info@artaapplyabroad.com

PHONE

02128421819

09910026784

artaapply

artaapplyabroad

پیگیری پرونده

همه چیز در مورد اخذ اقامت کشور ترکیه از طریق خرید ملک

عنوان را به انگلیسی وارد کنید
0 دیدگاه
موضوع این نوشته را وارد کنید

کشور ترکیه به علت نزدیکی به کشور ما مقصد مهاجران ایرانی به حساب می‌آید. آسان‌ترین و کوتاه‌ترین راه برای اخذ اقامت کشور ترکیه خرید ملک در ترکیه است. در سال‌های اخیر به دلایلی میزان مهاجرت بسیاری از هموطنان ما به کشور ترکیه افزایش پیدا کرده و عده زیادی از آنها این کشور را به عنوان محل اقامت خود انتخاب می‌کنند. اگر شما هم در آینده نزدیک قصد مهاجرت به این کشور را دارید باید از قبل اطلاعاتی داشته باشید. برای اینکه بیشتر درباره اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک بدانید تا پایان مطلب همراه ما باشید.

روش های مختلف اخذ تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک

برای اقامت ترکیه با خرید ملک روش‌های مختلفی وجود دارد. هزینه و شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک یکی از مواردی است برای آنهایی که قصد دارند تابعیت ترکیه را اخذ کنند. از جمله شرایط اخذ اقامت در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بر طبق قوانین جدید برای اخذ اقامت کشور ترکیه از طریق خرید خانه در شهرهای بزرگ مانند استانبول، آنتالیا، ازمیر و… خانه‌ای که خریداری می‌شود حداقل باید ۷۵ هزار دلار قیمت داشته باشد.
 • برای اینکه بتوان با خرید ملک در شهرهای کوچک ترکیه اقامت کرد حداقل باید قیمت خرید خانه ۵۰ هزار دلار باشد.
 • برای اخذ اقامت ترکیه، می‌توانید ملک را از یک فرد ایرانی یا خارجی خریداری کنید.
 • با خرید آپارتمان، ویلا و خانه معمولی می‌توان اقامت تركيه را اخذ کرد با این شرط که ملک شما باید ماهیت مسکونی داشته باشد.
 • کارت اقامت ترکیه را می‌توان برای صاحب خانه و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال او صادر کرد و به این ترتیب اخذ اقامت ترکیه برای تمام اعضای خانواده با خرید ملک امکان‌پذیر است.

قوانین خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه قوانینی وضع شده است. بر طبق این قوانین:

 • خریدار این حق را دارد که مالک زمین و ساختمان باشد. یعنی خریدار بدون هیچ شرطی می‌تواند مالک عرصه و اعیان خانه خود باشد.
 • ایرانی‌ها در ترکیه این حق را دارند که هر نوع ملکی اعم از زمین، خانه و ملک تجاری را بخرند.
 • اتباع خارجی نمی‌توانند اراضی ترکیه در مناطق نظامی امنیتی را تحت تملک خود درآورند یا اجاره کنند.
 • ملکی که خارجی‌ها در ترکیه خریداری می‌کنند، بر طبق قانون ارث به وارثان او تعلق می‌گیرد.
 • فروش خانه بدون هیچ اجبار و شرطی انجام می‌شود و فرد مجاز است خانه خود را با قیمت مناسب به هر شخصی بفروشد.
 • افرادی که در ترکیه ملک خریداری کنند اگر قیمت آن بیشتر از ۴۰۰ هزار دلار باشد، این امکان را پیدا می‌کنند که پاسپورت و حق شهروندی ترکیه را بگیرند؛ به این شرط که برای دریافت پاسپورت ترکیه تا ۳ سال نمی‌توانند خانه خود را بفروشند یا واگذار کنند.
 • اتباع خارجی یا شخصیت‌های حقوقی ثبت شده در خارج از ترکیه، می‌توانند قسطی خانه در ترکیه بخرند.
 • خارجی‌ها می‌توانند تا ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را بخرند.
 • خارجی‌ها فقط حق دارند تا ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه/شهر را بخرند.
 • افراد خارجی که زمینی را به منظور ساختن ملک در آن خریداری می‌کنند باید در عرض دو سال ملک را بسازند.

راهنمای فرایند خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت

برای خرید خانه در ترکیه  می‌توان از روش‌های متفاوتی کمک گرفت. برخی از افراد بدون حضور پیدا کردن در ترکیه و با ارائه وکالت، خانه می‌خرند؛ ولی به طور کلی مراحل خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها به ترتیب زیر است:

مرحله اول: انتخاب بهترین شهر برای خرید ملک در ترکیه

مهم‌ترین مرحله از مراحل خرید خانه در ترکیه انتخاب بهترین شهر آن است. حداقل قیمت ملک برای اخذ اقامت ترکیه ۵۰ هزار دلار است. برای اقامت در شهرهای کوچک ترکیه می‌توان با پرداخت ۵۰ هزار دلار خانه خرید و برای خرید خانه در شهرهای بزرگ لازم است حداقل ۷۰ هزار دلار هزینه کنید.

مرحله دوم: انتخاب و رزرو پروژه ملکی در ترکیه

بعد از اینکه شهر مناسب برای خرید خانه در ترکیه را انتخاب کردید، باید خانه یا پروژه ملکی مناسبی را در محله‌های مختلف شهر جستجو کنید‌.

مرحله سوم: اخذ اکسپرتیز ریپورت

در این مرحله گزارش اکسپرتیز دریافت می‌شود. دولت ترکیه برای اینکه مانع سودجویی کلاهبرداران شود، در هنگام خرید و فروش ملک خارجی‌ها به اجباری کردن دریافت گزارش اکسپرتیز یا ارزش گذاری ملک پرداخته است. این گزارش را کارشناسان رسمی براساس سن بنا، محله، امکانات ملک و… تهیه می‌کنند که دریافت آن دو روز طول می‌کشد. این گزارش موارد خاصی را شامل می‌شود که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصاویر معتبر
 • اطلاعات سند مالکیت
 • اطلاعات مکانی ملک
 • اطلاعات فنی و وضعیت بدهی اداره کل ثبت اسناد و املاک و کاداستر
 • تخمین قیمت و قیمت املاک مشابه در نزدیکی ملک مورد معامله

مرحله چهارم: انتقال پول از ایران به ترکیه برای خرید خانه

برای اینکه ملک به صورت قانونی در ترکیه خریداری شود باید مبلغ مورد معامله از حساب بانکی خریدار یا نماینده قانونی او به حساب بانکی فروشنده منتقل شود.

بعد از اینکه یک حساب بانکی در ترکیه افتتاح کردید، مبلغ مورد نظر را به کمک صرافی یا به صورت نقدی و حواله به حساب بانکی خود منتقل کنید.

مرحله پنجم: انجام کارهای دفاتر اسناد رسمی و سند زدن

در این مرحله به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می‌شود‌. در ترکیه دفاتر اسناد رسمی به نام نوتر معروف است. روز توافق با صاحب خانه برای معامله ملک را اصطلاحا روز نوتر می‌گویند. روز معامله خریدار و فروشنده در دفتر نوتر حاضر می‌شوند. بر طبق قانون در روز معامله باید از یک مترجم رسمی مورد تایید وزارت دادگستری ترکیه، در دفتر نوتر کمک گرفته شود. دفاتر نوتر موظف هستند قانون را اجرا کنند، اگر مترجم رسمی حضور نداشت می‌توانید با اعتراض کردن به حق قانونی خود برسید.

حتی اگر به زبان ترکی تسلط دارید، همه مراحل اداری را در حضور مترجم رسمی و به صورت قانونی طی کنید تا مشکلی پیش نیاید. بعد از اینکه همه مراحل انجام شد و  پول در حضور نمایندگان قانون انتقال داده شد، دو طرف اقدام به امضای قرارداد می‌کنند و به این ترتیب، پروسه انتقال مالکیت خانه با موفقیت انجام می‌شود.

مرحله ششم: به نام زدن انشعابات آب، برق و گاز در ترکیه

بعد از انجام مراحل مزبور برای به نام زدن انشعابات آب، برق و گاز باید به ادارات آب، برق و … بروید.‌ این مرحله باید در کشور ترکیه طی شود چون اگر برای به نام زدن این انشعابات اقدام نکنید قادر به استفاده از خدمات شهری نخواهید بود.

نکات مهم خرید خانه در ترکیه

در هنگام خرید خانه در ترکیه باید نکاتی را مد نظر داشته باشید که عبارتند از:

اطلاع دقیق از هزینه خرید ملک در ترکیه

زمانی که می‌خواهید ملکی در ترکیه بخرید علاوه بر اینکه باید قیمت خانه را در نظر داشته باشید باید به هزینه‌های جانبی دیگر همچون هزینه سند، مالیات و … توجه کنید.

نحوه بیان متراژ خانه در ترکیه

در کشور ترکیه برای اینکه در مورد متراژ خانه‌ها صحبت کنند از دو اصطلاح متراژ نت و متراژ بروت بهره می‌برند. به گونه‌ای که در این کشور خانه را بر حسب متراژ بروت خرید و فروش می‌کنند؛ اما منظور از متراژ نت و متراژ بروت چیست؟

 • متراژ نت ملک در ترکیه: متراژ نت به همه بخش‌های خانه گفته می‌شود که می‌توان در آن پا گذاشت و قابل استفاده است و دیوارها آن را احاطه کرده‌اند. در واقع دیوارها، زیر کابینت‌ها و جاهایی که به صورت مفید قابل استفاده نیستند، در متراژ نت به حساب نمی‌آیند.
 • متراژ بروت ملک در ترکیه: متراژ بروت علاوه بر اینکه سهم مالک از متراژ نت خانه را شامل می‌شود، راهرو، پارکینگ، فضاهای مشترک مانند آسانسور، سالن ورزشی و … را نیز در بر می‌گیرد.

توجه به قسمت ایپوتک در تاپو

در سند تاپو بخشی وجود دارد که به ایپوتک (ipotek) معروف است. اگر سند خانه تحت بدهی بانک، سازنده یا  شخص دیگر باشد، در قسمت ایپوتک سند (تاپو) درج خواهد شد؛ بنابراین هنگام خرید ملک در ترکیه حواستان باشد که تاپو مورد معامله فاقد ایپوتک باشد.

مشخص بودن یا نبودن محل پارکینگ در خانه های ترکیه

در اکثر مجتمع‌ها و پروژه‌های مسکونی ترکیه، پارکینگ برای ساکنین تعیین نمی‌شود؛ بنابراین اگر برای شما مهم است که محل پارکینگ مشخص باشد قبل از خرید خانه بررسی‌های لازم را انجام دهید.

جاب آفر

قدم به قدم از مشاوره تا اقامت همراهتان هستیم 

مدارک ضروری جهت اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

برای اینکه بتوانید شهروندی ترکیه را با خرید ملک در ترکیه اخذ کنید، لازم است مدارک کاملی را ارائه دهید. بدون ارائه این مدارک درخواست شما برای دریافت ویزا یا انتقال سند پذیرفته نمی‌شود و نمی‌توانید ملکی را در ترکیه خریداری کنید و امکان اقامت دائم یا موقت را ندارید. از جمله مدارک ضروری برای اقامت در ترکیه با خرید ملک اقساطی یا نقدی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • پاسپورت با کپی محضری آن
 • شناسنامه با ترجمه رسمی آن
 • ۴ عدد عکس پرسنلی با استاندارد ۳ در ۴
 • ارائه ترجمه رسمی گواهی ازدواج در صورت تاهل
 • ارائه فرم‌های درخواست به صورت تکمیل شده
 • اصل سند ملک خریداری شده
 • ارائه گواهی دریافت بیمه برای خود و خانواده

سخن پایانی

یکی از روش‌های آسان برای اقامت در ترکیه خرید ملک در این کشور است. البته شرایطی وجود دارد که با دارا بودن آن شرایط می‌توان اقامت دائم یا موقت را اخذ کرد. ما در مطلب امروز اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه می‌توانید موفق به اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک شوید ارائه کردیم. اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید با کارشناسان ما ارتباط بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میلاد یوسفی
23 نوامبر 2023

ساعات فعالیت دانش آرتا

یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 10 صبح الی 6 بعد از ظهر آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.
توجه داشته باشید موسسه در روزهای شنبه تعطیل می باشد.

×

 

به دانش آرتا خوش آمدید

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp