مهاجرت به آلمان

مهاجرت

مهاجرت به آلمان

آیا امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد؟ برای پذیرش گرفتن در دانشگاه های آلمان باید چه شرایطی داشته باشیم؟ همان طور که میدانید دانشگاه های آلمان از سطح علمی بالایی برخوردار هستند و برای افرادی که به سطح علمی دانشگاه بسیار اهمیت میدهند و قصد تحصیل در مقاطع مختلف را دارند بسیار مناسب است. دانشگاه های آلمان به دو صورت دولتی و غیر دولتی هستند  که دانشگاه های دولتی شهریه ای از دانشجویان دریافت نمیکنند. تحصیل در آلمان به دلیل کیفیت بالای آموزشی این دانشگاه ها و رتبه بسیار بالای دانشگاه های آلمانی در رنکینگ های جهانی، مورد استقبال گسترده علاقمندان به تحصیل بوده است.

مقاطع تحصیلی در آلمان

مقطع کارشناسی

زبان تدریس در مقطع لیسانس به زبان آلمانی می باشد و به همین دلیل دانشجو برای اخذ پذیرش تحصیلی می بایست دارای مدرک B1 زبان آلمانی باشد. طول مدت تحصیل در این مقطع 4 سال می باشد.

رایج ترین مدارک کارشناسی

(BSc)لیسانس علوم

(BA)لیسانس هنر

(BEd) لیسانس آموزش و پرورش

(BEng) لیسانس مهندسی

هزینه تحصیل دوره لیسانس

عموم دانشگاه های آلمان دولتی هستند. با این حال هزینه هایی بابت ارائه خدمات از طرف دانشگاه دریافت می شود. این هزینه ها بسته به دانشگاه بین 150 تا 250 یورو در هر ترم است.در کنار دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی نیز در آلمان وجود دارند که در حالت میانگین شهریه تحصیل در این دانشگاه ها می تواند به بیش از 10000 یورو در سال برسد.

مقطع کارشناسی ارشد

زبان تدریس در دوره ارشد هم به صورت آلمانی و هم انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان جهت ادامه تحصیل در این مقطع باید دارای مدرک زبان آیلتس 6 به بالا و یا مدرک زبان آلمانی B1 باشند.طول مدت تحصیل دوره ارشد 2 ساله می باشد.

کارشناسی ارشد درکشور آلمان معمولا دوسال طول میکشد. شروع سال تحصیلی از ماه اکتبر و پایان سال تحصیلی سپتامبر سال بعدی میباشد .

مقطع دکترا

مقطع دکترا در این کشور 2 تا 3 سال می باشد . زبان تحصیل در آلمان در مقطع دکتری در بیشتر رشته ها انگلیسی می باشد.مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در دوره دکتری آیلتس 7 می باشد.

تحصیل دکترا در آلمان، معمولا بی ‌نیاز از پرداخت هزینه تحصیلی میباشد و به بیشتر از یک‌ چهارم داوطلبان دکترا در این کشور، کمک‌هزینه‌های تحصیلی همگانی تعلق میگیرد.

کشور آلمان حدود ۴۰۰۰ هزار فارغ‌التحصیل در سال دارد که دوره دکترای خود را در این کشور به پایان می‌رسانند،همچنین این کشور یکی از محبوب‌ترین کشورها برای تحصیل در مقاطع دکتری در خارج از کشور است.

هزینه تحصیل در دوره فوق لیسانس و دکترا

شهریه تحصیل در دوره فوق لیسانس حدود 5000 یورو برای هر ترم می باشد. در دانشگاه های خصوصی این هزینه ممکن است به بیش از 25000 یورو برسد. در مقطع دکترا نیز بسته به سطح آموزشی تنها هزینه مربوط به خدمات دانشجویی بین 150 تا 200 یورو باید پرداخت گردد.

بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه‌های تحصیلی در همه کشورها وجود دارد. اغلب دانشجویان تلاش میکنند تا آن را دریافت کنند . دانشجویان برای دریافت بورسیه  باید  شرایطی نظیر ارائه مقاله هایشان،معدل بالا  را داشته باشند.

در قسمت زیر بورسیه های تحصیلی در آلمان را به  شما عزیزان معرفی میکنیم .

بورسیه DAAD :

 این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی در مقاطع تحصیلی مختلف تعلق میگیرد. امکاناتی که  این بورسیه دارد در هر دانشگاه و رشته ای  متفاوت است و هزینه زندگی ، هزینه تحصیل کردن ، و حتی در بعضی موارد ها هزینه سفر را نیز  شامل می‌شود.

بورسیه اراسموس :

این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی که در  اتحادیه اروپا هستند  تعلق میگیرد.و تنها  کمیسیون اروپا آن را تأمین میکند . این بورسیه کمک ‌هزینه زندگی و تحصیل در اروپا را شامل میشود.

هزینه تحصیل در آلمان

اولین چیزی که دانشجویان هنگام برنامه ریزی برای تحصیل کردن در خارج از کشور به آن فکر میکنند چیزی نیست جز هزینه های تحصیل. در آلمان نیازی به این نگرانی نخواهد بود.  به این دلیل که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی تنها ۱۵۰۰ یورو در هر ترم است.

هزینه زندگی در آلمان

دانشجویان در آلمان، اغلب در پیدا کردن مسکن ارزان‌ قیمت و مناسب به مشکل بر میخورند. اجاره‌ مسکن معمولاً قسمت بیشتری از هزینه ها را در بودجه ماهیانه شما در بر میگیرد. اما، ارزان‌ترین محل اقامت برای دانشجویان معمولا خوابگاه ها میباشند. هزینه یک اتاق، در خوابگاهای دانشجویی به طور متوسط ​​۲۴۶ یورو در ماه می باشد.

 

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی آلمان

چگونه میتوان پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کرد ؟دانشجو ها باید چه مقدار هزینه  برای ویزای خود بپردازند؟ ویزای همراه آلمان شامل چه شرایطی میشود؟ مهمترین مرحله مهاجرت به این کشور ویزای تحصیلی آلمان است و برای پر کردن فرم درخواست ویزای آلمان باید دقت زیادی به خرج داد. باید از مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی المان که انهارا سفارت هرساله اعلام میکند نیز به خوبی مطلع شد و به صورت کامل تهیه کرد. دریافت ویزای تحصیلی المان نیز اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا که اگر در پاسپورتتان مهر ریجکتی آن کشور را داشته باشید برای دریافت ویزای کشور های دیگر هم به مشکل بر میخورید . لازم به ذکر است که مدارکی که تهیه کردید حتما باید طبق لیست سفارت

تحصیل و کار دانشجویی در آلمان

دانشجویانی که شهروند اتحادیه اروپا نیستند می‌توانند حداقل  ۱۲۰ روز در سال یا ۸ ساعت در روزبه کارمشغول شوند. همچنین کار در آلمان در تعطیلات، هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد.

خدمات بانکی و مالی آلمان

اگر در آلمان زندگی می‌کنید و مشغول به تحصیل یا شاغل هستید،قطعا به یک حساب بانکی نیاز خواهید داشت. هر بانک در آلمان، شرایط متفاوتی را  به دانشجویان ارائه می‌دهند. بعضی بانک­‌ها  فقط به صورت اینترنتی فعالیت میکنند و شعبه‌های حضوری ندارند. برخی دیگر از بانک‌های این کشور برای دانشجویان امتیازات ویژه‌ای قائل شده‌اند که می‌توانید با مراجعه به سایت آن‌ ها یا مراجعه‌ حضوری پس از مهاجرتتان، از شرایط آنها آگاه شوید.

هزینه تحصیل در آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

آلمان نه تنها یک کشور بسیارزیبا در قلب اروپا میباشد بلکه یکی از قدرتمند ترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. اقتصاد این کشور رو به رشد و نرخ بیکاری بسیار پایین آلمان را به مرکزی ایده آل برای کار تبدیل کرده است.از جمله ویژگی های مهم آلمان برای جذب نیروی کار خارجی در این کشور آموزش رایگان، امنیت شغلی و ثبات اقتصادی میباشد.

نرخ بیکار هر ساله رو به کاهش است و دولت آلمان نیز تصمیم دارد که این نرخ را به کمترین حالت ممکن برساند. در سال 2021 با توجه به شرایط ویروس کرونا، نرخ بیکاری در آلمان همچنان رو به کاهش میباشد. نرخ بیکاری در این کشور در سال 2016 بیش از 6  درصد، در سال 2019 بیش از 4 درصد و در سال 2020 حدود 3.5%ثبت شده است.همانطور که میدانید روش های بسیاری برای مهاجرت به آلمان وجود دارد. تعداد زیادی از جوانان برای پیدا کردن یک شغل مناسب با درآمد بالا اقدام به مهاجرت به آلمان میکنند. گام اول برای مهاجرت به آلمان دریافت ویزای کاری این کشور است.

 

برای مهاجرت به آلمان از طریق تخصص به چه مدارکی نیاز دارید؟

شما به دو عدد عکس پرسنلی نیاز دارید، همچنین باید فایلی درباره برنامه ها واهداف خود در مهاجرت به آلمان تهیه کنید.همراه داشتن رزومه تحصیلی و شغلی شما نیز بسیار مهم است ،همچنین مدارکی چون شناسنامه و عقد نامه(در صورت تاهل)، فرمی که برای درخواست ویزا پر شده ، گواهی تمکن مالی، پاسپورت با حداقل ۱ سال اعتبار، بیمه مسافرتی، گواهی عدم سوء پیشینه و رسید پرداخت هزینه ویزا به مبلغ ۷۵ یورو از مهم‌ترین مدارکی است که شما برای مهاجرت به آلمان از طریق تخصص نیازدارید.

شما به شرایطی هم نیاز دارید که در پاراگراف زیر نوشته شده است :

شما حداقل باید 3 تا 5 سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلیتون داشته باشید

آشنا بودن با زبان آلمانی و داشتن مدرک B2 و یا مدرک زبان انگلیسی که متناسب با فرصت های شغلی شما باشد

تحصیلات شما باید به مشاغلی که این کشور اعلام کرده مرتبط باشد

سن شما نیز باید بیشتر از 24 سال و زیر40 سال باشد

پر درآمد ترین مشاغل در آلمان 

 • مدیر مالی
 • مدیر ارشد
 • دندانپزشکی
 • مدیر هتل
 • مدیر پروژه
 • وکیل
 • مدیر شعب بانک

علاوه بر آن افرادی که دارنده مدارک دانشگاهی در رشته‌های تکنولوژی اطلاعات ،ریاضی وعلوم طبیعی نیز می‌توانند فرصت‌های بسیار خوبی برای استخدام در آلمان داشته باشند.اینطور به نظر میرسد که مهندسان مکانیک ، پرستاران و صاحبان خرده‌ فروشی بتوانند در آینده‌ای بسیار نزدیک بدون نیاز به گواهی‌های مربوطه مشغول به کار شوند. در واقع به دلیل ویروس کرونا، نیاز به پرستاران متخصص در آلمان افزایش شدیدی پیدا کرده و به همین دلیل فرصتی استثنایی را برای مهاجرت از طریق تخصص به آلمان فراهم ساخته است.

یکی دیگر از تغییراتی که به دلیل شیوع ویروس کرونا مشاغل مورد نیاز آلمان ایجاد شد، افزایش نیاز در مشاغلی نظیر : امور مالی ، ساخت و ساز و خدمات تجاری بوده است  در حالیکه حوزه‌های توریسم و گردشگری کاهش  چشمگیری پیدا کردند.

دولت هر کشور مبلغی را به عنوان حقوق پایه (حداقل حقوق) مشخص می‌کند.حداقل دستمزد در کشور آلمان معادل ساعتی 9.50 یورو و ماهیانه 1520 یورو میباشد.

مزایای مهاجرت از طریق تخصص به آلمان

آلمان یکی ازصنعتی ترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان است. شما از طریق مهاجرت به روش تخصص میتوانید امتیاز مناسبی را برای دریافت اقامت دائم این کشور به دست آورید. همچنین کشور آلمان سالیانه لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را ارائه میدهد ، پس اگر مهارت شغلی شما در این لیست قرار دارد،شما امکان اقدام از طریق این روش را دارید.

ویزای جستجو کار آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان به شما این اجازه را می‌دهد تا به مدت 6 ماه بعد از ورود به این کشور به جستجوی کار بپردازید و در صورتی که استخدام شدید، نوع ویزای خود را تغییر بدهید. برای دریافت این ویزا باید مدرک کارشناسی (یا کاردانی) داشته باشید، مدرک زبان آلمانی در سطح B1 ارائه بدید  و حداقل 3 سال سابقه کار مرتبط  در رشته تحصیلی داشته باشید.

برای دریافت ویزای جاب سیکر در آلمان سه شرط اصلی وجود دارد: 

 1. متقاضی باید دارای این شرایط باشد
 2. متقاضی باید مدارک و اسناد لازم را تهیه کند
 3. متقاضی باید فرم های مربوط به انگشت نگاری را به سفارت ارائه دهد

آوسبیلدونگ چیست؟

آوسبیلدونگ نوعی دوره مهارت آموزی است. در دوره های آوسبیلدونگ مهارت های فنی و حرفه ای هر رشته به متقاضی آموزش داده می شود. البته اگرچه این دوره ها کاملا عملی نیستند اما تا حدی نیز می توان آن ها را شبیه کار آموزی در نظر گرفت. کسانی که در دوره های آوسبیلدونگ شرکت می کنند بعد ها می توانند به راحتی ویزای کاری دریافت کرده و اقامت اروپا را به دست آورند.

آموزش حرفه ای دوگانه برای افردای که مدرک حرفه ای ندارند

دوره های آموزش حرفه ای دوگانه بیشتر مناسب افرادی می باشد که مدرک تحصیلی یا تجربه کاری حرفه ای ندارند. در این نوع دوره داوطلبان معمولا یک یا دو روز در هفته را صرف مطالعه در مدرسه می کنند. بقیه روزهای هفته نیز داوطلب در یک شرکت یا کارگاه میشوند و رشته را به صورت عملی تجربه می کند. رشته های فنی و حرفه ای بیشتر به این شکل برگزار می شوند. برای مثال می توان به رشته آرایشگری اشاره کرد.

آموزش حرفه ای مدرسه و بهترین آوسبیلدونگ در آلمان

وقتی که صحبت از بهترین رشته های تحصیلی در اروپا می شود، بیشتر افراد به مشاغلی چون بانکداری فکر می کنند. اما صرفا مطالعه یا حضور در مدرسه نمی تواند فرد را برای چنین شغل هایی آماده کند. آلمانی ها برای مشاغل اداری نیز اقدام به برگزاری دوره آوسبیلدونگ می کنند. این دوره ها بیشتر به نام آموزش حرفه ای مدرسه معروف هستند. این دوره ها معمولادر یک کالج حرفه ای یا دانشکده تخصصی برگزار می شود. دوره های آوسبیلدونگ بین ۱ تا ۳ سال زمان میببرد و بیشتر در رشته های پرستاری، بانکداری، فروشندگی، طراحی، صنعت و تجاری برگزار می شود.

ما در این قسمت به مدارک لازم برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان میپردازیم:
 • داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح C1 و یا هر سطح مورد نیاز دیگر مطابق با نظر دانشگاه
 • ارائه گواهی سلامت فرد دانشجو
 • ارائه بیمه نامه برای فرد دانشجو
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • تکمیل و ارائه فرم های مربوط به ویزا
 • ترجمه و ارائه مدارک تحصیلی از دیپلم 12 ساله تا آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • ارائه پاسپورت
 • ارائه ترجمه شناسنامه
 • ارائه پذیرش

برای تحصیل در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان فرد باید دارای شرایط سنی خاصی باشد در غیر این صورت امکان دارد فرد با ریجکتی ویزا مواجه شود . سن مورد قبول برای ورود به دوره های آوسبیلدونگ آلمان 18 سال تا 25 سال خواهد بود. افرادی که شرایط سنی آن ها در این بازه باشد، می توانند برای تحصیل در این دوره ها اقدام نمایند.

ویزای آوسبیلدونگ در آلمان

مردم کشور آلمان برای اینکه بهترین و متخصص ترین نیروهای کاری در حوزه های مختلف را پرورش دهند، اقدام به برگزاری دوره های آوسبیلدونگ کرده اند. در حال حاضر در بیش از ۵۰۰ رشته، دوره های آوسبیلدونگ ارائه می شود. طول دوره ها  نیز بسته به رشته بین ۱ تا ۳ سال متغیر است. دوره های آوسبیلدونگ انواع متفاوتی دارند.

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و مشاوره تخصصی با شماره ی 28421819-021 تماس حاصل فرمایید.

 

مشاوره تخصصی

درخواست مشاوره رایگان

کارشناسان دانش آرتا در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

از صبوری شما سپاسگزاریم.

شماره تماس : 02128421819

Call Now Button
×

Powered by WhatsApp Chat

× WhatsApp