تحصیل و زندگی در سوئد

عنوان را به انگلیسی وارد کنید
موضوع این نوشته را وارد کنید
زندگی در سوئد

تحصیل در سوئد

سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی، واقع در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی است. این کشور با دریای بالتیک و از غرب با نروژ هم مرز می باشد. رودخانه تون بیشتر مرزهای سوئد با فنلاند را در شرق این کشور تشکیل می دهد. بخشی از شمال سوئد در محدوده قطب شمال قرار دارد. این کشور مرزهای دریایی با دانمارک، آلمان، لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی دارد.

سوئد مساحتی در حدود ۴۵۰ هزار کیلومتر مربع را در بر می‌گیرد. این مساحت تقریباً دو برابر مساحت جزیره بریتانیای کبیر و مقدار کمی بزرگتر از ایالت کالیفرنیای آمریکا می ‌باشد. جمعیت ۹ میلیون نفری سوئد بیشتر در قسمت جنوبی این کشور متمرکز است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر سوئد استکهلم است و زبان مکالمه مردم این کشور زبان سوئدی، می باشد. البته جالب است بدانید که زبان انگلیسی کاربرد گسترده ای نیز در سوئد دارد.

مهاجرت به سوئد از روش های مختلفی امکان پذیر می باشد که تحصیل در این کشور یکی از این روش ها است.

انتخاب کشور مناسب برای ادامه تحصیل اولین و مهم ترین گام برای دانشجو می باشد. سوئد برای ادامه تحصیل و مهاجرت یکی از کشورهای پرطرفدار می باشد. دانشگاه های سوئد دارای پیشرفته ترین برنامه های آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی است.

مدارس سوئد

همانند دیگر کشورهای اروپایی تحصیل در سوئد برای کلیه کودکان از سن ۷ تا ۱۶ سالگی اجباری است که در صورت انتخاب مدارس دولتی تحصیل برای دانش آموزان رایگان محاسبه می شود. البته متقاضیان خارجی تنها می توانند از مدارس بین المللی و یا خصوصی سوئد استفاده نمایند.

دوره ابتدایی در سوئد به سه مرحله تقسیم می‌شود: دبستان، متوسطه اول و متوسطه دوم. دوره ابتدایی در ادامه با مقطع دبیرستان دنبال می‌شود که البته اجباری نمی باشد. اما اکثر دانش آموزان تحصیلات دبیرستان را به پایان میرسانند تا بتوانند در آینده شغل های خوبی کسب کنند.

مدارس دولتی سوئد تنها برای شهروندان و افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند خدمات ارائه می دهند. این مدارس توسط شهرداری منطقه ای که در آن واقع شده اند اداره می شوند و از محل مالیات بر بودجه برای تامین هزینه های خود استفاده می کنند.حتما لازم نیست دانش آموزان برای ثبت نام و هزینه های تحصیل مبلغی را به مدرسه پرداخت نمایند. کودکان در سن ۷ سالگی به صورت خودکار در مدارس عمومی منطقه خود ثبت نام می‌شوند.در واقع در این شرایط سنی اگر دانش‌آموز قصد ادامه تحصیل داشته باشد می‌تواند به مقطع دبیرستان وارد شود. دوره دبیرستان داوطلبانه می باشد، اما شهرداری هر منطقه وظیفه دارد جوانان زیر ۲۰ سال را که در حال تحصیل در دوره دبیرستان نمی باشند را پیگیری کند.

مدارس خصوصی سوئد نیز توسط کمک های محلی شهرداری ها تامین می شوند اما با این حال مدارس خصوصی مجاز به پذیرش کمک‌های مالی هم می‌باشند. مدارس خصوصی به صورت مستقل هستند و توسط افراد، انجمن‌ها و بنیادها اداره می ‌شوند. در بعضی از موارد گروه‌هایی تشکیل می‌شوند که چندین مدرسه را اداره می‌کنند و اصولاً مدارس خصوصی موظف به پیروی از برنامه های درسی ملی سوئد نمیباشد. با این حال بیشتر مدارس خصوصی از سیستم آموزشی سوئد پیروی می‌ کنند. مدارس خصوصی با همدیگر رقابت دارند و والدین می توانند انتخاب کنند که در کدام مدرسه فرزندانشان را ثبت نام نمایند. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی سوئد به صورت سالیانه معمولاً بین 8 تا 40 هزار یورو می‌باشد

شرایط تحصیل در سوئد

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در سوئد

مدارک عمومی موردنیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های سوئد به شرح زیر می باشد:

 • مدارک شناسایی مانند پاسپورت
 • دو قطعه عکس
 • رزومه‌ای که نشان‌دهنده هر گونه تجربه کاری حرفه‌ای و یا تحقیقاتی مرتبط با رشته تحصیلی شما باشد
 • مدارک تحصیلی (ترجمه شده)
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه (درصورت نیاز)
 • مدرک زبان سوئدی یا انگلیسی با توجه به دانشگاه و برنامه موردنظر(نمره آزمون آیلتس ۶ الی ۶.۵ به بالا / حداقل نمره آزمون تافل ۹۰)
 • مصاحبه (درصورت نیاز)

مقطع لیسانس

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور سوئد در مقطع کارشناسی را دارند. تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد، به دو زبان انگلیسی و سوئدی امکان‌پذیر می باشد. تعداد زیادی از برنامه‌­های کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می­‌شوند تا برای متقاضیان از سراسر اروپا و سایر نقاط جهان در دسترس باشد.
پذیرش دانشجویان بین‌المللی مستلزم ارائه گواهی پایان دوره دبیرستان (معادلسازی شده) است. همچنین ممکن است بسته به دانشگاه مورد اقدام، نیاز به ارائه مدرک زبان سوئدی و یا انگلیسی نیز باشد.هزینه های تحصیل در سوئد بین 10 تا 12 هزار یورو متغیر است و دانشجویان در این مقطع می توانند به میزان 10 ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول باشند.طول دوره تحصیلات در مقطع لیسانس بین 3 تا 4 سال می باشد.

مقطع فوق لیسانس

تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد یک یا دو سال زمان میبرد.بسته به طول دوره تحصیلی شما و تعداد واحد گذرانده شده، مدرک کارشناسی ارشد دریافتی نیز متفاوت خواهد بود:

 • مدرک کارشناسی ارشد یک ساله، این مدرک معادل گذراندن ۶۰ واحد آموزش عالی و مستلزم تکمیل پایان‌نامه است. کارشناسی ارشد یکساله می‌تواند پله‌ای برای تکمیل مدرک کارشناسی ارشد دوساله باشد، اما بیشتر اوقات با هدف تکمیل دوره کارشناسی و پیشرفت حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • مدرک کارشناسی ارشد دو ساله، این مدرک معادل گذراندن ۱۲۰ واحد آموزش عالی و مستلزم تکمیل پایان‌نامه است. مدرک کارشناسی ارشد دو ساله برای کمک به شما در زمینه حرفه‌­ای خود در نظر گرفته‌­شده‌­است، اما همچنین به شما این امکان را می­‌دهد که در صورت علاقه مندی، تحصیلات خود را در مقطع دکتری ادامه دهید.

هزینه های تحصیل به صورت سالیانه بین 10 تا 12 هزار یورو می باشد . دانشجویانی که از شرایط ویژه ای نظیر داشتن مقاله بین المللی ، معدل بالا و رشته دانشگاهی مناسب برخوردار باشند ، شانس اخذ بورسیه های تحصیلی را نیز دارا میباشند .

به بیشتر دانشجویان مقطع فوق لیسانس در کشور سوئد مجوز 20 ساعت کار دانشجویی اعطا می شود.

 مقطع دکترا

تحصیل در سوئد، در دوره دکترا به 2 صورت است یکی از طریق بورسیه تحصیلی و دیگری تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصی پرداخت میکند صورت میگیرد.طول دوره تحصیل در این مقطع بین 2 تا 4 سال است.بسیاری از رشته های مهندسی در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شود.

برای پذیرش در دوره دکتری، باید مدرک کارشناسی ارشد دو ساله یا معادل آن را از کشوری که تحصیل کرده اید را ارائه دهید. این مدرک  شامل مدرک کارشناسی ارشد، گواهینامه کارشناسی ارشد، یک سال کار در سطح پیشرفته (حتی بدون مدرک) یا مدرک لیسانس با دانشی معادل با دانشی که از مدرک پیشرفته دریافت می­‌کنید (به‌طور مثال از یک شغل) باشد.

دو نوع دوره دکتری در سوئد وجود دارد که هرکدام مدرک خاص خود را به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌دهد. برخی دانشگاه‌های سوئد، تنها یکی از این دو مدرک و برخی دیگر، هر دو مدرک تحصیلی را صادر می‌کنند.

 •  این نوع مدرک دکترا، دو سال زمان میبرد تا تکمیل شود و مشابه مدرک حرفه­‌ای است، مانند مدرکی که برای حقوق یا پزشکی نیاز دارید.
 •  گرفتن مدرک در نوع دوم چهار سال زمان میبرد که ۲۴۰ واحد آموزشی است. برای به دست آوردن این مدرک نیاز به ارائه پایان نامه‌­ای دارید که شبیه به پایان‌نامه کارشناسی ارشد می باشد با این تفاوت که نیاز به تحقیق و مشارکت بسیار بیشتر از سوی شما برای تکمیل صحیح آن وجود دارد.

زمانی که مدرک دکتری خود را دریافت نمودید، در رشته تحصیلی خود به‌عنوان یک متخصص درنظر گرفته می‌شوید. این امر می‌تواند فرصت‌های زیادی را در زمینه‌ تخصصتان برای شما فراهم سازد. به‌طور مثال به شما تدریس دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌های سراسر جهان را امکان پذیر میکند.

هزینه زندگی در سوئد با توجه به شیوه زندگی شخصی و محل سکونت هر فرد متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی هزینه های ماهانه یک فرد با توجه به مواردی از قبیل(غذا، اقامت، رفت و آمد، تفریح و سایر موارد) حدود 815 یورو می باشد.

دریافت بورسیه برای تحصیل در سوئد

در سوئد دو منبع اصلی تامین مالی برای دانشجویان وجود دارد: موسسه‌ سوئد و خود دانشگاه­‌ها.

بورسیه‌های موسسه سوئدی

این موسسه یک آژانس دولتی می باشد که برای تشویق دانشجویان بین‌المللی به مهاجرت و تحصیل در سوئد فعالیت میکند . هدف این موسسه ایجاد تنوع در دانشگاه­‌های کشور سوئد و کمک به گسترش خلاقیت و نوآوری است. دانشجویان می‌­توانند بر اساس وضعیت مالی، ملیت و شایستگی خود برای این بورسیه‌های تحصیلی اقدامات لازم را انجام دهند. این بورسیه‌ها تنها برای برخی کشورها و برنامه‌ها در دسترس است. متأسفانه ایران جزو کشورهای موجود در لیست این موسسه نیست.

بورسیه‌های دانشگاهی سوئد

دانشگاه‌های سوئد برنامه­‌های بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌­دهند تا به پوشش هزینه‌­های تحصیل یا هزینه‌­های زندگی آن‌ها کمک کنند. برخی از این بورسیه‌ها به شرح زیر میباشند:

 • بورسیه Blenkinge Institute of Technology: بورسیه تحصیلی BTH برای دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا است که ملزم به پرداخت شهریه برای تحصیل در دانشگاه سوئد هستند. این برنامه بورسیه­‌ هایی را ارائه می‌­دهد که تنها حدود ۵۰ درصد هزینه­‌های شهریه را پوشش می‌­دهند.
 • بورسیه دانشگاه Borås: این دانشگاه برای دانشجویان واجد شرایط برنامه‌های کارشناسی ارشد که باید هزینه‌­های تحصیل را پرداخت کنند، معافیت‌هایی از شهریه ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها تقریبا برای پوشش ۵۰ درصد شهریه در نظر گرفته شده‌اند و هزینه‌های زندگی را پوشش نمی­‌دهند.
 • بورسیه‌های IPOET Chalmers: اين بورسيه براي دانشجويان کشورهای غیر اتحادیه اروپا که ملزم به پرداخت شهریه و متقاضی برنامه‌های کارشناسی ارشد ارائه شده در دانشگاه Chalmers هستند، در نظر گرفته‌شده‌است. این بورسیه ۷۵درصد شهریه را پوشش مي­‌دهد.

دریافت ویزا برای تحصیل در سوئد

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی سوئد:

 • گواهی بیمه درمانی
 • مدرک تمکن­‌مالی (معمولا معادل ۷۳۰۰۰ کرون سوئد در یک دوره ده‌ماهه، کلیه مدارک دارایی مالی، از جمله بورسیه تحصیلی، کمک هزینه، وام، و سایر کمک های مالی)
 • اثبات داشتن محل اقامت در سوئد
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا به میزان ۱۰۰۰ کرون سوئد
 • مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی سوئد:
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • عکس‌های پاسپورتی (حداقل ۲ یا ۳ تا)
 • پاسپورت معتبر و دو کپی از پاسپورت
 • مدارک ثبت‌نام دانشگاه (نامه پذیرش از دانشگاه‌ / دبیرستانی که در آن پذیرفته شده­‌اید، با یک کپی از هر کدام)

مهاجرت به سوئد از طریق تخصص

کارفرمایانی که قصد استخدام نیرو از خارج از کشور سوئد  را دارند در ابتدا میبایست پیشنهاد شغلی خود را به مدت 10 روز در سوئد، سوئیس و اتحادیه اروپا آگهی نمایند .پیشنهاد شغلی مورد نظر باید مطابق با توافق نامه های رسمی کشور سوئد باشد. دستمزد و حقوقی که در آن پیشنهاد شغلی مطرح می شود باید حداقل 13،000 کرون ماهیانه تایین شده باشد. فرم استخدامی را تکمیل نموده و به اتحادیه صنفی مربوط به خود ارائه دهد. مقررات خاصی برای شهروندان کشورهای خاص وجود دارد و در برخی مواقع ممکن است کارفرمایان در موارد خاصی کمی سخت گیرانه ترعمل کنند

شرایط مهاجرت به سوئد از طریق کار

مهاجرت به  کشور سوئد از روش های قانونی گوناگونی امکان پذیر است که یکی ازاین  روش ها مهاجرت از طریق تخصص می باشد. کشور سوئد یکی ازآن کشور هایی است که از نظر اقتصادی موقعیت مناسبی دارد و شرکت ها و برند های معروف و بزرگی را در خود جای داده. متقاضیان مهاجرت کاری به سوئد باید قبل از هر اقدامی اطلاعات کافی را در زمینه نرخ بیکاری در این کشور به دست آورند. یکی از مهم ترین شرایط مهاجرت به سوئد از طریق تخصص، این است که متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا باید دارای پیشنهاد شغلی رسمی یا قرارداد استخدام باشند.

همچنین کار در سوئد برای ایرانیان نیز لازمه اخذ ویزا کاری و مجوز کار در این کشور می باشد. برای اخذ ویزا کاری، متقاضیان باید دارای پیشنهاد شغلی یا دعوت نامه کاری از کارفرمای سوئدی باشند. شرایط ارسال دعوت نامه کاری به متقاضیان خارجی برای کارفرمایان سوئدی به شرح زیرمیباشد:

 • شرایط ارائه شده توسط کارفرما باید مطابق با توافقات عمومی در کشور سوئد باشد
 • در صورتی که کارفرمایان تمامی شرایط ذکر شده را رعایت کنند، می توانند پیشنهاد رسمی و یا قرارداد کاری را برای متقاضیان خارجی ارسال نمایند.
 • کارفرما باید حداقل حقوق ماهیانه برای متقاضی را نزدیک به 13000 کرون در نظر بگیرد (این مبلغ بدون احتساب مالیات است)
 • کارفرما حداقل باید روز پیشنهاد شغلی را در اتحادیه اروپا آگهی نماید

مشاغل مورد نیاز کشور سوئد

 • مددکار اجتماعی
 • مامایی
 • مهندسی مخابرات
 • طراح سایت
 • برنامه نویس نرم افزار
 • مهندسی ساختمان و تاسیسات
 • مهندس برق
 • مهندس سازه و عمران
 • خدمات روانپزشکی
 • تکنسین اتاق عمل
 • پرستار کودک
 • پرستار سالمندان
 • معلم
 • پرستار
 • رادیولوژیست
 • پرستار اورژانس
 • تمامی شاخه های آی تی

مدارک مورد نیاز ویزای کاری سوئد عبارت اند از:

 • ارائه مدرک زبان سوئدی یا آیلتس 6 به بالا
 • ارائه حداقل مدرک لیسانس
 • ارائه اسناد دعوت نامه کاری یا قرارداد رسمی از سوئد
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه سابقه کاری در سال گذشته
 • متقاضی باید اثبات کند که درآمد کافی را برای تامین هزینه های زندگی داراست

ارتباط با مشاوران

جهت دریافت مشاوره مهاجرتی میتوانید از طریق رزرو وقت و تکمیل فرم ارزیابی بصورت آنلاین اقدام نمایید تا همکاران ما حداکثر ظرف مدت 24 ساعت پس از ثبت رزرو وقت مشاوره با شما تماس بگیرند .همچنین در روز های تعطیل میتوانید با شماره واتساپ در ارتباط باشید 

call-center-service-

Admin
24 فوریه 2017

صفحات اجتماعی آرتا دانش

ساعات فعالیت دانش آرتا

یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 10 صبح الی 6 بعد از ظهر آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.
توجه داشته باشید موسسه در روزهای شنبه تعطیل می باشد.

مطالب مرتبط

مهاجرت به ترکیه
موضوع این نوشته را وارد کنید
Admin

آشنایی با کشور ترکیه

دیدگاه‌ها برای آشنایی با کشور ترکیه بسته هستند
05 مارس 2020
تحصیل در بلژیک
موضوع این نوشته را وارد کنید
Admin

تحصیل و زندگی در بلژیک

دیدگاه‌ها برای تحصیل و زندگی در بلژیک بسته هستند
24 فوریه 2017
پرتغال
موضوع این نوشته را وارد کنید
Admin

تحصیل و زندگی در پرتغال

دیدگاه‌ها برای تحصیل و زندگی در پرتغال بسته هستند
24 فوریه 2017
تحصیل فرانسه
موضوع این نوشته را وارد کنید
Admin

تحصیل و زندگی در فرانسه

دیدگاه‌ها برای تحصیل و زندگی در فرانسه بسته هستند
24 فوریه 2017

درخواست مشاوره رایگان

کارشناسان دانش آرتا در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

از صبوری شما سپاسگزاریم.

شماره تماس : 02128421819