تحصیل و زندگی در اسپانیا

مهاجرت

تحصیل در اسپانیاتحصیل در اسپانیا

امروزه افراد بسیاری تمایل به مهاجرت جهت تحصیل در اسپانیا را دارند. دانشگاه های اسپانیا از ارزش و اعتبار علمی در جهان برخوردار است که برای متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور انتخاب خوبی به نظر می آید.

اسپانیا دارای دانشگاه های معتبر همچون مادرید و بارسلونا می باشد که دارای  رنکینگ های ایده آلی هستند و همین امر سبب ترغیب متقاضیان به جهت ادامه تحصیل در اسپانیا می شود. در تمامی مقاطع امکان تحصیل به زبان انگلیسی با توجه به رشته دانشجو در دانشگاه های اسپانیا وجود دارد.

مدارس اسپانیا

تحصیل در اسپانیا در مقطع مدارس، قبل از 6 سالگی با مهد کودک یا دوره های آمادگی آغاز می شود. این دوره به دو دسته دیگر، تقسیم می شود. دوره اول که تا 3 سالگی می باشد و دوره دوم از 3 تا 6 سالگی می باشد. تحصیل در اسپانیا در مقام آموزش های رسمی تحصیلی، در سن های 6 تا 16 سالگی، نیز به دو دسته تقسیم می شود. اولین مقطع، دبستان است که از سن های 6 تا 12 سالگی مشغول به تحصیل می شوند. دوم از سن های 12 تا 16 سالگی که دبیرستان نام گذاری می شوند.

دوره دبستان نیز به سه دسته تقسیم میشود. دسته اول از سن های 6 تا 8 سال، دسته دوم از سن های 8 تا 10 سال و دسته سوم از سن های 10 تا 12 سال می باشند.

شرایط تحصیل در اسپانیا

از جمله موارد مورد نیاز برای تحصیل در اسپانیا، داشتن مدرک زبان می باشد. چرا که متقاضی در ابتدا باید بتواند موارد تدریسی در دانشگاه یا کالج خود را متوجه شود و بفهمد. داشتن مدرک زبان یکی از مهم ترین نیازهای تحصیل در اسپانیا است.

مدارک زبان برای ورود به سفارت و دریافت ویزا نیز مورد نیاز می باشد. به این دلیل که عموما اگر افراد بتوانند در پرونده خود مدرک زبان ارائه دهند،چه اسپانیایی و چه انگلیسی، می توانند شانس خود را برای دریافت ویزا بالا تر ببرند.

◾️دبیرستان

مقطع دبیرستان نیز به دو دسته تقسیم می شود. از سن های 12 تا 14 سال در یک دسته و دسته دوم از سن های 14 تا 16 سال تقسیم می شوند. افراد در سطح بعدی به دو قسمت لیسانس و دوره های آمادگی ورود به بازار کار اسپانیا سریع تقسیم می شوند. این رشته های لیسانس در زمینه های هنر، علوم طبیعی و بهداشت، علوم انسانی و اجتماعی و فناوری اطلاعات برای افراد ارائه می شود. دوره های آمادگی ورود به بازار کار، به دانشجویان این امکان را می دهد تا تحصیلات خود را فقط برای مشاغل خاص بگذرانند و غالباً برای کسانی که می خواهند دوره دانشگاهی کمتری داشته باشند، مناسب می باشد. پس از اخذ این مدرک تحصیلی، متقاضی مجاز به ورود در خصوص کار در رشته خود می باشد. همچنین می تواند در یک برنامه تحصیلی فنی دیگر که شامل تمام دوره های تخصصی مورد نیاز است، ثبت نام کند.
عموما تحصیل در این مدارس، برای دانشجویان بین المللی، به این  صورت می باشد که مادامی که نیاز به قیم قانونی نداشته باشند، از سه سالگی میسر می باشد. اما اگر شخص بدون حضور قیم قهری (پدر یا مادر) قصد تحصیل در اسپانیا در مدارس این کشور را دارد، بین سنین 12 تا 18 سال باید باشد تا مدرسه بتواند قیمومیت این اشخاص را بر عهده بگیرند.

به طور کلی برای تحصیل در هر جایی از دنیا، شرط سنی وجود ندارد. این قانون در همه جای دنیا یکی می باشد و افراد برای تحصیل در هر کشوری، به هیچ عنوان شرط سنی برای ورود به دانشگاه ندارند. تحصیل در اسپانیا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بهترین شرایط سنی تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی 18 الی 22 سال است. در مقطع کارشناسی ارشد نیز 24 الی 26 سال، بهترین شرایط سنی تحصیل در اسپانیا می باشد.

◾️کارشناسی

مقطع کارشناسی در اسپانیا با ارائه یک مطالعات کلی اما با یک رشته خاص با تمرکز بر زمینه کاری مرتبط با آن، به دانشجویان ارائه می شود. در زبان اسپانیایی، این مقطع “Grado” خوانده می شود. این مقطع، حداقل مدارک لازم برای اکثر افراد برای ورود به یک رشته خاص است که در آن مشغول به کار شوند. در این مقطع، افراد باید 240 واحد را در طی 4 سال بگذرانند. این نکته را هم در نظر بگیرید که امکان اخذ بیش از 90 واحد درسی، در هر سال تحصیلی وجود ندارد. تحصیل در رشته هایی همچون هنر، علوم طبیعی، حقوق تجارت، حقوق اجتماعی و مهندسی اسپانیا در این مقطع امکان پذیر است.

مدت زمان تحصیل در این مقطع 3 تا 4 سال است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته های مختلف متفاوت خواهد بود اما به طور متوسط هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی سالیانه 3000 تا 5000 یورو می باشد.

◾️کارشناسی ارشد

طول دوره کارشناسی ارشد در این کشور 2 سال است و هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی پایین تر از مقطع کارشناسی است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سالیانه 2000 تا 30000 یورو می باشد زبان تحصیل در این دوره انگلیسی، اسپانیایی و یا انگلیسی  _  اسپانیایی (به صورت توام) میباشد.

برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه های اسپانیا، دانشجو باید کلیه دوره های مورد نیاز را طی مدت دو سال به پایان برساند. تعداد واحد های ارائه شده در هر رشته ای، عموما متفاوت می باشد و تعداد خاصی قابل پیش بینی نیست.

برنامه‌های کارشناسی ارشد در اسپانیا به قدری کارآمد هستند که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی به راحتی می‌توانند وارد بازار کار این کشور شوند. سالانه بیش از ۲۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد در کشوراسپانیا هستند.

◾️دکترا

داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد معتبر شرط اصلی ورود به این دوره است. طول تحصیل در این دوره از 3 تا 5 سال متغیر است. زبان تحصیلی انگلیسی و به صورت کورس و پایان نامه است.

مقطع دکترا در دانشگاه های اسپانیا به دو بخش تقسیم می شود:

بخش اول شامل 60 واحد کلاس است.

بخش دوم تحقیق مربوط به رشته مورد نظر می باشد.

 هزینه یک سال زندگی دانشجویی به عنوان فرد مجرد در شهرهای اسپانیا حدودا بین 6500 تا 8500 یورو میباشد. همچنین برای تامین هزینه های لازم دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی می توانند بین 10 تا 30 ساعت در هفته به صورت پاره وقت در حین تحصیل مشغول به کار شوند.

کار پس از تحصیل در اسپانیا

بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل، هدف خود را کار پس از تحصیل دراین کشور قرار می دهند. به این صورت که پس از تحصیل، کار خود را یافته و سپس اقامت بلند مدت کاری دریافت کنند. اقامت پس از تحصیل، یک مجوز است که به شهروندانی که از اتحادیه اروپا نیستند و تحصیلات خود را در اسپانیا به پایان رسانده اند ارائه می شود تا بتوانند مدت زمان بیشتری در این کشور بمانند. این اقامت برای یک سال صادر می شود تا متقاضیان بتوانند شغلی پیدا کنند یا شرکت خود را راه اندازی کنند.

ویزای تحصیلی

اگر شما از کشوری خارج از اروپا اقدام می کنید و قصد دارید به مدت سه ماه یا بیشتر در این کشور بمانید، حتما به دریافت ویزای معتبر از طرف اداره مهاجرت کشور اسپانیا نیاز دارید. اعتباراین ویزا باید با مدت زمانی که قصد ماندن در اسپانیا را دارید، یکی باشد. اگر قصد تحصیل در اسپانیا را دارید و دوره تحصیلی انتخابی شما کمتر از 90 روز باشد، نیازی به ویزای بلند مدت نخواهید داشت. اما اگر دوره تحصیلی شما بیش از مدت 90 روز باشد، باید ضمن مراجعه به اداره مهاجرت این کشور، اجازه تحصیل خود را دریافت کنید. البته اگر دوره تحصیلی شما بین سه تا 6 ماه باشد، نیازی به دریافت اجازه اقامت ندارید. اما اگر دوره تحصیلی شما بیش از 6 ماه می باشد، نیاز به دریافت اجازه اقامت تحصیلی دارید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی اسپانیا و اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا، به شرح زیر می باشد:

 • گواهی تولد (شناسنامه)
 • ارائه نامه تمکن مالی برای هر ماه 1,000 یورو
 • بیمه درمانی
 • دریافت پذیرش دانشگاهی از کشور اسپانیا
 • فرم های ویزا به صورت تکمیل شده

مهاجرت به اسپانیا از طریق تخصص

شرایط دریافت ویزای کار اسپانیا برای نیرو های کار بین الملی اتحادیه اروپا و سایر کشور ها از قوانین مختلفی تبعیت می کند. به طور کلی نیروی کار اتحادیه اروپا جهت کار در کشور اسپانیا نیاز به اخذ ویزای خاصی نخواهند داشت. اما متقاضیانی که از کشور های دیگر تمایل به دریافت ویزای کار در اسپانیا را دارند، ابتدا لازم است که یک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما های این کشور برای آن ها صادر شده باشد، تا بتوانند جهت دریافت ویزای کاری اسپانیا اقدامات لازم را انجام دهند.

چنانچه طبق شرایط دریافت ویزای کاری اسپانیا، از طرف کمپانی های این کشور دعوت به همکاری شده اید، می توانید درخواست وقت مصاحبه خود را به صورت آنلاین ثبت نموده و پس از ارائه وقت، در زمان تعیین شده حضورا به سفارت مراجعه کنید. همچنین مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کار اسپانیا به شرح زیر می باشد می باشد.

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • ارائه نامه پیشنهاد شغلی
 • ارائه مدارک شناسایی(پاسپورت با اعتبار حداقل دو سال، شناسنامه همراه با ترجمه)
 • 4 قطعه عکس پرسنلی
 • ارائه مدرک زبان اسپانیایی
 • نامه عدم سو پیشینه
 • بیمه نامه
 • نامه تمکن مالی

لیست برخی از مشاغل مورد نیاز اسپانیا سال 2022

 • پزشکی و پرستاری
 • مهندسی ساخت و ساز
 • مدیر منابع انسانی
 • مدیر فروش
 • مهندسی برق
 • مهندسی نیرو دریایی
 • مهندسی کشتی
 • مدیریت گردشگری
 • مهندسی مکانیک و …

میزان حقوق

میزان حقوق در کشور اسپانیا بستگی به نوع شغل، پست شغلی و شهری دارد که در آن زندگی می کنید. به طور کلی می توان گفت میانگین دستمزد و حقوق در این کشور 1,344 یورو در ماه می باشد. در بعضی از مشاغل این رقم بالاتر و در بعضی دیگر این رقم پایین تر است. در قسمت زیر میزان میانگین حقوق در برخی از مشاغل را شرح داده ایم.

پزشک   11,900 یورو
برنامه نویس 4,580 یورو
تکنسین کامپیوتر   4,020 یورو
مدیر پروژه5,900 یورو
مدیر هتل7,230 یورو
مدیر منابع انسانی7,030 یورو
مهندس معمار 4,720 یورو
مهندس برق   5,200 یورو
مهندس مکانیک 2,830 یورو

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و مشاوره تخصصی

با شماره ی 28421819-021 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره تخصصی