info@artaapplyabroad.com

PHONE

02128421819

09910026784

artaapply

artaapplyabroad

پیگیری پرونده

بررسی شرایط و هزینه زندگی در آلمان

عنوان را به انگلیسی وارد کنید
0 دیدگاه
موضوع این نوشته را وارد کنید

آلمان یکی از کشورهای بسیار محبوب است که در طی سال از سراسر دنیا مهاجران و افراد بسیاری به این کشور مهاجرت می‌کنند. این کشور از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. با این حال زندگی در آلمان از کشورهای دیگری مثل انگلیس، دانمارک، فرانسه یا هلند هزینه کمتری را برای مهاجرین به همراه دارد. شرایط و هزینه زندگی در آلمان توسط هر فردی که قصد مهاجرت به این کشور را دارد، بررسی می‌شود. در واقع می‌توان ذکر کرد که ‌مهم‌ترین و اساسی‌ترین برنامه‌ریزی برای جابجایی و مهاجرت محاسبه و بررسی هزینه‌ها و مخارج زندگی است. در این مطلب بررسی شرایط و هزینه زندگی در آلمان را برای شما کاربران گرامی قرار می‌دهیم تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

هزینه زندگی در آلمان

اگر شما عزیزان قصد مهاجرت به کشور آلمان دارید، باید در برنامه‌ریزی‌های سفر خود حتماً به محاسبه میانگین هزینه‌های زندگی در آلمان بپردازید. هزینه زندگی در آلمان تنها یک مورد خاص نیست؛ بلکه شما در کشور آلمان اجاره خانه، قبض آب و برق، هزینه غذا، حمل و نقل و بیمه سلامت دارید. هر یک از این موارد هزینه خاصی را به خود اختصاص می‌دهند. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که هزینه زندگی با توجه به استانداردهای زندگی در آلمان بسیار پایین است و در این کشور امرار معاش نسبت به کشورهای دیگر بسیار راحت‌تر و ارزان‌تر است. به طور کلی برای امرار معاش در این کشور ماهیانه حدود ۱۰۰۰ یورو و در شهرهای بزرگ‌تر نیاز به ۲۰۰۰ یورو دارید. البته اگر دانشجو هستید، هزینه زندگی شما کمتر بوده و ۸۵۰ یورو می‌تواند زندگی شما را بگذراند.

جزئیات هزینه زندگی در آلمان

برای اینکه هزینه زندگی در آلمان را بررسی کنید، باید به جزئیات آن بپردازید. با محاسبه میانگین این هزینه‌ها سفر بهتری را خواهید داشت. برخی از هزینه‌ها در این کشور به شرح زیر هستند.

اجاره یا خرید خانه در آلمان

برای اینکه یک آپارتمان کوچک یک خوابه در مرکز شهر اجاره کنید، باید در ماه حدود ۷۰۰ یورو در نظر بگیرید. اما اگر در حومه شهر بخواهید همچین آپارتمانی را اجاره کنید، ۵۰۰ یورو در ماه برای شما هزینه دارد. اگر می‌خواهید یک آپارتمان کامل و مبل در مرکز شهر داشته باشید، باید به صورت ماهیانه ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در نظر بگیرید.  اگر تصمیم به خرید خانه یک طبقه یا دوبلکس در شهر بزرگ مونیخ، هامبورگ و برلین دارید، باید حدود ۵۰۰۰ تا ۱۱ هزار یورو در هر متر مربع در نظر بگیرید. در این سال‌های اخیر هزینه خرید خانه در کشور آلمان روند صعودی دارد؛ به همین دلیل بسیاری از مهاجران ترجیح می‌دهند که در این کشور خانه اجاره کنند.

در جدول زیر شهرهای گران قیمت و ارزان قیمت برای خرید خانه در آلمان لیست شده اند.

 

 • مونیخ : 10.826 یورو
 • اشتوتگارت : 6.949 یورو
 • دوسلدورف : 6.247 یورو
 • فرانکفورت : 6.005 یورو
 • هامبورگ : 6.079 یورو
 • کلن : 6.010 یورو
 • برلین : 5.457 یورو
 • لایپزیگ : 5.500 یورو
 • دورتموند : 3.400 یورو
 • اسن : 2.300 یورو

هزینه مواد غذایی در آلمان

مهم‌ترین قسمت هزینه زندگی در آلمان خرید خوراکی و وعده‌های غذایی است؛ چرا که رستوران‌های آلمانی بسیار گران قیمت هستند. در یک رستوران آلمانی برای یک وعده غذایی دو نفر باید حدود ۵۰ یورو پرداخت کنید. در رستوران‌های کوچک‌تر ۸ تا ۱۴ یورو هزینه یک وعده غذایی می‌شود. اگر خودتان آشپزی کنید، هزینه خوراکی و مواد غذایی کمتر می‌شود و باید در ماه حدود ۲۵۰ الی ۴۰۰ یورو در نظر بگیرید.

در ادامه میانگین هزینه خرید هر یک از اقلام غذایی در آلمان آورده شده است.

 

 • نان (500 گرمی): 1.24 یورو
 • شیر (1 لیتر): 0.71 یورو
 • تخم مرغ (12 عدد) 1.64 یورو
 • برنج (1 کیلو): 2.03 یورو
 • سیب زمینی (1 کیلوگرم): 1.06 یورو
 • پیاز (1 کیلوگرم): 1.09 یورو
 • گوجه فرنگی (1 کیلوگرم): 2.62 یورو
 • مرغ (1 کیلوگرم): 7.53 یورو
 • گوشت قرمز (1 کیلوگرم): 11.65 یورو
 • سیب (1 کیلوگرم): 2.22 یورو
 • موز (1 کیلوگرم): 1.58 یورو
 • پرتقال (1 کیلوگرم): 2.29 یورو

هزینه حمل و نقل در آلمان

با توجه به سبک زندگی و مدت زمانی که در طی روز در سطح شهر جابجا می‌شوید، برای خرید، رفتن سرکار، سر کلاس رفتن و … هزینه حمل و نقل متغیر است. انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای حمل و نقل در صرفه‌جویی یا افزایش هزینه‌ها بسیار تاثیر دارد. در شهرهای شلوغ بیشتر مردم آلمان از دوچرخه استفاده می‌کنند. اگر قصد دارید از اتوبوس یا مترو در حمل و نقل استفاده کنید، باید حدود ۲ یورو برای آن در نظر بگیرید، البته این هزینه تنها برای بلیط رفت است. هزینه جابجایی با تاکسی در این کشور به صورت میانگین ۴ یورو است. اگر خودتان ماشین داشته باشید، برای بنزین در طی ماه حدود ۵۰ یورو باید در نظر بگیرید.

جاب آفر

قدم به قدم از مشاوره تا اقامت همراهتان هستیم 

هزینه اینترنت در آلمان

هزینه اینترنت در آلمان را فراموش نکنید. اگر بخواهید از اینترنت با سرعت دانلود ۱۰۰۰ مگابایت بر ثانیه استفاده کنید، به صورت میانگین حدود ۳۰ الی ۶۰ یورو باید مد نظر قرار دهید. اگر از اینترنت با سرعت دانلود ۴۰۰ مگابایت بر ثانیه استفاده کنید، باید در طی ماه حدود ۲۵ یورو پرداخت کنید. سرویس دهنده‌ای که از اینترنت آن استفاده می‌کنید و نوع بسته اینترنتی در تعیین هزینه‌های نهایی بسیار تاثیر دارند.

هزینه تفریح در آلمان

هزینه زندگی در آلمان و تفریح به عوامل بسیاری مثل نوع تفریح، تعداد دفعات در طی یک ماه بستگی دارد. اگر بخواهید از پارک‌های آلمان دیدن کنید، باید حدود ۴۰ یورو در نظر بگیرید. هزینه بلیط کنسرت در آلمان حدود ۱۱۰ یورو و بلیط سینما و تئاتر حدود ۸ یورو است.

هزینه خدمات اجتماعی و درمانی در آلمان

زمانی که وارد کشور آلمان می‌شوید، باید به صورت اجباری در یک طرح بیمه شرکت نمایید. در این کشور دو نوع طرح بیمه عمومی و طرح بیمه خصوصی وجود دارد. نوع طرح بیمه انتخابی و هزینه‌ای که برای آن پرداخت می‌کنید، میزان بهره‌مندی از خدمات در کشور آلمان را برای شما مشخص می‌کند. بیمه عمومی برای تمامی افراد اجباری بوده و هزینه کمتری را به همراه دارد. اگر بخواهید از طرح بیمه عمومی در آلمان استفاده کنید، باید حدود ۸۰ یورو در ماه پرداخت نمایید. با توجه به اینکه طرح بیمه عمومی بسیاری از نیازهای پزشکی درمانی اجتماعی را پاسخگو نیست؛ برخی از افراد هزینه بیشتری پرداخت کرده و طرح بیمه خصوصی را انتخاب می‌کنند.

هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

افرادی که قصد مهاجرت به آلمان دارند، سوال اینکه هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟ برای آن‌ها پیش می‌آید. همانطور که در کشور ما نمی‌توان هزینه ثابتی را برای زندگی بیان کرد، برای زندگی در کشور آلمان نیز به همین صورت است. برای اطلاع از هزینه زندگی در آلمان باید تمامی این مواردی که ذکر شد را در نظر بگیرید. به صورت میانگین می‌توانید هزینه‌ها را محاسبه کنید.

میزان مالیات در آلمان چقدر است؟

به عنوان یک شهروند آلمانی و مهاجری که اقامت این کشور را دریافت کرده باشید، در صورت فعالیت شغلی و کسب درآمد، ملزم به پرداخت مالیات در آلمان هستید. مالیات در کشور آلمان توسط دولت فدرال، ایالت ها و شهرداری‌ها صورت می پذیرد. این ادارات به دو بخش اداره مالیات مرکزی و اداره مالیات منطقه‌ای تقسیم بندی می شوند که حدود 650 اداره مختلف را در بر میگیرند. درآمد حاصل از مالیات در آلمان بین دولت فدرال، ایالت ها و شهرداری ها تقسیم می شود. در ادامه با انواع هزینه مالیات در آلمان آشنا خواهید شد.

مالیات بر درآمد در آلمان

در صورتی که در کشور آلمان فعالیت کاری داشته و کسب درآمد میکنید، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد خواهید شد. در سیستم مالیاتی کشور آلمان، دریافت مالیات از درآمد به صورت تصاعدی خواهد بود. بدین صورت که هر چقدر میزان درآمد شما بیشتر باشد، درصد مبلغ مالیات پرداختی نسبت به درآمد شما نیز افزایش خواهد یافت. در بخش زیر میزان دقیق این مالیات بر اساس تصاویر حقوق برای سال 2023 معین شده است.

 • کمتر از 10.908 یورو:   0%
 • مابین 10.909 – 62.809 یورو:   14% تا 42%
 • مابین 62.810 – 277.825 یورو:  42٪
 • بیش از 277.826 یورو:  45%

مالیات تکلیفی (Lohnsteuer)

مالیات های تکلیفی، یکی دیگر از مالیات های اخذ شده از شهروندان و افراد موفق در کشور آلمان است که باید درباره آن بدانید. این مالیات از حقوق شما کسر خواهد شد. مصرف این مالیات برای مواردی همچون بیمه های درمانی، بازنشستگی، تامین اجتماعی، بیکاری و بیمه مراقبت طولانی مدت خواهد بود. این بیمه به صورت 50 – 50 بین کارفرما و کارگر تقسیم می شود.

مزایای نوع (geldwerter Vorteil)

در این مدل از مالیات در آلمان شما ملزم به پرداخت مالیات برای تمامی وسایل و ابزاری که در حال استفاده از آن هستید، خواهید بود.

هزینه اضافی همبستگی (Solidaritätzuschlag)

این مکمل مالیاتی 5.5 درصدی که به آن soli میگویند، برای پوشش هزینه های اتحاد مجدد آلمان شرقی و غربی دریافت می‌شود.

مالیات کلیسا (Kirchensteuer)

مالیات کلیسا، یکی دیگر از انواع مالیات در آلمان است که از افراد دارای دین مسیحیت کاتولیک و یهودیت دریافت می‌شود. بقیه ملزم به پرداخت این مالیات نیستند.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی شرایط و هزینه زندگی در آلمان پرداختیم. در طی سال افراد بسیاری جهت زندگی در این کشور اقدام می‌کنند؛ چرا که مزایای بسیاری دارد. برای اینکه بدانید هزینه زندگی در این کشور چقدر است؟ باید هزینه مواد غذایی حمل و نقل خرید و یا اجاره آپارتمان، هزینه اینترنت، هزینه تفریح و خدمات اجتماعی و درمانی را در نظر بگیرید.

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میلاد یوسفی
25 اکتبر 2023

ساعات فعالیت دانش آرتا

یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 10 صبح الی 6 بعد از ظهر آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.
توجه داشته باشید موسسه در روزهای شنبه تعطیل می باشد.

×

 

به دانش آرتا خوش آمدید

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp