تحصیل در کانادا

مهاجرت

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا به علت کیفیت بالای سیستم آموزشی و آموزش مقرون به صرفه مورد علاقه بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد. کانادا شمالی ترین کشور قاره ی آمریکا و دومین کشور بزرگ جهان است که از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی می شود.

اول از همه باید ذکر کرد که در جهت رسیدگی به تقاضاها برای پذیرش تحصیلی از کانادا و همچنین صادر شدن ویزای دانشجویی (و در کل هر نوع ویزای کوتاه مدت،ویزای اقامت بلند مدت مانند ویزای خود اشتغالی ، کار آفرینی، سرمایه‌گذاری و…) در حال حاضر هیچ محدودیتی وجود ندارد. و چه بسا پس ازکاهش یافتن ویروس کرونا تا حد بسیاری روند رسیدگی به این پرونده‌ها را سرعت بخشیده.

در طی اجرای واکسیناسیون سراسری در کانادا در سال 2021 و بهبود وضعیت ملت این کشور، تقریبا می‌توان گفت که هم یا حداقل بیشترمحدودیت‌های سفر به کانادا برداشته شده و یا کاهش یافته و بنابراین برای متقاضیان سفر به این کشور به خصوص یک لیست از افرادی خاص مانند: ورزشکاران، دانشجویان ، نیروی کار بین‌المللی، , افرادی که حضور آن‌ها ضروری است  (مانند افراد شاغل در بخش حمل و نقل)، خانواده افراد مقیم کانادا در حال حاضر به شرط دریافت حداقل 2 دوز از یکی از واکسن‌های مورد تایید این کشور برای سفر یا مهاجرت محدودیتی وجود ندارد.

شرایط تحصیل در کانادا

در این بخش به بررسی مقاطع مختلف برای پذیرش تحصیل در کانادا می پردازیم:

تحصیل در مقاطع دبستان یا دبیرستان کانادا

اگر خواستار تحصیل فرزندانتان در کشور کانادا (در مقاطع پیش از دانشگاه یعنی دبستان و دبیرستان) هستید باید بدانید که شما میتوانید قبل از 18 سالگی آنها اقدام نمایید . اگر شما جزو شهروندان کانادا باشید، میتوانید فرزندانتان را به صورت رایگان در مدارس دولتی کانادا ثبت نام کنید.

برای تحصیل در مقاطعی که ذکر شد والدین باید حتما مقیم دائم و یا جزو شهروندان کانادا باشند .البته در صورتی که یکی از والدین ویزای موقت داشته باشد میتواند اجازه تحصیل در این مقاطع را به فرزندانشان بدهند . همچنین اگر والدین از ایران برای فرزندان خود اپلای کرده باشند میتوانند با فرزند خود (زیر 18 سال) به کانادا رفته و پیش آنها بمانند. در غیر اینصورت میتوانند فرزندانشان را در مدرسه های شبانه روزی ثبت نام کنند و در این صورت دیگر نیازی به همراهی کردن آنها تا کشور مقصد نخواهد بود.

تحصیل در مقاطع دانشگاهی یا کالج

شما برای آنکه بتوانید در دانشگاه های کشور کانادا به تحصیل بپردازید باید واجد شرایط باشد. این شرایط شامل سن، تمکن مالی، اثبات مهارت زبانی، حداقل معدل مورد نیاز، ارائه مدرک تحصیلی و… می باشد.

سن مورد نیاز برای ورود به دانشگاه مانند همه کشورهای دیگر 18 سال می باشد . اگر میخواهید در مقطع کارشناسی تحصیل کنید تا سن 23 سالگی، اگر نیاز به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید تا سن 28 سالگی و برای دکتری تا 35 سالگی مهلت دارید . همچنین باید تمامی مدارک مورد نیاز تحصیل خود را ترجمه کرده و به دانشگاه ارائه دهید و این به علت آن است که دانشجو نباید هیچگونه گپ تحصیلی (فاصله بین 2 مقطع تحصیلی) داشته باشد و یا در صورت وجود، قابل توجیه باشد .

از جمله گپ های تحصیلی میتوان به مواردی از جمله مورد زیر اشاره نمود .در صورت وجود هرکدام از این موارد باید مدارک کافی به دانشگاه ارائه گردد.

 • سابقه کار
 • خدمت سربازی
 • صدمه شدید فیزیکی
 • صدمه شدید روحی
 • فرصت برای یادگیری زبان
 • و…

همانطور که پیش تر گفتیم باید مدارک تحصیل مقاطع قبلی با ریز نمرات به صورت دقیق و ترجمه شده به زبانهای انگلیسی و یا فرانسوی به دانشگاه ارائه گردد .ریز نمرات مرتبط با رشته انتخابی بسیار در قبولی در دانشگاه تاثیرگذار است؛ علاوه بر آن باید از معدل خوبی نیز برخوردار باشید مثلا حداقل معدل پیشنهادی برای ورود به کارشناسی 14-15 می باشد. برای کارشناسی ارشد و دکترا 15 و 16 به بالا می باشد. ( دقت نمایید که این اعداد به صورت کلی بیان شده اند و ممکن است در سالهای آتی تغییر کنند)

مورد بعدی که ذکر کردیم اثبات تمکن مالی می باشد . این مورد ممکن است برای بسیاری از افراد سخت و غیرقابل تامین باشد زیرا: دارایی فرد متقاضی باید به میزات شهریه سالانه دانشگاه مدنظر + هزینه زندگی یک ساله در آنجا شامل (خوراک، تهیه لوازم و کتب تحصیلی، محل اقامت و…) می باشد.

برای اطلاع دقیق از میزانی که باید برای دانشگاه پرداخت کنید بهتر است با مشاوران ما در ارتباط باشید زیرا بسته به نوع دانشگاه و رشته ای که انتخاب می کنید این هزینه متفاوت خواهد بود . اما به صورت کلی برای کلیه مقاطع، دانشگاه و کالج های کانادا باید حاقل 26 هزار دلار داشته باشید.( این مبلغ تنها برای هزینه تحصیل می باشد) .

از موارد دیگری که به آن اشاره نمودیم، تسلط بر زبان می باشد . برای اکثر دانشگاه های موجود در کانادا باید نمره آیلتس شما 6 الی 6.5 باشد . البته زبان های دیگری هم متناب با رشته و دانشگاه ممکن است مورد تایید باشد که باید از دانشگاه مربوطه پیگیری نمایید.

اگر متقاضی نتواند نمره متناسب را حداقل تا 5/0 الی 1 نمره به دست آورد میتواند از شرایط پذیرش مشروط استفاده نماید که دارای شرایط خاصی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت .

از جمله دیگر مدارکی که برای برخی رشته ها از جمله MBA الزامی می باشد، داشتن تجربه کاری لازم می باشد.

سایر مدارک موردنیاز برای اخد تحصیل دانشگاه های کانادا

مدارک مهم دیگری که از فرد متقاضی دریافت می شود شامل: ترجمه مدارک هویتی، عدم سوء سابقه و… می باشد . همچنین اگر شما متقاضی کارشناسی ارشد و یا دکتری می باشید میتوانید از یکسری مدارک اضافی جهت قبولی درصد بالاتر استفاده نمایید از جمله : توصیه نامه ها، مدارک سابقه کار مرتبط با رشته، مقالات و کتب چاپی، پروژه های اجرا شده و….

مزایای مهاجرت به کانادا

 • زندگی در محیطی بسیار امن
 • معتبر بودن اقامت دائم کانادا برای پنج سال
 • امکان آموزش رایگان برای فرزندان زیر ۱۸ سال
 • امکان راه اندازی کسب و کار به صورت آزاد برای دارندگان اقامت دائم کانادا

تحصیل در کالج های کانادا

آیا میدانید چه تفاوتی میان دانشگاه و کالج وجود دارد؟ کالج و دانشگاه در کشورهای مختلف انگلیسی زبان معنای متفاوتی از یکدیگر دارند . بسیاری این تشبیه را به کار می برند که کالج ها مانند هنرستان های فنی و حرفه ای در ایران می باشند. به این صورت که در کالج مهارت های ورود به بازار کار افراد تقویت می شود اما در دانشگاهها مهارت های علمی افراد گسترش می یابد.

کالج ها دو نوع هستند:

 1. کالج های خصوصی کانادا
 2. کالج های دولتی کانادا (مقرون به صرفه)

بعد از اتمام تحصیل در کالج به شما مدرکی معتبر اعطا می شود که این مدارک شامل:

مدرک دیپلم  (مدت زمان دست یابی ۱ تا ۲ سال)

مدرک کاردانی (مدت زمان دست یابی  تقریبا ۲ سال)

گواهی نامه یا سرتیفیکت (مدت زمان دست یابی  ۷ ماه تا ۱ سال)

لیسانس (۳ مدت زمان دست یابی  تا ۴ سال)

پر سرعت ترین راه مهاجرت به کانادا

معمولا برنامه های مهاجرتی کشور کانادا 1 تا 2 سال طول میکشد اما روش هایی وجود دارد مانند مهاجرت تحصیلی یا مهاجرت از طریق تخصص که همراه با پیشنهاد شغلی باشد میتوان از روش های مهاجرت سریع و آسان  به کانادا  باشد.

آیا تحصیل رایگان در کانادا امکان پذیر است؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید هزینه تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه تر از سایر کشورها است و شاید همین اصلی ترین علت برای تقاضای بالا برای دانشگاه های این کشور باشد . همانطور که در ابتدای صحبت ها به تحصیل رایگان اشاره نمودیم، میتوان گفت تنها افرادی که اقامت دائم دارند و یا جزو شهروندان کانادا هستند میتوانند تحصیل رایگان از دوران مهدکودک تا دوران متوسطه داشته باشند.

به طور کلی نمیتوان گفت که دانشجویان بین المللی و یا بومی خود کانادا میتوانند یک تحصیل کاملا رایگان داشته باشند زیرا باید تا حدودی هزینه های تحصیلی خود را پرداخت نمایند .پس برای دریافت یک شرایط تحصیلی آسان و بی دغده به شما پیشنهاد می کنیم از ویزای تحصیلی و یا فول فاند استفاده نمایید تا در هزینه های خود صرفه جویی کنید .

 امکان مهاجرت همراه با اعضای خانواده به کانادا وجود دارد؟

در صورتی که پیشنهاد شغلی تمام وقتی را از کارفرمایی در کانادا دریافت کرده  یا در کانادا شغلی ثابت و تمام وقت داشته باشید میتوانید برای مهاجرت همراه با اعضای خانواده ار طریق اسپانسر شیپ اقدام کنید. درآمد متقاضی برای تامین هزینه‌های اعضای خانواده خود برای استفاده از این روش باید کافی باشد.

تعدادی از کشور های مهم جهت تحصیل در کشور کانادا

 • تورنتو
 • ونکوور
 • مونترال
 • کبک

مقاطع تحصیلی در کانادا

تحصیل در کانادا در مقاطع مختلفی از جمله  مدارس، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است. تحصیل در مدارس کانادا به صورت شبانه روزی است و از 15,000 تا 50,000 دلار کانادا در سال هزینه خواهد داشت. از جمله مدارس بین المللی کانادا می توان به بادول، پتیسن، کالج بریمار و کالج تامسون ریور اشاره نمود.

مقطع کارشناسی

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی معمولا 3 تا 4 سال به طول می انجامد. جهت پذیرش در این مقطع متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی معتبر باشند.

 • مدرک زبان مورد نیاز : داشتن آیلتس 6 جهت پذیرش در این مقطع الزامی است.
تعدادی از برترین رشته های مقطع کارشناسی
 • حسابداری و مالی
 • دارو سازی
 • پزشکی
 • هنر های نمایشی
 • مدیریت
 • بازاریابی
 • جهانگردی
 • اقتصاد
 • مهندسی

مقطع کارشناسی ارشد

دوره فوق لیسانس در کانادا معمولا 1تا 2 سال بوده و به صورت ریسرچ یا کورس ارائه میشود. در دوره های course-based دانشجو با شرکت در کلاس و گذراندن واحد های درسی مدرک فوق لیسانس خود را دریافت میکند. در دوره های فوق لیسانس research-based دانشجو باید با کمک استاد راهنمای خود بر روی موضوعی تحقیق کرده و پایان نامه ارائه بدهد. برخی از دوره های مستر نیز ترکیبی بوده و شامل کورس و ریسرچ میشوند.

 • مدرک زبان مورد نیاز : داشتن آیلتس 6.5 جهت پذیرش در این مقطع الزامی است.

مقطع دکترا

تحصیل در کانادا، دوره دکتری  3 تا 5 سال طول میکشد. در این دوره جهت تحصیل در کانادا دانشجو باید یک پروژه را دنبال کند. بیشتر این پروژه ها توسط شرکت های بزرگ اسپانسر شده هستند و به همین دلیل بیشتر پروفسورها در دوره دکتری به دانشجویان فاند یا کمک تحصیلی اعطا میکنند.

 • مدرک زبان مورد نیاز : داشتن آیلتس 6.5 جهت پذیرش در این مقطع الزامی است.

متقاضی باید حداقل یک مدرک معتبر ازآزمون های IELTS,TOEFL,GRE یا PTE با نمره قابل قبول را داشته باشد و معمولا نمره ک 6.5 یا 7 برای آزمون آیلتس بهترین نمره میباشد. در غیر این صورت متقاضی باید یک دوره زبان در کشور کانادا قبل از ورود به کالج یا دانشگاه بگذراند. همچنین افراد زیر 18 سال نیازی به ارائه مدرک زبان معتبر ندارند. تست مهارت های زبان انگلیسی از این گروه سنی گرفته میشود و اگر متقاضی مهارت کافی را نداشته باشد یک دوره زبان انگلیسی برای او تدارک دیده میشود.

اخذ ویزای تحصیلی 

کلاینت باید پس از اخذ پذیرش تحصیلی از کالج یا دانشگاه، اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کانادا نماید.

اداره مهاجرتی کانادا دو نوع ویزا را برای تحصیل در این کشور لحاظ کرده است که هریک شرایطی متفاوت دارند:

 • ویزای دانش آموزی کانادا :  تحصیل متقاضیان زیر ۱۸ سال در هر مقطع تحصیلی در مدارس این کشور
 • ویزای دانشجویی کانادا: تحصیل متقاضیان بالای ۱۸ سال در هر مقطع تحصیلات عالی ازجمله دانشگاه ، کالج، و دیگر مؤسسات آموزشی معتبر.

ویزای دانش آموزی کانادا

کودکان زیر سن قانونی (۱۸ سال و در برخی ایالت‌ها، ۱۹ سال)، بدون همراهی یکی از والدین یا فردی که سرپرست قانونی او را بر عهده دارد امکان تحصیل در کشور کانادا را نخواهند داشت. اگرچه تعیین سرپرست قانونی برای متقاضیان۱۷ ساله و بالاتر اختیاری میباشد اما ممکن است آفیسر پرونده درخواست تعیین سرپرست  قانونی  کند.

همچنین والدین یا سرپرست قانونی باید این را ثابت کنند که میتوانند ازعهدهٔ هزینه‌های تحصیل و اقامت دانش‌آموز بر آیند. نکتهٔ بسیار مهم دیگر، داشتن نامهٔ پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر کانادا است. تمامی مدارس کانادا جزمراکز آموزشی معتبرو مورد تائید حساب میشوند.

ویزای دانشجویی کانادا

معمولا دورهٔ کارشناسی در کانادا بسته به شرایط دانشگاه ۳ تا ۴ سال میباشد. کسب مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر با توجه به نوع مدرک متقاضی از ۱ تا ۳ سال زمان میبرد. تحصیلات در کانادا توسط کالج‌های محلی، مدارس علوم فنی و کاربردی، مدارس هنرهای کاربردی و  دانشگاه های کانادا ( که مدراکی چون کارشناسی و بالاتر ارائه میدهند)  به متقاضیان ارائه می‌شود. برای تحصیل در کشور کانادا درهر مقطع مختلفی، باید نامهٔ پذیرش از یکی مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) را دریافت کرده باشید. بدون این نامهٔ پذیرش، دریافت ویزای تحصیلی امکان پذیرنخواهد بود. و با توجه به و ایالت و منطقه موردنظر می‌توانید مؤسسات  تعیین‌ شده را در سایت مهاجرت و شهروندی کانادا سرچ کنید.

چه مدارکی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید ارائه داد؟

مدارک سوابق تحصیلی ، مدارک شناسایی، تکمیل فرم ارزیابی سایت، مدارک سوابق شغلی، نامه پذیرش دانشگاه ، انگشت نگاری، انگیزه نامه و … باید ارائه شود.

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی به طور میانگین برای هر سال بین 12000 تا 15000 دلار هزینه دارد. همچنین متوسط هزینه زندگی در کانادا برای یک نفر ماهیانه بین 700 تا 1000 دلار و برای یک خانواده 4 نفره از 2500 تا 3000 دلار به بالا خواهد بود.

مشاوره رایگان

مهاجرت از طریق تخصص

جدید ترین برنامه اخذ اقامت کانادا در سال 2015 با نام “ورود سریع” “Express Entry” از 1 ژانویه 2015 برابر 11 دی ماه 1393 آغاز شده است و در سال 2017 نیز ادامه دارددر این برنامه تغییرات کلی در روش جذب مهاجر صورت گرفته تا نیاز های بازار کار و تامین مشاغل مورد نظر خود را در راستای بهبود شرایط اقتصادی تامین کند.

✔️جهت اطلاع از شرایط اقامت از طریق کار به لینک های زیر مراجعه فرمایید:

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی درباره شرایط تحصیل در کانادا با شماره ی28421819-021 تماس حاصل نمایید.

مشاوره تخصصی