info@artaapplyabroad.com

PHONE

02128421819

09910026784

artaapply

artaapplyabroad

پیگیری پرونده

آیا تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟

عنوان را به انگلیسی وارد کنید
0 دیدگاه
موضوع این نوشته را وارد کنید
تحصیل در ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا از نظر اعتبار و سطح علمی در جهان بسیار شناخته شده هستند و در رنکینگ جهانی رتبه‌های خوبی کسب کرده‌اند. به همین دلیل دانشجویان زیادی از کشورهای خارجی علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا هستند. در کشور ایتالیا می‌توان به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تحصیل کرد. اما این سوال که آیا تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است یا خیر، موضوعی است که در این مقاله به طور مفصل به آن پرداخته‌ایم. پس اگر شما هم دغدغه داشتن مدرک زبان برای مهاجرت تحصیلی را دارید، بهتر است مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

برای تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا چه مراحلی باید طی شود؟

اگر سری به سایت سفارت ایتالیا زده باشید، در لیست مدارک و شرایط لازم برای ویزای تحصیلی حتما مورد مدرک زبان را دیده‌اید. بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در این کشور، به‌دلیل سختی کسب مدرک زبان با نمره بالا از مهاجرت صرف نظر می‌کنند. خبر خوب این است که افرادی که تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند و موفق نشده‌اند که مدرک آیلتس با نمره قابل قبولی کسب کنند، می‌توانند شانس خود را برای تحصیل در ایتالیا امتحان کنند.

البته اگر متقاضیان مدرک زبان داشته باشند، قطعا مهاجرتی راحت‌تر و شرایط بهتری در این کشور خواهند داشت. بعد از اینکه دانستید آیا تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است، بهتر است این راهم بدانید که مراحل تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا شباهت زیادی به تحصیل با مدرک زبان دارد، اما در موارد جزئی تفاوت‌هایی باهم دارند که در ادامه آورده شده ‌است:

۱-انتخاب دانشگاه

مهم‌ترین اقدام شما برای تحصیل بدون مدرک زبان در کشور ایتالیا، پیدا کردن دانشگاهی است که برای پذیرش دانشجویان شرط داشتن مدرک زبان را لازم نمی‌دانند. شاید تعداد این دانشگاه‌ها زیاد نباشد، اما با کمی تحقیق و پرس‌وجو می‌توان آن‌ها را پیدا کرد.

۲-شرکت در مصاحبه یا آزمون آنلاین

بعد از اینکه درخواست خود را برای دانشگاه مدنظرتان ارسال کردید، باید طی یک مصاحبه با مسئول پذیرش دانشگاه، هدف خود از تحصیل در این کشور را شفاف‌سازی کنید‌.

۳-اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی

بعد از آنکه از طرف دانشگاه پذیرش شدید، باید برای ویزای تحصیلی ایتالیا درخواست دهید. نکته مهمی که باید در این مرحله بدانید این است که دانشگاه باید در نامه پذیرش شما تاکید کند که نیازی به مدرک زبان ندارد. در غیر این صورت، شما نمی‌توانید ویزای تحصیلی بگیرید.

جاب آفر

قدم به قدم از مشاوره تا اقامت همراهتان هستیم 

 

برای تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان چه شرایطی لازم است؟

شرایط تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا 2024 شامل ۳ روش زیر است:

۱-در روش اول، متقاضی باید دانشگاه‌هایی را پیدا کند که نیازی به داشتن مدرک زبان دانشجو ندارند. اما دانشجو باید به یکی از زبان‌های ایتالیایی یا انگلیسی مسلط باشد تا بتواند در کلاس‌های درس شرکت کند. برخی دانشگاه‌ها دانشجو را به این شرط پذیرش می‌کنند که در بازه زمانی مشخصی مدرک زبان خود را در ایتالیا اخذ کنند.

۲- در این روش دانشجویانی که توانسته‌اند مقطع تحصیلی قبلی را به زبان انگلیسی به پایان برسانند، برای ثبت‌نام در مقطع بعدی، نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند. تنها چیزی که مهم است، معتبر بودن مدرک تحصیلی در مقطع قبلی است‌.

۳- در این روش باید دانشگاهی را پیدا کنید که برای ثبت‌نام دانشجو، مدرک زبان را جزء شرایط پذیرش نمی‌داند، و تنها با برگزاری یک آزمون یا مصاحبه، دانشجو را پذیرش می‌کنند.

روش‌ها و شرایطی که در بالا مطرح شد، اکثرا برای دانشگاه است و ممکن است برای مقاطع تحصیلی مختلف کمی متفاوت باشد.

شرایط تحصیل در مدارس ایتالیا بدون مدرک زبان

در حالت کلی، برای ثبت‌نام و تحصیل در مدارس کشور ایتالیا، نیازی به داشتن مدرک زبان نیست. در واقع دانش‌آموزان بین‌المللی همین‌که به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشند، کافی است. البته تحصیل رایگان تنها برای شهروندان ایتالیایی است و دانش آموزان بین‌المللی باید بین ۸ تا ۱۳ هزار یورو شهریه بپردازند. شرایط تحصیل در مدارس ایتالیا بدون مدرک ز‌بان شامل موارد زیر است:

 • اثبات تمکن مالی
 • دارا بودن نامه پذیرش از مدرسه مورد نظر
 • اثبات برخورداری از محل اقامت در ایتالیا جهت زندگی در طول دوره تحصیل
 • معرفی قیم قانونی برای کودکان زیر 18 سال

شرایط تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در کالج

شرایط تحصیل بدون مدرک زبان در کالج‌ها شباهت زیادی به مدارس ایتالیا دارد. البته تفاوت‌هایی نیز بین پذیرش مدارس و کالج به‌چشم می‌خورد. مانند اینکه برای پذیرفته شدن در کالج، داوطلب باید یک آزمون ورودی بدهد. قبولی در این آزمون بسیار اهمیت دارد. همچنین افرادی که موفق شده‌اند مدرک b2 را از دوره‌های آموزشی زبان ایتالیایی بگیرند، نیز می‌توانند، در کالج‌ها ثبت‌نام کرده و مهاجرت راحت‌تری داشته باشند. شرایط کلی تحصیل در کالج‌های ایتالیا بدون مدرک زبان شامل موارد زیر است:

 • داشتن حداقل سن 17 سال
 • گذراندن 12 سال تحصیلی قبلی (پایان دوره دبیرستان)
 • گذراندن آزمون‌های ورودی
 • داشتن تمکن مالی برای یک سال زندگی در ایتالیا
 • شرکت در دوره زبان (در صورت نداشتن مدرک زبان)

هزینه تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان چقدر است؟

حال که دیگر برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا دغدغه مدرک زبان را ندارید، بهتر است اطلاعاتی هم درباره هزینه و شهریه تحصیل در این دانشگاه‌ها به‌دست آورید. در حالت کلی چه مدرک زبان داشته باشید، چه نداشته باشید، برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا باید هزینه و شهریه بپردازید. شهریه تحصیل در دانشگاه‌های بدون مدرک زبان به مواردی مانند نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متقاضی بستگی دارد.

به همین دلیل، نمی‌توان مبلغ و نرخ دقیقی برای آن مشخص کرد. به‌عنوان مثال، شهریه دانشگاه فلورانس بین 155 تا 2600 یورو و دانشگاه بولونیا بین 1000 تا 1400 یورو متغیر است. البته در مورد شهریه و مقدار آن باید گفت که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کرده و هزینه‌های تحصیلشان را کاهش دهند.

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دنبال راهی هستند که بتوانند در ایتالیا به صورت رایگان یا با حداقل هزینه تحصیل کنند. خوشبختانه دولت ایتالیا برای جذب استعدادهای برتر و کمک به افراد کم‌توان، بورسیه‌هایی را در نظر گرفته‌است که عبارتند از:

بورسیه دولت ایتالیا: دانشجویان بین‌المللی در برخی رشته‌ها مثل هنر، تاریخ یا موسیقی می‌توانند از این بورسیه بهره‌مند شوند. البته بورسیه دولت ایتالیا تنها در مقاطع کارشناشی ارشد و دکتری اعطا می‌شود‌.

بورسیه تحصیلی DSU: این بورسیه نوعی کمک هزینه مالی برای دانشجویانی است که از توان مالی کمی برخوردارند. این موضوع باید توسط مسئولین دانشگاه بررسی شود. به طور میانگین طی این بورسیه ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو به دانشجو داده می‌شود. عموما این بورسیه مختص دانشجویان ایتالیایی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و کمتر به سایر افراد تعلق می‌گیرد.

بورسیه دانشگاه ITN: این بورسیه که معمولا ۳ تا ۴ هزار یورو است برای دانشجویان است که مقالات و پژوهش‌های معتبر و مفیدی در زمینه‌های مختلف ارائه داده ‌باشند‌. در واقع یک رزومه تحصیلی قوی می‌تواند شانس شمایی که بدون مدرک زبان می‌خواهید وارد دانشگاه شوید را افزایش دهد.

جاب آفر

قدم به قدم از مشاوره تا اقامت همراهتان هستیم 

 

دانشگاه‌های ایتالیا بدون نیاز به مدرک زبان کدامند؟

شاید در کشور ایتالیا دانشگاه‌های متعددی برای متقاضیانی که مدرک زبان ندارند، وجود داشته باشد. اما شما باید به دنبال دانشگاهی باشید که سطح علمی بالایی داشته باشد تا بتوانید از امکانات علمی و تجهیزات دانشگاهی پیشرفته بهره‌مند شوید. در ادامه لیستی از ۱۰ دانشگاه برتر ایتالیا ارائه شده ‌است که شما می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان وارد آن‌ها شوید.

 • دانشگاه جان کابوت
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه ترنتو
 • دانشگاه ساپینزا
 • دانشگاه فدریکو ناپل
 • دانشگاه ورونا
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه پادوا

آیا برای ویزای تحصیلی ایتالیا آیلتس لازم است؟

حال که مسئله پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا بدون مدرک زبان حل شد، بهتر است به این سوال نیز پاسخ دهیم که آیا برای دریافت ویزای تحصیلی به آیلتس یا مدرک زبان دیگری احتیاج است یا خیر. اگر شما توانایی گفت‌وگو و درک شنیداری بالایی در زبان انگلیسی داشته باشید، اما موفق به کسب مدرک آیلتس نشده‌اید، می‌توان گفت که شانس بالایی برای اخذ ویزا دارید، زیرا در مواردی که دانشگاه در دعوت‌نامه و نامه پذیرش شما ذکر کرده‌ باشد که لزومی به مدرک زبان ندارد، از طرف سفارت یک مصاحبه حضوری یا آنلاین به منطور آشنایی با سطح زبان شما انجام می‌شود. موفقیت در این مصاحبه به این معنی است که دیگر مشکلی از نظر مدرک زبان برای اخذ ویزا ندارید.

البته اگر مدرک زبان شما آیلتس نباشد، نیز می‌توانید سفارت را قانع کنید که به شما ویزا بدهد. در این شرایط مدارک زیر جهت دریافت ویزا کفایت می‌کنند:

 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه معتبری در ایتالیا بدون مدرک آیلتس
 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • نامه عدم سوءپیشینه کیفری
 • اثبات توان مالی کافی برای زندگی در طول تحصیل

سخن آخر

پاسخ این سوال که آیا تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است یا خیر، می‌تواند در سرنوشت بسیاری از علاقه‌مندان به مهاجرت موثر باشد. خوشبختانه نه تنها در ایتالیا بلکه در چند کشور دیگر نیازی نیست برای پذیرفته شدن در دانشگاه، حتما مدرک زبان با نمره قبولی بالایی را ارائه دهید. در این مقاله شرایط و مراحل مهاجرت تحصیلی در مقاطع مختلف در ایتالیا بدون داشتن مدرک زبان بیان شد، اما اگر واقعا قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارید، بهتر است از افراد کاردان در این زمینه کمک بگیرید تا در زمان کمتر و بدون دردسر مهاجرتی موفق را تجربه کنید.

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میلاد یوسفی
04 فوریه 2024

ساعات فعالیت دانش آرتا

یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 10 صبح الی 6 بعد از ظهر آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.
توجه داشته باشید موسسه در روزهای شنبه تعطیل می باشد.

×

 

به دانش آرتا خوش آمدید

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp