ماشین به کشوری خارج از این حوزه برود.
 3. ویزای نوع C شینگن: این ویزا که دارای سه نوع یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود است، اغلب برای مقاصد گردشگری درخواست می شود. ویزای شنگن یک بار ورود یا Single Entry مخصوص یک بار ورود به حوزه شنگن است و اگر قبل از اتمام اعتبار ویزا از این حوزه خارج شوید، دیگر حق بازگشت نخواهید داشت. اگر روی ویزای شما عبارت Number of entries:2 نوشته شده باشد، از نوع دو بار ورود است و می‌توانید تا قبل از اتمام تاریخ اعتبار ویزا دوبار وارد محدوده شنگن شوید. ویزای چند بار ورود هم مجوزی برای ورود و خروج چندباره به کشورهای شنگن است.
 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شنگن (Limited Territorial Validity Visa): در این ویزا افراد فقط می‌توانند وارد کشور مشخص شده در گذرنامه‌شان شوند و حق ورود به دیگر کشور‌های حوزه شنگن را نخواهند داشت. البته در شرایط جنگی یا موارد اضطراری این امر امکان‌پذیر است.
 • ویزای ملی شینگن یا نوع D (National Visa): این ویزا برای تحصیل یا اشتغال در حوزه اتحادیه شنگن است و مانند ویزای نوع C تعداد دفعات ورود متغیری دارد. کسانی‌که برای ویزای ملی چند بار ورود درخواست می‌دهند باید شرایط ویژه‌ای داشته باشند از جمله: داشتن شرایط پزشکی خاص، تحصیل در دانشگاه‌های منطقه شنگن، کار در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی در منطقه شنگن و شرکت در برنامه‌های ورزشی یا هنری در کشورهای این حوزه.

شرایط اخذ ویزای شنگن

 1. متقاضی باید از تمکن مالی مناسب (بین 60 تا 150 میلیون تومان) برای تامین هزینه‌های سفر خود برخوردار باشد. برای اطمینان از این مورد باید میزان گردش مالی سه ماهه اخیر حساب بانکیتان را به سفارت ارائه دهید.
 2. برای کسانی که سابقه سفر به کشورهای معتبر دنیا را داشته‌اند، شانس صدور ویزای شنگن بیشتر است.
 3. برای اخذ این ویزا شرط تاهل وجود ندارد؛ اما افراد زیر 30 سالی که ازدواج نکرده‌اند نسبت به افراد متاهل شانس قبولی کمتری خواهند داشت.
 4. مسافران تنها باید ازطریق سفارت یکی از کشورهای منطقه شینگن درخواست ویزا بدهند.
 5. فرد متقاضی باید تحت پوشش بیمه مسافرتی باشد که هزینه آن حدود 30000 یورو است.

کدام کشورهای اروپا ویزای شنگن را صادر می ‌کنند؟

26 کشور اروپایی و غیراروپایی عضو اتحادیه شنگن می‌توانند این ویزا را صادر کنند که شامل آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، چک، ایسلند، مالت، استونی، اسلواکی، اسلووانی، سوئیس و لیختن اشتاین می‌شوند. البته همه کشورهای اتحادیه اروپا مانند انگلیس و ایرلند عضو شنگن نیستند و ویزای آن‌ها به‌صوت جداگانه صادر می‌شود. افرادی که در کشورهای آمریکا، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، کانادا و مالزی زندگی می‌کنند، برای ورود به منطقه شنگن لازم نیست ویزا دریافت کنند و اجازه دارند در مدتی سه ماهه در این کشورها اقامت داشته باشند.

نحوه اقدام برای دریافت ویزای شنگن

با توجه به شرایط بیان شده حالا چگونه ویزای شنگن بگیریم؟ بهتر است حدود یک الی دو ماه قبل از تاریخ سفر برای دریافت ویزا به سایت سفارت مراجعه کنید و یک وقت مصاحبه بگیرید. در سایت یک فرم وجود دارد که باید دوبار از روی آن پرینت گرفته و هر دو را پر کنید. فراموش نکنید که در روز مصاحبه باید این دو برگه و مدارک هویتی دیگر را به‌همراه داشته باشید. کارکنان ممکن است درباره شرایط و دلایل سفر از شما سوالاتی بپرسند که باید با دقت فراوان به آن‌ها پاسخ بدهید. در نهایت با پرداخت هزینه ویزا کار شما در سفارت تمام شده است و پس از آن باید منتظر نتیجه بمانید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شنگن

 1. اصل و کپی شناسنامه
 2. اصل و کپی گذرنامه فعلی با حداقل دو صفحه خالی و حداقل 3 ماه اعتبار به‌همراه اصل گذرنامه‌های قبلی (درصورت وجود)
 3. دو قطعه عکس 3.5 در 4.5 رنگی بیومتریک
 4. مدارک داشتن تمکن مالی شامل اسناد گردش مالی و اسناد ملکی
 5. داشتن بیمه مسافرتی در مرکزی که نمایندگی معتبری در کشور مقصد داشته باشد.
 6. بلیط رفت و برگشت هواپیما و برگه رزرو هتل (افرادی که فاقد دعوت‌نامه هستند)
 7. مدارک شغلی
 8. 60 الی 120 یورو پول نقد برای هزینه‌های جانبی

داشتن مدارک زیر برای افراد زیر 18 سال الزامی است:

 1. گواهی تولد
 2. رضایت‌نامه یکی از والدین (افرادی که با پدر یا مادر خود می‌خواهند سفر کنند)
 3. رضایت محضری پدر و مادر (کسانی که بدون والدین خود قصد سفر دارند)

ضروری است تمامی این مدارک در یک دارالترجمه معتبر به زبان کشور مقصد ترجمه شود.

علت ریجکت شدن ویزای شنگن

رد شدن درخواست ویزای شنگن باتوجه به کشور مقصد ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد اما شایع‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 1. ارائه مدارک هویتی جعلی: به‌هیچ وجه سعی نکنید با مدارک جعلی برای دریافت ویزا اقدام کنید؛ زیرا احتمال قبولی درخواستتان به‌شدت پایین است و با ریجکت شدن ویزا هم شما تا حداقل 6 ماه اجازه ندارید از هیچ کشور اروپایی درخواست ویزای شینگن بدهید.
 2. سابقه فعالیت‌های مجرمانه
 3. گذرنامه نامعتبر یا مخدوش
 4. کافی نبودن توضیحات درباره علت سفر
 5. دعوتنامه نامعتبر
 6. نداشتن تمکن مالی برای تامین هزینه سفر
 7. بیمه مسافرتی نامعتبر

هزینه دریافت ویزای شنگن

هزینه دریافت ویزای شینگن برای کودکان زیر شش سال، دیپلمات‌ها، خانواده شهروندان یکی از کشورهای اروپایی، دانش‌آموزان و معلمان در اردوهای دانش‌آموزی و محققان رایگان است. ساکنان کشورهای ارمنستان، آذربایجان و روسیه هم برای دریافت این ویزا باید 35 یورو بپردازند. هزینه ویزای شینگن برای کودکان بین 6 تا 12 سال حدود 40 یورو بوده و این مبلغ برای افراد بالای 12 سال 80 یورو است.

سخن پایانی

دریافت ویزای شنگن فرایندی سخت، پیچیده و انرژی‌بر است. پس توصیه می‌کنیم برای افزایش شانستان در تایید درخواست ویزا، در قدم اول تمام مدارک لازم را تهیه کرده و پس از آن در همه مراحل صادق باشید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

سوالات متداول

 1. شینگن چیست؟

قرارداد شینگن در سال 1985 بین پنج کشور اروپایی بسته شد و هم‌اکنون بیش از 26 کشور دنیا عضو این معاهده هستند. طبق این قرارداد ساکنان کشورهای عضو می‌توانند بدون هیچ مانعی در حوزه شینگن تردد داشته باشند.

 1. آیا درخواست پناهندگی با ویزای شینگن امکان‌پذیر است؟

خیر؛ تصور اینکه اول با دریافت ویزای شینگن وارد اروپا شوید و بعد درخواست پناهنگی بدهید کاملا اشتباه است. درخواست پناهنگی افراد زمانی تایید می‌شود که تهدید یا خطر جانی برای فرد در کشور خودش وجود داشته باشد.

 1. در مصاحبه ممکن است چه سوالاتی پرسیده شود؟

این سوالات شامل وضعیت مالی، تعداد همراهان شما، جزئیات سفر، هدف از درخواست ویزا و … می‌شوند.

 1. آیا اتباع غیر ایرانی می‌توانند برای دریافت ویزای شینگن به سفارت‌های اروپایی در ایران مراجعه کنند؟

بله، امکان اخذ ویزای شنگن از سفارت‌های اروپایی در ایران برای اتباع وجود دارد.

 1. برای تمدید ویزای شنگن چه‌کار کنم؟

برای این کار باید ثابت کنید که در کشور خودتان شرایط اضطراری به‌وجود آمده است که نمی‌توانید تا قبل از اتمام اعتبار ویزا از محدوده شنگن خارج شوید؛ همچنین ضروری است تا قبل از پایان این مهلت برای تمدید تاریخ ویزا اقدام کنید.

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Admin
11 ژوئن 2019

ساعات فعالیت دانش آرتا

یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 10 صبح الی 6 بعد از ظهر آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.
توجه داشته باشید موسسه در روزهای شنبه تعطیل می باشد.

×

 

به دانش آرتا خوش آمدید

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp