info@artaapplyabroad.com

PHONE

02128421819

09910026784

artaapply

artaapplyabroad

پیگیری پرونده

برترین دانشگاه‌های سال تایمز

عنوان را به انگلیسی وارد کنید
0 دیدگاه
موضوع این نوشته را وارد کنید
برترین دانشگاه‌ ها
یکی از معتبرترین منبع‌های دانشگاهی جهان موسسه عالی تایمز است که هر سال لیست مربوط به برترین دانشگاه‌های سال را در جهان اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. از آنجا که دغدغه بسیاری از افراد تحصیل در یکی از دانشگاه‌های مهم و دریافت مدرک معتبر و تضمین آینده شغلی‌شان است این لیست می‌تواند در انتخاب دانشگاه برای تحصیل موثر باشد. هرساله این رتبه‌بندی دستخوش تغییراتی نسبت به سال قبل خود می‌شوند. در این رتبه‌بندی‌ها، دانشگاه‌های چین توانسته‌اند در بعضی از شاخص‌ها حتی از دانشگاه‌های آمریکا برتر باشند. به طوری که در سال 2022 دانشگاه چینهوا، برترین دانشگاه آسیا، توانست بین 20 دانشگاه برتر قرار گیرد و صعود چمشگیری نسبت به سال قبلش داشته باشد. این موضوع یک دستاورد علمی بزرگ برای کشور چین محسوب می‌شود. دانشگاه آکسفورد، دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد آمریکا، دانشگاه کمبریج، موسسه تکنولوژی ماساچوست، موسسه فناوری کالیفرنیا، دانشگاه پرینستون، دانشگاه برکلی کالیفرنیا، دانشگاه ییل و کالج امپریال لندن به ترتیب از ده دانشگاه برتر اروپا در رتبه‌بندی تایمز برای سال 2023 هستند.

شاخص‌های نظام رتبه‌بندی تایمز

موسسه عالی تایمز برای انتخاب برترین دانشگاه‌ها 13 فاکتور مهم و اساسی را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است که این موارد، مورد تایید دانشجویان، اساتید و البته دولت‌ها است. نگاهی به برترین دانشگاه‌های سال تایمز نشان می‌دهد این 13 فاکتور مهم که اصطلاحا به شاخص‌های عملکردی دانشگاه‌ها معروف است، به طور کلی به پنج گروه تقسیم می شود. این پنج گروه شامل:
  1. تدریس (شامل محیط آموزشی)
  2. تحقیق (تعداد و حجم تحقیقات دانشگاه، دستاوردها و اعتبارسنجی)
  3. استنادها (تاثیر تحقیقات)
  4. نگاه بین‌المللی (کارمندان دانشگاه، دانشجویان و تحقیقات)
  5. ارتباط با صنعت و میزان درآمدهای به دست آمده از این طریق (انتقال دانش)

مقایسه رتبه برترهای تایمز در سال 2021 و 2022

در جهان 1662 دانشگاه وجود دارد که مطابق سیستم رتبه‌بندی تایمز رتبه‌بندی شده‌اند. 452 دانشگاه دیگر نیز وجود دارد که داده‌های خود را ارائه اما معیارهای واجد شرایط بودن را برای شرکت در نظام رتبه‌بندی دریافت نکرده‌اند. بر اساس نتایج منتشر شده از موسسه عالی تایمز دانشگاه آکسفورد برای ششمین سال متوالی در صدر نظام رتبه بندی تایمز قرار گرفته‌است؛ همچنین همانطور که در ابتدا گفتیم چین برای اولین‌بار در بین 20 موسسه اول برتر جهان قرار گرفته است. دانشگاه پکن در جایگاه شانزدهم قرار دارد. ایالات متحده دارای 183 موسسه و دارای بیشترین نمایندگی در بین 200 موسسه برتر است که، جایگاه 57 را در میان سایر دانشگاه‌ها دارد. در صدر رکن آموزشی دانشگاه هاروارد و در صدر تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد قرار دارد.

نگاهی به پنج دانشگاه برتر رتبه‌بندی سال تایمز

در ادامه شما را به 5 دانشگاه برتر این رتبه بندی آشنا خواهیم کرد:

