info@artaapplyabroad.com

PHONE

02128421819

09910026784

artaapply

artaapplyabroad

پیگیری پرونده

بررسی تمام هزینه‌های تحصیل در ترکیه

عنوان را به انگلیسی وارد کنید
0 دیدگاه
موضوع این نوشته را وارد کنید

بررسی تمام هزینه‌های تحصیل در ترکیه فعالیت مهمی است که افراد قبل از اقدام به رفتن باید انجام بدهند تا بدانند که باید چه میزان هزینه در اختیار داشته باشند تا بتوانند به راحتی در این کشور به تحصیل بپردازند. امروزه تحصیل در ترکیه بسیار رواج پیدا کرده و به عنوان یک مقصد محبوب در میان دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. افرادی که به تحصیل در این کشور علاقه دارند باید همواره مراحل متعددی را طی کنند تا بتوانند تاییدیه دریافت نمایند.

هر مرحله نیاز به پرداخت هزینه‌ای جداگانه دارد که این نشان می دهد هزینه‌ها بالا هستند. در کشور ترکیه برترین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی قرار دارد که نه تنها در ترکیه بلکه در دنیا شهرت دارند و مورد توجه دانشجویان متعددی به خصوص دانشجویان ایرانی قرار گرفته اند، آنها با بررسی دقیق و کامل هزینه‌ها می‌توانند به یک مبلغ واحد دست پیدا کنند.

جاب آفر

قدم به قدم از مشاوره تا اقامت همراهتان هستیم 

بررسی و تحلیل هزینه‌های زندگی دانشجویی در ترکیه

در زمان بررسی و تحلیل هزینه‌های زندگی دانشجویی در ترکیه باید هزینه تحصیل در ترکیه و هزینه زندگی را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داد تا به نتیجه بهتری دست پیدا کرد. هزینه‌های پنهان و آشکاری وجود دارد که هنگام بررسی و تحلیل مورد توجه قرار می‌گیرد. یک دانشجو هنگام اقدام برای رفتن به ترکیه باید ابتدا مدارک خود را آماده کند، آنها را ترجمه کند و برای دانشگاه ارسال نماید، آزمون دانشگاه را بدهد، منتظر تایید بماند، آموزش زبان ترکی دریافت کند، برای هر یک از این فعالیت‌ها باید فرد جداگانه هزینه کند، در صورت قبولی باید شهریه و هزینه ورود به ترکیه را بپردازد.

هزینه پنهان مانند حمل و نقل و کرایه خانه و…. هستند که فرد باید روزانه آنها را انجام بدهند پس باید آنها را بررسی کند. لازم به ذکر است دانشجویانی که تاییدیه تحصیلی در ترکیه را دریافت می‌کنند همواره در زمان ورود به این کشور باید تا هنگام دریافت اقامت دائمی به صورت موقتی در ترکیه زندگی کنند که این هزینه‌های  پرداختی آنها را بالا می‌برد، هزینه پرداختی هر دانشجو براساس مکان استقرار و نوع رشته تحصیلی، مدرک تحصیلی و شهر محل سکونت متفاوت خواهد بود. دانشجویان پرداخت مبلغ کتب و جزوات درسی را هم به عهده دارند؛ از این رو با توجه به این موارد هر فرد باید هنگام درخواست تحصیل در ترکیه موارد گفته شده را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بدهد.

یک دانشجو در کشور خود باید هزینه‌های زیادی را برای ورود و قبولی در دانشگاه بپردازد حال برای ورود به کشوری دیگر این هزینه‌ها چندین برابر خواهد شد؛ در نتیجه باید قبل از اقدام این مبالغ مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرند تا فرد بداند که برای کل دوره تحصیل خود باید به چه میزان هزینه کند.

عوامل موثر بر هزینه پرداختی دانشجویان در ترکیه

عوامل متعددی هستند که بر هزینه های پرداختی دانشجویان در ترکیه تاثیرات مستقیم می‌گذارند، این عوامل بسیار مهم هستند و باید مورد توجه قرار بگیرند تا فرد در عمل انجام شده قرار نگیرد. مهمترین هزینه‌ای که برای هر دانشجو هم متفاوت می‌باشد مبلغ شهریه است. اگر فرد در دانشگاه‌های خصوصی و آزاد ترکیه قصد تحصیل داشته باشد هزینه بیشتری هم باید بپردازد؛ اما اگر در دانشگاه‌های دولتی بخواهد تحصیل کند مبلغ کمتری را برای دانشجو به همراه دارد، عامل بعدی رشته تحصیلی است، برخی رشته‌ها بسیار پر‌هزینه هستند. تحصیل در ترکیه به زبان همین کشور هزینه پرداختی شما را کاهش می‌دهد البته تحصیل به زبان انگلیسی هم امکان پذیر است که مبلغ بیشتری برای شهریه باید بپردازید.

عوامل زیادی مخارج تحصیل شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند به عنوان مثال، شهر، نوع دانشگاه و سبک زندگی از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که هزینه زندگی در ترکیه را تغییر می‌دهند. مواردی که ممکن است پرداخت شما را بیشتر کنند شامل کارت حمل و نقل، بیمه پزشکی، قبض تلفن، هزینه سرگرمی و تفریح، کتاب و لوازم و منابع آموزشی، برق، آب، اینترنت، محل اسکان و….. می‌شوند که برای همه افراد این موارد یکسان است و تنها ممکن است در مبلغ پرداختی آنها تفاوتی دیده شود. البته ناگفته نماند که مقطع تحصیلی هم می‌تواند روی مبلغ پرداختی تاثیر بگذارد اما در کل تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی ترکیه هزینه کمی را برای شما به همراه دارد به همین دلیل افراد بیشتر خواهان تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی این کشور هستند.

بسته به زبانی که فرد برای تحصیل انتخاب می‌کند شهریه‌ های پرداختی هم تغییر خواهد کرد با توجه به این نکات هر فرد می‌تواند متناسب با شرایط و بودجه خود زبان تحصیل را انتخاب کند. هزینه مناسب دانشگاه‌ های دولتی ترکیه باعث شده تا افراد در هر مقطعی که میخواهند تحصیل کنند واحدهای دولتی را انتخاب نمایند تا بتوانند بهترین تحصیل را با کمترین پرداختی انجام بدهند. هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است، این سوال افراد زیادی بوده، در جواب آنها باید بگوییم انتخاب دانشگاه خصوصی و دولتی و محل تحصیل می‌تواند تا حدودی این مبلغ را به شما نشان بدهد اما برای اطلاع دقیق از تمام هزینه‌ ها باید تمام جوانب را در نظر گرفت.

آیا امکان تحصیل رایگان در ترکیه وجود دارد؟

بسیاری از افراد پرسیده‌اند که آیا امکان تحصیل رایگان در ترکیه وجود دارد، در جواب این گونه افراد باید بگوییم که دانشگاه‌ های زیادی در ترکیه وجود دارد که کمترین میزان هزینه را برای تحصیل افراد در نظر گرفته‌اند اما همین دانشگاه‌ های برجسته و معتبر شرایطی فراهم کرده‌اند که دانشجویان خوشنام که برترین نمرات را دارند بتوانند با تهیه بورسیه به راحتی به ترکیه وارد شده و به صورت کاملا رایگان در دانشگاه‌ های این کشور مشغول به تحصیل شوند. در صورتی ‌که بورسیه‌ تحصیلی دریافت کرده باشید، می‌توانید بصورت رایگان تحصیل کنید اما در غیر این‌ صورت موظف به پرداخت شهریه هستید. هزینه تحصیل در ترکیه بسته به نوع رشته و دانشگاه انتخابی بسیار متفاوت خواهد بود.

کشور ترکیه با توجه به استقبال بی نظیر دانشجویان از دانشگاه‌ های خود تلاش کرده تا شرایطی را برای آنان فراهم آورد که بتوانند در مقاطع مختلف تحصیلی حتی دکترا بورسیه دریافت نمایند، در اختیار داشتن بورسیه برای ادامه تحصیل یک مزیت عالی به شمار می‌رود زیرا فرد با دریافت و در اختیار داشتن بورسیه می‌تواند به صورت رایگان و بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ ای به راحتی در ترکیه تحصیل کند.

برای داشتن شرایط تحصیل رایگان باید هنگام اقدام به آزمون تحصیلی توجه کنید که چه مدارکی لازم است و به چه نمراتی نیاز دارید تا بتوانید به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بورسیه را دریافت نمایید. بدانید که شما با دریافت بورسیه تورک بورسلاری که اعتبار بسیار زیادی در ترکیه دارد می‌توانید بدون پرداخت هزینه در ترکیه تحصیل نمایید.

پر هزینه‌ترین رشته دانشگاهی در ترکیه

در ترکیه رشته‌های تحصیلی متعددی وجود دارد که افراد می‌توانند در آنها تحصیل کنند اما رشته‌هایی نظیر پزشکی، پرستاری، داروسازی، فنی و….. هستند که به عنوان پرطرفدارترین‌ها شناخته می‌شوند و افراد زیادی به سراغ آنها می‌روند. از رشته‌های پرهزینه که چه در دانشگاه خصوصی باشید و چه در دانشگاه دولتی باید مبلغ زیادی را بپردازید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. رشته دندانپزشکی: این دوره تحصیلی هزینه‌های بسیار بالایی را برای افراد به همراه دارد اما با انتخاب آزمون یوس و کسب نمره بالا می‌توان هزینه پرداختی را کاهش داد.
  2. رشته داروسازی: از رشته‌های پرهزینه به شمار می‌رود که فرد باید حدودا ۵ سال تحصیل کند که در این دوره موظف به پرداخت مبالغی است، این رشته نسبت به دندانپزشکی هزینه کمتری دارد.
  3. رشته پزشکی: این رشته مانند دندانپزشکی نیاز به هزینه‌های سنگینی و بالایی دارد که تنها با دریافت بورسیه می‌توان هزینه آن را کاهش داد.

بسیاری از افراد برای آشنایی بیشتر با محیط این کشور و داشتن شرایط تحصیل بهتر همواره از دوره دبیرستان تحصیلات در این کشور را آغاز می‌کنند که این می‌تواند شرایط دانشگاه را برای آنها آسان‌تر نماید. دبیرستان‌های این کشور نیز دو نمونه دولتی و خصوصی دارند که این دلیل تفاوت هزینه‌ های آنها است، البته دبیرستان‌های شبانه روزی می‌توانند انتخاب عالی برای افراد ایرانی باشند.

چون دارای خوابگاه هستند و خوابگاه هزینه کمتری نسبت به کرایه خانه برای آنها به همراه دارد. لازم به ذکر است که شهریه مدارس و دانشگاه‌ های ترکیه ه رساله براساس تورم‌ها و شرایط کشور ترکیه تغییر می‌کنند به همین دلیل باید هر زمان که قصد سفر و تحصیل دارید هزینه‌ ها را دوباره مورد بررسی قرار بدهید. رشته‌ های پر هزینه‌ای که نام بردیم با دریافت بورسیه رایگان خواهند شد؛ از این رو دانشجویان ایرانی با انجام آزمون بورسیه و قبولی در آن می‌توانند به راحتی در ترکیه بدون پرداخت مبلغی تحصیل نمایند.

هزینه های پنهان تحصیل در ترکیه

از جمله هزینه‌ های پنهان تحصیل در ترکیه، می‌توان به مواردی همچون هزینه خرید سیم‌کارت (۶۰ تا ۱۷۰ لیر) و هزینه رفت‌وآمد (بلیت ماهانه حمل‌ و نقل عمومی، ۴۰۰ لیر یا ۲۱ دلار)، اشاره نمود. از طرفی، اسکان موقت در ترکیه برای دانشجویان، پیش از استقرار دائمی در این کشور ،هزینه‌ هایی را به‌دنبال دارد. افرادی که قصد ماندن در هتل یا مسافرخانه را دارند، بسته به نوع هتل و شهری که در آن استقرار دارند میزان هزینه‌ های پرداختی متفاوت دارند. اگر بخواهید در خوابگاه‌ های دانشجویی اقامت داشته باشید، متناسب با دانشگاه مدنظر، هزینه اجاره ماهانه آن نیز تغییر می‌کند، اما به طور متوسط، هزینه خوابگاه‌ های دانشجویی ترکیه، بین ۲۵ تا ۴۰ دلار (۴۷۷ تا ۷۵۵ لیر) است.

از سوی دیگر، دانشجویان حین تحصیل در ترکیه، موظف به خریداری کتب و جزوات‌ درسی هستند. براساس رشته‌ تحصیلی، هزینه خریداری کتاب‌ های مورد نیاز نسبی و متغیر است.

دانشجویان هنگام تصمیم برای مهاجرت به ترکیه، مواردی همچون شهریه دانشگاه و هزینه‌ های اقامت خود را برآورد می‌کنند. اما موضوعات دیگری نیز وجود دارد که اگر در نظر نداشته باشند، مراحل پذیرش و ثبت درخواست آنها با مشکل مواجه خواهد شد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم :

  • هزینه ویزای دانشجویی ترکیه

  • هزینه ترجمه مدارک به زبان ترکی

  • مالیات در ترکیه

  • هزینه آزاد سازی مدارک تحصیلی

سخن پایانی

هر کشور برای ورود افراد برای تحصیل و زندگی شرایط و قوانین خاص خود را دارد که افراد باید این قوانین را طی کنند تا بتوانند تاییدیه دریافت نمایند. کشور ترکیه هم شرایط خود را برای تحصیل دارد که دانشجویان باید آنها را بدانند به خصوص هزینه‌های پرداختی مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، هزینه تحصیل در این کشور تنها به هزینه شهریه دانشگاه یا مدارس محدود نمی‌شود؛ به همین دلیل اگر فرد قصد تحصیل در مدارس شبانه روزی را نداشته باشد یا بخواهد در دانشگاهی ادامه تحصیل بدهد که خوابگاه رایگان ارائه نمی‌دهد هزینه‌های مسکن و رفت و آمد و آب و برق نیز اضافه خواهد شد.

همچنین برای تحصیل و زندگی در این کشور لازم است هزینه تغذیه، هزینه درمان و سایر هزینه‌های زندگی را هم در نظر گرفت تا بدانید که در کل دوره تحصیل باید چه مبلغی در اختیار داشته باشید و بپردازید تا در این دوره دچار مشکلات نشوید. زندگی دانشجویی در ترکیه و هزینه‌های آن باعث شده تا برخی افراد مشغول به کار نیمه وقت نیز شوند تا بتوانند هزینه خود را تامین کنند.

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میلاد یوسفی
08 نوامبر 2023

ساعات فعالیت دانش آرتا

یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 10 صبح الی 6 بعد از ظهر آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.
توجه داشته باشید موسسه در روزهای شنبه تعطیل می باشد.

×

 

به دانش آرتا خوش آمدید

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp