info@artaapplyabroad.com

PHONE

02128421819

09910026784

artaapply

artaapplyabroad

پیگیری پرونده

شرایط تحصیل دکترا در آلمان چیست؟

عنوان را به انگلیسی وارد کنید
0 دیدگاه
موضوع این نوشته را وارد کنید
تحصیل دکترا در آلمان

آلمان یکی از کشور‌های اروپایی است که جزء مقاصد بسیار محبوب برای دانشجویان در خارج از کشور به حساب می‌آید. این کشور به دلیل سطح علمی بالا، دانشگاه‌های دولتی رایگان و… یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در مقطع دکتری خواهد بود. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که تحصیل دکترا در آلمان چه شرایطی دارد؟ برای جواب این سوال تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا شرایط تحصیل در دوره دکترا و مدارک موردنیاز تحصیل در آلمان را مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با کشور آلمان 

شرایط دریافت ویزا آلمان 

تحصیل مقطع دکترا در کشور آلمان

بسیاری از افراد از طریق تحصیل دکترا در آلمان برای مهاجرت اقدام می‌کنند و بعد از کسب شرایط لازم تصمیم به اخذ اقامت دائم یا شهروندی آلمان می‌گیرند. فرد متقاضی می‌تواند به صورت کاملا رایگان در دانشگاه‌ های آلمان تحصیل کند یا برای بورسیه تحصیلی، اقدامات لازم را انجام دهد که در این صورت فرد می‌تواند هزینه دانشگاه خصوصی و هزینه زندگی خود را از سازمانی که از آن‌ بورسیه دریافت کرده است، بگیرد. تحصیل در دوره دکترا ۲ تا ۶ سال زمان می‌برد. به طور کلی اخذ مدرک دکترا در دانشگاه‌های آلمان گزینه بسیار عالی محسوب می‌شود‌ و فرد بعد از اتمام تحصیل خود می‌تواند کار مرتبط با رشته خود را پیدا کند؛ همچنین بعد از گذشت چند سال، اقامت دائم کشور آلمان را بگیرد.

جاب آفر

قدم به قدم از مشاوره تا اقامت همراهتان هستیم 

شرایط تحصیل مقطع دکترا در آلمان

هر فردی برای مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان در هر مقطعی که باشد، نیازمند شرایطی خاص است که باید به هنگام مهاجرت آن‌ها را در نظر بگیرد و به درستی انجام دهد. در زیر به شرایط تحصیل مقطع دکترا در کشور آلمان اشاره خواهیم کرد:

 • شرایط سنی تحصیل دکترا در کشور آلمان

برای پذیرش و تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه‌های آلمان شرایط خاص خود را دارند. دانشجویانی که در دوره دکترا تحصیل می‌کنند، باید از استاد راهنما جهت دریافت پذیرش برخوردار باشند، تا دانشگاه دانشجو را قبول کند. افرادی که قصد دریافت بورسیه را دارند باید حداکثر ۳۱ سال سن داشته باشند و تنها دانشجوهای نخبه و جوان می‌توانند از بورسیه‌های مقطع دکترا در کشور آلمان استفاده کنند. ناگفته نماند که دانشجویان برای تحصیل مقطع دکترا، میتوانند به سه صورت زبان انگلیسی، زبان آلمانی و یا بصورت دو زبانه تحصیل کنند.

 • شرط معدل برای تحصیل دوره دکترا در کشور آلمان

معدل در این مقطع تحصیلی از اهمیت بسیار کمتری نسبت به مقطع کارشناسی ارشد برخوردار است و اگر معدل فرد پایین باشد، می‌تواند با ارائه رزومه تحصیلی بسیار قوی، ارائه مقاله و ارائه مدرک زبان آن‌ را جبران کند.

روش های تحصیل دکترا

نحوه تحصیل دکترا در آلمان، از طریق دو روشی که در زیر آورده شده است، انجام می‌پذیرد.

 1. دکترای فردی

این روش یک گزینه محبوب و سنتی است که فرد برای تحصیل در مقطع دکترا باید پایان نامه خود را زیر نظر یک استاد راهنما تهیه کند. این گزینه نیاز به ابتکار و مسئولیت شخصی بسیاری دارد؛ همچنین فرد محدود به دریافت دکترا با انجام کارهای تحقیقاتی در دانشگاه نیست.‌ فرد می‌تواند یک پروژه را در یک شرکت آلمانی یا سازمان تحقیقاتی که غیر از دانشگاه باشد، تکمیل کند. اخذ مدرک دکترا در این روش سه تا پنج سال طول خواهد کشید.

 1. دکترای ساختار‌یافته

این روش شامل تعدادی از گروه‌های دانشجویان دکترا می‌شود که توسط گروهی از استادان راهنما، هدایت و راهنمایی می‌شوند.‌ در این روش می‌توان هر آن چیزی را که به عنوان برنامه دکترای ساختار‌یافته به حساب می‌آید را انتخاب نمود. تعداد برنامه‌های دکترای ساختار‌یافته ۶۰۰ برنامه است که بیشتر به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شوند. این روش با روش دکترای فردی کاملا متفاوت است و دانشجویانی که پیشنهادات پژوهشی می‌دهند، باید با برنامه‌های دکترا مطابقت داشته باشد. فرد باید در سمینارها شرکت کند که معمولا یک مربی همراه فرد خواهد بود.

جاب آفر

قدم به قدم از مشاوره تا اقامت همراهتان هستیم 

مدارک مورد نیاز تحصیل مقطع دکترا

متقاضی برای تحصیل مقطع دکترا در آلمان باید مدارکی را به صورت کاملا دقیق ارائه دهد؛ همچنین این مدارک با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. در زیر به مدارکی که برای تحصیل دکترا در کشور آلمان نیاز است، اشاره خواهیم کرد:

 1. پاسپورت
 2. مدرک اثبات تمکن مالی
 3. نامه پذیرش از طرف یکی از دانشگاه‌های آلمان
 4. رزومه تحصیلی
 5. توصیه‌ نامه از طرف حداقل دو استاد
 6. انگیزه‌نامه به جهت اثبات هدف از تحصیل
 7. ترجمه مدارک تحصیلی

مدارک زبان مورد نیاز برای تحصیل مقطع دکترا در کشور آلمان

هر فردی برای ورود به دانشگاه‌های آلمان نیاز به مدرک زبان آلمان دارد. DSH و TestDaF آزمون‌هایی هستند که برای مدرک زبان آلمانی گرفته می‌شوند. فرد در آزمون DSH باید در سطح ۲ قرار بگیرد و در آزمون TestDaF نمره ۴ را کسب کند. برای دوره‌ های کارشناسی ارشد و دکترا به مدرک زبان نیاز است و فرد باید حداقل دانش به زبان انگلیسی و آلمانی را داشته باشد. برای دانشگاه‌ ها معمولا به سطح زبان B1 وB2 نیاز است.

مزایای تحصیل مقطع دکترا در آلمان

آلمان از جذابیت‌های بسیاری برخوردار هست که تحصیل در آن می‌تواند برای فرد متقاضی مزایای فوق‌العاده‌ای به همراه داشته باشد. در زیر به مزایای تحصیلی مقطع دکترا در آلمان اشاره خواهد شد:

 1. آلمان از اتمسفر دانشجویی ایده‌آل و عالی برخوردار است.
 2. در حین تحصیل می‌توان شاغل شد و کسب درآمد کرد.
 3. اکثر دوره‌های تحصیلی در آلمان به زبان انگلیسی است.
 4. تحصیلات در آلمان کاملا رایگان بوده یا هزینه بسیار کمتری نسبت به دیگر کشورها دارد.
 5. هزینه‌های زندگی برای دانشجویان بین‌المللی کاملا مقرون به صرفه خواهد بود.

جهت اخذ فرصت مطالعاتی دکتری ، می توانید با کارشناسان ما در موسسه آرتا در ارتباط باشید .

هزینه تحصیل مقطع دکترا در آلمان

کشور آلمان جزو کشورهایی است که بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای فرد می‌تواند به تحصیل خود ادامه دهد. تحصیل در مقطع دکترا کاملا رایگان است اما اگر فرد نتواند در مدتی که تعیین شده است (۶ ترم یا ۳ سال) PhD  خود را تمام کند، باید به ازای هر ترم اضافه شهریه‌ بپردازد. این شهریه در هر دانشگاه متفاوت خواهد بود، اما برخی از دانشگاه‌ های خصوصی در آلمان بین ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو را از دانشجو می‌گیرند.

لیست بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل مقطع دکترا در آلمان

کشور آلمان از دانشگاه‌های بسیار پیشرفته و عالی برخوردار است که در زیر لیستی از بهترین دانشگاه‌‌ها را ارائه خواهیم داد:

 • دانشگاه پوستدام
 • دانشگاه کنستانز
 • دانشگاه کیل
 • دانشگاه جیکوبز
 • دانشگاه گوته فرانکفورت
 • دانشگاه فردریش شیلر ینا
 • دانشگاه هوهنهایم
 • دانشگاه دویسبورگ اسن
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه فنی درسدن
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه اولم
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه فنی آخن
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

سخن پایانی

یکی از مدارک بسیار ارزشمند در کشور آلمان مدرک دکترا است که در طول سال افراد زیادی اقدام به دریافت آن می‌کنند. تحصیل در دوره دکترا در این کشور شرایط خاص خود را دارد که افراد باید آن را رعایت کنند؛ همچنین تحصیل در کشور آلمان هیچ هزینه‌ای ندارد و این یک مزیت محسوب می‌شود و فرد را برای ادامه تحصیل در این کشور و اخذ مدرک دکترا تحریک می‌کند.

جاب آفر

قدم به قدم از مشاوره تا اقامت همراهتان هستیم 

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میلاد یوسفی
21 دسامبر 2022

ساعات فعالیت دانش آرتا

یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 10 صبح الی 6 بعد از ظهر آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.
توجه داشته باشید موسسه در روزهای شنبه تعطیل می باشد.

×

 

به دانش آرتا خوش آمدید

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp