info@artaapplyabroad.com

PHONE

02128421819

09910026784

artaapply

artaapplyabroad

پیگیری پرونده

هزینه های زندگی و تحصیل در هلند

عنوان را به انگلیسی وارد کنید
0 دیدگاه
موضوع این نوشته را وارد کنید

کشور هلند را می‌توانیم یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین کشورهای اروپایی برای زندگی و تحصیل معرفی کنیم که هر ساله تعداد فراوانی از ایرانیان برای داشتن زندگی آرام و کسب رفاه زیاد، به این کشور مهاجرت می‌کنند. موضوعی که برای بسیاری از افراد اهمیت پیدا می‌کند این است که هزینه‌های زندگی و تحصیل در هلند چقدر است؟ با اطلاع از این موضوع می‌توانید یک برنامه‌ریزی اصولی داشته و سپس بر اساس بودجه خود تحصیل یا زندگی در این کشور را انتخاب کنید. در این مقاله برای شما در مورد زندگی و تحصیل در هلند صحبت کرده و اطلاعات ضروری را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

 

چرا کشور هلند یک کشور خاص و منحصر به فرد برای زندگی یا تحصیل است؟

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که هزینه‌ های زندگی و تحصیل در هلند چقدر است؟ بهتر است کمی در مورد این موضوع صحبت کنیم که چرا کشور هلند یکی از بهترین و ایده‌آل‌ترین کشورها برای تحصیل و زندگی به حساب می‌آید و طرفداران زیادی دارد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شاخص کیفیت زندگی در کشور هلند بسیار بالا است و سطح رفاه عمومی در این کشور میزان قابل توجهی می‌باشد. طبق تحقیقات انجام شده هلند از وضعیت بسیار خوبی برخوردار بوده و کیفیت آن حتی از میزان جهانی نیز بالاتر است. کشور هلند را می‌توانیم یک کشور آرام و صلح طلب معرفی کنیم که مردم آن با مهاجران رابطه بسیار خوبی دارند. علاوه بر این دانشگاه‌های آن نیز از سطح علمی بالایی در جهان برخوردار هستند که همین موضوع باعث افزایش تقاضا برای مهاجرت و زندگی به این کشور می‌شود.

 

هزینه زندگی در کشور هلند چقدر است؟

در این قسمت می‌خواهیم برای شما توضیح دهیم هزینه‌ های تحصیل در کشور هلند چقدر است؟ برای تحصیل در این کشور شما باید هزینه‌های مختلفی از جمله هزینه مسکن، هزینه قبض خدماتی، هزینه مراقبت‌های بهداشتی، هزینه خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل و به طور کلی تمام هزینه‌های متفرقه را در نظر داشته باشید. علاوه بر این، زندگی در شهرهای مختلف هلند با یکدیگر تفاوت دارد؛ برای مثال هزینه زندگی در آمستردام ممکن است نسبت به هزینه‌های زندگی در شهرهایی مانند روتردام و لاهه بیشتر باشد. علاوه بر این، مواردی مانند تعداد اعضای خانواده، کیفیت زندگی و انتظارات شما نیز می‌تواند روی هزینه‌های زندگی در این کشور موثر باشد. در ادامه این قسمت مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در کشور هلند را برای یک نفر در سال 2023 _ 2024 به شما معرفی می‌کنیم؛ در نظر داشته باشید این هزینه‌ها تقریبی است:

 • هزینه یک آپارتمان یک خوابه در شهرهای بزرگ یا مرکز شهر 1400 تا 1600 یورو
 • هزینه یک آپارتمان سه خوابه در شهرهای بزرگ بیش از 2500 یورو
 • هزینه یک آپارتمان یک خوابه در شهرهای کوچک یا حومه شهر. 850 تا 1050 یورو
 • هزینه قبوض آب و برق به صورت متوسط برای یک آپارتمان یک خوابه. 230 یورو
 • هزینه ماهانه اینترنت. 145 یورو
 • یک لیتر بنزین. 6.50 یورو
 • هزینه فاضلاب شهری به صورت ماهیانه 140 یورو
 • هزینه با مالیات شهری به صورت سالیانه. 326 یورو
 • هزینه تهیه مواد غذایی در یک ماه برای یک نفر 300 یورو
 • هزینه رفتن به رستوران 65 تا 90 یورو
 • هزینه بیمه درمانی پایه در یک ماه 120 یورو
 • هزینه شارژ کارت وسایل حمل و نقل عمومی 86 یورو

موارد ذکر شده برخی از مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در کشور هلند بودند که نیاز است از آنها اطلاع داشته باشید.

جاب آفر

قدم به قدم از مشاوره تا اقامت همراهتان هستیم 

ارزانترین و گرانترین شهرهای هلند برای زندگی

در صورتی که اطلاع از هزینه‌های زندگی در کشور هلند برای شما اولویت دارد، بهتر است بدانید هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف این کشور یکسان نیست و ممکن است برخی از شهرهای بزرگ هزینه‌های بیشتری برای شما به همراه داشته باشند. در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها شهرهای آمستردام و روتردام جزء گرانترین شهرها و شهر دن هاگ و دلف جزء ارزان‌ترین شهرهای کشور هلند به حساب می‌آیند. میزان اجاره خانه در شهرهای دن هاگ و دلف نسبت به شهرهای بزرگ مانند آن آمستردام بسیار کمتر است و برای دانشجویان یا خانواده‌هایی که به دنبال کاهش هزینه‌های مختلف از جمله اجاره خانه یا هزینه‌های حمل و نقل هستند، شهرهای ذکر شده می‌تواند جهت شروع زندگی یا تحصیل گزینه خوبی باشد.

 

هزینه تحصیل در کشور هلند

در صورتی که می‌خواهید بدانید هزینه زندگی دانشجویی در هلند چقدر است؟ بهتر است تا پایان مقاله همراه ما باشید. به طور کلی هزینه تحصیل در این کشور می‌توانند به موارد مختلفی مانند مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه که دولتی یا خصوصی باشد و ملیت مهاجر بستگی داشته باشد. برای مثال هزینه تحصیل در کشور هلند برای دانشجویان اروپایی و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا فرق دارد. در این قسمت به طور خلاصه هزینه‌های تحصیل در این کشور را به شما معرفی می‌کنیم:

 1. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی

به طور کلی هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در سال 2023 برای برخی رشته‌ها از 16 هزار تا 36 یورو در سال می‌تواند متفاوت باشد.

 1. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی

در حالت کلی می‌توانیم بگوییم میانگین هزینه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی در کشور هلند برای دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا هستند نزدیک به 1.040 تا 2.083 یورو و در صورتی که دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باشند باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته‌های مختلف بین 6 هزار تا 15 هزار یورو به صورت سالیانه پرداخت نمایند.

 1. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

به طور میانگین می‌توانیم بگوییم هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور هلند برای دانشجویان اتحادیه اروپا 1.070 تا 2.083 یورو در سال و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بین 6.000 تا 20.000 یورو در سال می‌باشد.

 1. هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی

رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی جزء رشته‌های پرطرفدار در تمامی کشورها از جمله هلند هستند که تعداد زیادی از دانشجویان از نقاط مختلف جهان برای تحصیل در این رشته‌ها به کشور هلند مهاجرت می‌کنند. به طور میانگین در سال 2024 هزینه تحصیل در این دو رشته بر اساس نوع دانشگاه از 32 تا 42 هزار یورو می‌تواند متغیر باشد.

 

هزینه خوابگاه دانشجویی در هلند

از موضوعات مهمی که در مورد هزینه تحصیل در هلند در 2024 اهمیت پیدا می‌کند، هزینه خوابگاه است. به طور میانگین خوابگاه‌های دانشجویی در کشور هلند برای یک ترم تحصیلی از دانشجویان مبلغ 700 تا 1000 یورو دریافت می‌کنند. البته روش‌های دیگری نیز برای کاهش هزینه اقامتی در این کشور وجود دارد.

برای مثال اجاره یک اتاق یا اجاره خانه‌های مشترک از برخی اقداماتی است که دانشجویان می‌تواند برای کاهش هزینه زندگی و صرفه‌جویی در هزینه‌های اقامت انجام دهند. البته در صورتی که دانشجویان مشکلات مالی نداشته باشد می‌توانند اقدام به اجاره آپارتمان‌های یک تا سه خوابه در مرکز یا حومه شهر کنند که هزینه آن می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرهای بزرگ مانند آمستردام می‌تواند به طور میانگین 1200 تا 1800 یورو برای دانشجویان هزینه داشته باشد.

 

برخی از مهم‌ترین هزینه‌های تحصیلی در کشور هلند

در ادامه این قسمت برخی از مهم‌ترین هزینه‌های تحصیلی که دانشجویان باید در کشور هلند پرداخت کنند را به شما معرفی می‌کنیم:

 • هزینه حمل و نقل عمومی با کارت دانشجویی و تخفیف 40 درصد 70 یورو
 • بیمه دانشجویی به صورت ماهیانه 135 یورو
 • هزینه دریافت ویزا دانشجویی. 317 یورو
 • هزینه بلیط سینما. 12 یورو
 • هزینه ثبت نام در باشگاه بدنسازی برای یک ماه: 30 یورو

 

روش‌های کاهش هزینه‌های زندگی در کشور هلند

یکسری روش‌ها و راهکارها برای کاهش هزینه‌های زندگی دانشجویی یا خانوادگی در کشور هلند وجود دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

 1. به جای اجاره خانه‌های بزرگ در مرکز شهر یا شهرهای شناخته شده، اقدام به اجاره خانه‌های کوچکتر در حاشیه شهرها که از لحاظ کیفی حتی بالاتر از خانه‌های مرکز شهر هستند، نمایید.
 2. دولت هلند اقدام به عرضه ۹۰۰ هزار دستگاه دوچرخه به صورت رایگان در سطح شهرهای مختلف هلند کرده است که شما می‌توانید به جای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، از این دوچرخه‌ها برای تردد استفاده کنید.
 3. به جای استفاده از رستوران‌های مختلف برای صرف وعده‌های غذایی بهتر است خود اقدام به تهیه مواد غذایی و تهیه آنها کنید، زیرا معمولاً رفتن به رستوران سبب افزایش هزینه‌های شما در طول یک ماه می‌شود.
 4. همانطور که گفته شد، زبان مردم کشور هلند انگلیسی نیست و در صورتی که تصمیم شما برای مهاجرت جدی است، بهتر است در ابتدا اقدام به یادگیری زبان این کشور کرده و سپس مهاجرت کنید، زیرا یادگیری زبان در کشور هلند ممکن است هزینه‌های گزافی برای شما در پی داشته باشد.

 

سخن پایانی

کشور هلند را می‌توانیم یکی از مرفه‌ترین کشورهای اروپایی معرفی کنیم که حتی با وجود اینکه زبان آنها انگلیسی نیست، اما هر ساله تعداد فراوانی از ایرانی‌ها برای زندگی کردن به همراه خانواده یا تحصیل در رشته‌های مختلف، به این کشور مهاجرت می‌کنند. در نظر داشته باشید قبل از اینکه اقدام به مهاجرت به این کشور کنید، در ابتدا تمامی هزینه‌های زندگی در آن را در نظر گرفته تا پس از مهاجرت با مشکل روبرو نشوید. علاوه بر این، در صورت نداشتن اطلاعات کافی توصیه ما به شما این است که با افراد با تجربه و ماهر مانند مشاوران مهاجرتی صحبت کرده تا پس از به دست آوردن اطلاعات لازم در این زمینه، به صورت منطقی برای مهاجرت تصمیم بگیرید.

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میلاد یوسفی
17 فوریه 2024

ساعات فعالیت دانش آرتا

یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 10 صبح الی 6 بعد از ظهر آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.
توجه داشته باشید موسسه در روزهای شنبه تعطیل می باشد.

×

 

به دانش آرتا خوش آمدید

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp