زندگی و تحصیل در نروژ

مهاجرت

تحصیل در نروژتحصیل در نروژ

نروژ یکی از کشورهای مرفه و پیشرفته اروپایی است که عضو ناحیه شنگن نیز میباشد. این کشور در شمال غرب اروپا واقع شده و در دنیا با مناظر زیبا و آب و هوای سرد شناخته شده . مردم در این کشور به زبان نروژی صحبت می کنند و جمعیتی حدود 5 میلیون نفری در این کشور زندگی می کنند. وجود ذخایر فراوان نفت خام، گاز طبیعی و مواد معدنی،  کشور نروژ را در سطح چهارم کسب درآمد در جهان قرار داده و همین امر باعث شده  که نرخ بیکاری در این کشور نیز کمتر از 4 درصد باشد. نروژ کشوری دموکراتیک میباشد و سطح رفاه بالایی را برای مردم فراهم کرده. تحصیل در نروژ در مقاطع مختلف تحصیلی رایگان میباشد.سیستم آموزشی رایگان و موقیعت های شغلی فراوان در این کشور باعث شده  که متقاضیان زیادی تمایل به مهاجرت به نروژ داشته باشند.تحصیل در نروژ به دلیل کیفیت عالی آموزشی در کلیه مقاطع تحصیلی به یکی از مقصدهای دانشجویان ایرانی و بین المللی در دهه های اخیر تبدیل شده است.

نروژ از مدرن ترین کشورهایی که در تکنولوژی، نوآوری و بالا بردن دانش جامعه پیشرو نیز می باشد.

 

شرایط تحصیل در نروژ

مقطع لیسانس

درست است که افراد در این کشور و در این مقطع به صورت رایگان تحصیل می نمایند اما متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه می بایست به صورت الزامی یک دوره 1 ساله زبان نروژی را بگذرانند و پس از یادگیری زبان نروژی می توانند وارد مقطع کارشناسی در دانشگاههای نروژ شوند. تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی و یا نروژی میباشد و افراد معمولاً برای اخذ پذیرش باید مدرک زبان آیلتس 5.5 الی 6 یا مدرک زبان نروژی در سطح حداقل 3 ارائه دهند. دوره کارشناسی در دانشگاه های نروژ نیز 3 سال زمان میبرد.

دانشجویان برای درخواست پذیرش می توانند چند دانشگاه را انتخاب کنند و از طریق وبسایت آن ها مدارک خود را ارسال نمایند. اگر شخص موفق به دریافت پذیرش تحصیلی گردد، در مرحله بعد باید برای ورود به کشور نروژ، از سفارت این کشور درخواست ویزای تحصیلی نماید.

مقطع فوق لیسانس

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد نیز در کشور نروژ رایگان می باشد. برخی از رشته ها در این مقطع به زبان نروژی و بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند. افراد بابت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ هیچ هزینه های را بابت شهریه پرداخت نمی کنند اما جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ باید حدود 10 هزار یورو را در حساب خود به سفارت این کشور نشان دهند. افراد برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ یا مدرک زبان آیلتس 6 و نیم و یا معادل تافل این نمره را در زمان اخذ پذیرش تحصیلی در دست داشته باشند. برخی از رشته های مورد نظر در این مقطع فقط به زبان نروژی ارائه می شود. در این صورت افراد قبل از ورود به دانشگاه باید یک دوره 1 ساله زبان نروژی را بگذرانند و پس از آن وارد مقطع فوق لیسانس شوند. همچنین افرادی که قصد اخذ ویزای تحصیلی نروژ در مقطع فوق لیسانس را دارند باید در مقطع لیسانس در همان رشته فارغ التحصیل شده باشند. افرادی که دارای معدل بالای 16 باشند از شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس برخوردار خواهند شد. طول دوره کارشناسی ارشد 1 الی 2 سال می باشد.

مقطع دکترا

افراد علاقه مند به تحصیلات عالی می توانند برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های نروژ اقدام نمایند. تحصیل در این مقطع معمولاً به زبان انگلیسی میباشد و اغلب رشته های تحصیلی در دانشگاه های نروژ وجود دارد. برای اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع دانشجویان باید با اساتید دانشگاه های نروژ مکاتبه نمایند و بتوانند نظر یک استاد سوپروایزر را جلب نمایند. شانس دریافت پذیرش در این مقطع بستگی زیادی به رزومه علمی و پژوهشی فرد دارد. معمولاً مدرک زبان آیلتس 7 برای این مقطع مورد نیاز است و انتظار می رود که دانشجو در رزومه خود مقاله های علمی و پژوهشی معتبری داشته باشد.

دانشجویان باید مدارک خود را از اول ماه دسامبر تا اواسط ماه مارس در همان سال تحصیلی به دانشگاه ها جهت اخذ پذیرش تحصیلی ارائه نمایند. طول دوره دکترا در نروژ معمولا بین 3 تا 5 سال می باشد. تحصیل در این مقطع نیز به صورت رایگان است و اگر دانشجو به همراه استاد خود پروژه های تحقیقاتی انجام دهد می تواند بین 400 تا 500 هزار کرون نروژ حقوق نیز دریافت کند. اما در خصوص ویزای تحصیلی نروژ در مقطع دکترا در نظر داشته باشید که علاوه بر سختگیری های سفارت نروژ برای ایرانیان در صورت عدم داشتن استاد راهنما و مدرک زبان بالا و داشتن معدل مناسب از دانشگاه های مناسب دریافت این ویزا بسیار سخت میکند.

توجه داشته باشید که تطابق مدارک تحصیلی در کشور نروژ برای اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ باید مورد تایید آژانس NOKUT قرار بگیرد. از شهرهای مهم کشور نروژ می توان به چند شهر اسلو، تروندهایم، استاوانگر و برگن اشاره کرد.

در انتها به این می پردازیم که یکی از بهترین راه های مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل است، البته با توجه به الزامی بودن مدرک زبان و شرایط آب و هوایی بهتر، معمولاً افرادی که قصد بهره مندی از تحصیل رایگان را دارند، تحصیل در اتریش را انتخاب می کنند که ضمن استفاده از فضای کسب و کار بهتر در اتریش از مزایای اقامت در یکی از بهترین شهرهای دنیا نیز برخوردار شوند.

تحصیل در نروژ به همراه بورسیه تحصیلی

دریافت بورسیه تحصیلی در نروژ یکی از راه های مناسبی است که می تواند منجر به تحصیل ارازان قیمت شود. هر چند که تحصیل در دانشگاه های نروژ رایگان می باشد و شخص شهریه ای به دانشگاه پرداخت نمی کند، هزینه های زندگی در نروژ زیاد است و می توان گفت که نروژ گران ترین کشور اروپایی میباشد. بنابراین بسیاری از دانشجویان تمایل دارند با دریافت بورسیه تحصیلی هزینه های زندگی خود را تامین نمایند. بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی فراوانی برای دانشجویان بین المللی در نروژ در نظر گرفته شده است. مانند :

بورسیه بنیاد Wilhelmsen در نروژ:

این بورسیه در مقطع فوق لیسانس های 1 ساله کشور نروژ در رشته های مهندسی و ریاضی و رشته های علم فناوری ارائه میشود.

بورسیه ها و کمک هزینه های زندگی بصورت ترمی:

یک نوع دیگر از کمک هزینه های زندگی برای دانشجویان وجود دارد که به صورت ترمی به افراد بین یک ماه تا 3 ماه در هر ترم تحصیلی اعطا میشود. این کمک هزینه ها شامل هزینه های اجاره، مسکن، هزینه های رفت و آمد، حمل و نقل و هزینه های جانبی دیگر میباشد. لازم به ذکر است که انواع دیگری از بورسیه ها و کمک هزینه ها در کشور نروژ قرار دارد که متعلق به شهروندان اروپایی میباشد.

اما در خصوص ویزای تحصیلی نروژ و اخذ بورسیه تحصیلی افراد باید این نکته را مدنظر داشته باشند که اگر بخواهند از همان ابتدای ورود به کشور نروژ بورسیه تحصیلی را دریافت کنند باید بتوانند مدرک زبان آیلتس بالای 7 را ارائه دهند و یک سوپر وایزر ( استاد راهنما ) داشته باشند و از معدل و نمرات بسیار بالایی برخوردار باشند و از دانشگاه های معتبری فارغ التحصیل شده باشند. با جمع این دلایل پیشنهاد این است که افراد در ابتدا با یک پذیرش عادی وارد دانشگاه های اروپایی شوند و پس از ا یک یا دو ترم تحصیل کردن و وزن علمی خود را بالا بردن سپس برای دریافت بورسیه تحصیلی درخواست نمایند.

♦ هزینه تحصیل در دانشگاه های نروژ در هر ترم حدود 400 تا 800 کرون متغیر است.

♦ هزینه زندگی در این کشور براساس محل سکونت ماهیانه بین 7000 تا 10000 کرون می باشد.

نکات مهم در فرآیند پذیرش

الف) برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های نروژ باید مبلغی معادل 10000 یورو مبنی بر تمکن مالی فرد به دانشگاه ارائه شود.
ب) با توجه به هزینه های تحصیل در دانشگاه های نروژ باید عنوان نمود، نروژ کشور گرانی می باشد و بالا بودن میزان مالیات در این کشور هزینه زندگی در آن را بالا می برد.
ج) جهت تحصیل در هریک از مقاطع تحصیلی در نروژ ارائه ی مدرک آیلتس الزامی می باشد.
د) جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های نروژ معمولاً باید در بازه ی زمانی که از اول اکتبر تا اول دسامبر تعیین می شود اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی نروژ برای مقاطع مختلف درخواست میشود. دانشگاه های نروژ برنامه های آموزشی متنوعی را در مقطع کارشناسی ارائه می دهند و افراد علاقه مند به تحصیل در نروژ می توانند با توجه به علاقه مندی های خویش رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایند. افرادی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی درخواست اخذ ویزای تحصیلی نروژ را می دهند باید در همان مقطع در خارج از کشور نروژ حدود 30 واحد درسی را گذرانده باشند به عنوان دانشجویان باید حدود یک سال از مقطع تحصیلی لیسانس را در دانشگاه های ایران گذرانده باشند یا دارای مدرک فوق دیپلم باشند و سپس درخواست پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی نروژ نمایند.

نکته دیگری که دانشجویان باید به آن توجه کنند بیمه درمانی می باشد. تمام افراد غیر نروژی به طور اتوماتیک در طرح بیمه درمانی ملی نروژ در طول دوره اقامت یک ساله و یا بیشتر ثبت نام می شوند. در صورتی که قصد اقامت کمتر از یک سال در نروژ را دارید ، داشتن یک بیمه درمانی معتبر ضروری است. خدمات درمانی در برخی از موسسات و دانشگاه ها ارائه می شود که در صورت پرداخت هزینه ترم ، می توانید به صورت رایگان به این خدمات دسترسی داشته باشید.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای دانشجویی

  • نامه پذیرش در یک رشته تمام وقت در دانشگاه
  • داشتن تمکن مالی برای تامین هزینه های خود و همراه (در صورت وجود) در طول دوره اقامت
  • اثبات وجود مسکن مناسب
  • وجود مدارکی که نشان دهد پس از اتمام اعتبار مجوز اقامت، کشور نروژ را ترک می کنید. (مانند بلیط برگشت)
  • فرم درخواست
  • فیش پرداخت هزینه درخواست
  • پاسپورت معتبر
  • یک قطعه عکس اخیر

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و مشاوره تخصصی با شماره ی 28421819-021 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره تخصصی