1. دانشگاه آکسفورد

با نگاهی به برترین دانشگاه‌های سال تایمز، یکی از برترین‌های آموزش در اروپا که در صدر جدول رتبه‌بندی تایمز قرار دارد، دانشگاه آکسفورد است. اگر حتی یکبار از لغت نامه انگلیسی استفاده کرده باشید حتما نام دیکشنری آکسفورد که از انتشارات این دانشگاه است به گوش شما خورده ‌است. تاسیس این دانشگاه به قبل از سال 1096 میلادی برمی‌گردد و از سال 1920 به بعد نیز شرایط برای زنان نیز فراهم شد و آن‌ها می‌توانستند در این دانشگاه تحصیل و فارغ‌التحصیل شوند. این دانشگاه با فراهم کردن بهترین امکانات برای دانشجویان خود به بهترین دانشگاه اروپا معروف است. دانشگاه آکسفورد همچنین به علت تحقیقات متنوعی که از دانشجویان خود در مقطع لیسانس و بالاتر در رشته های انسانی، ریاضی، فیزیک، پزشکی، و علوم‌اجتماعی دریافت می‌کند از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. این دانشگاه خوابگاه‌هایی در اختیار دانشجویان خود نیز قرار می‌دهد. هزینه تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان غیر اروپایی از دیگر دانشجویان بیشتر است اما، وام‌های تحصیلی مناسبی برای دانشجویان در نظر گرفته شده‌است.  

2. دانشگاه هاروارد

یکی دیگر از برترین‌های آموزش در اروپا که در جایگاه دوم در رتبه‌بندی تایمز دارد دانشگاه هاروارد است. این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی و از اعضای هشت‌گانه لیگ آیوی است که در کمبریج ماساچوست واقع شده ‌است. سالانه افراد زیادی خواهان تحصیل در این موسسه هستند. این دانشگاه در زمینه های مختلفی چون علوم‌انسانی و تجربی تحقیقات گسترده‌ و تاثیرگذاری انجام می‌دهد. این دانشگاه در سال 1638 تاسیس شد و جهت بزرگداشت اولین خیر آن، روحانی جان هاروارد، نام دانشگاه را هاروارد انتخاب کردند. این کالج در ابتدای شروع فعالیت خود بیشتر محل تحصیل روحانیون اجتماع‌گرا و توحید‌گرا بود، با این وجود به هیچ فرقه خاصی وابسته نبود. در قرن هجدهم به تدریج سکولار گشت و در قرن نوزدهم هاروارد به عنوان مرکز فرهنگی اصلی در میان نخبگان بوستون شد. این دانشگاه از دوازده دانشکده به علاوه موسسه مطالعاتی پیشرفته تشکیل شده است و دارای بزرگترین سیستم کتابخانه دانشگاهی جهان است.  

3. دانشگاه استنفورد

دانشگاه استفورد سومین دانشگاه در رتبه‌بندی تایمز است که در شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا هست. دانشگاه استنفورد یک دانشگاه معتبر است که حدودا دارای 17000 دانشجو در مقاطع مختلف است. زبان تحصیلی در این دانشگاه همانند سایر دانشگاه‌های آمریکا، انگیسی است؛ همچنین اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید خوب است که بدانید این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران در آمریکا و دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در آمریکا است. این دانشگاه در سال 1885 میلادی تاسیس شده‌است. این دانشگاه با هدف ترویج رفاه عمومی از طریق تمرین و تحت تاثیر قرار دادن تمدن و بشریت است. این دانشگاه دارای 7 دانشکده در زمینه هایی چون دانشکده بازرگانی، دانشکده پایداری، دانشکده آموزش و پرورش، دانشکده مهندسی، دانشکده علوم‌انسانی، دانشکده حقوق و دانشکده پزشکی است.  

4. دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج چهارمین دانشگاه در نظام رتبه‌بندی تایمز است که، در کشور انگلستان واقع شده است. این دانشگاه از قدمت بالایی در میان دانشگاه‌های برتر جهان برخوردار است. این دانشگاه از دانشگاه‌های معتبر است که موقعیت‌های تحصیلی و شغلی بسیاری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشگاه کمبریج در سال 1209 تاسیس شده‌ است. در این دانشگاه حدود 18000 دانشجو مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه امکانات عالی را برای تحصیل و زندگی در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. دانشگاه کمبریج 31 دانشکده دارد که فقط 3 دانشکده آن در اختیار خانم ها قرار دارد. این دانشگاه تنها افراد بالای 21 سال را پذیرش می‌کند. دانشگاه کمبریج در زمینه‌هایی چون هنر و علوم‌انسانی، علوم‌اجتماعی، علوم زیستی و علوم فیزیکی، پزشکی بالینی و تکنولوژی فعالیت و به دانشجویان ارائه می‌دهد.  

5. دانشگاه فناوری ماساچوست

دانشگاه فناوری ماساچوست مشهور به ام‌آی‌تی، یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی به شمار می‌رود.  این دانشگاه در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست آمریکا واقع شده‌ است. دانشگاه ماساچوست پنجمین دانشگاه برتر در رتبه‌بندی تایمز است که در سال 1861 تاسیس شده ‌است. دانشگاه فناوری ماساچوست یکی از مهمترین و برترین مراکز علمی و تحقیقاتی در زمینه علوم پایه و مهندسی به شمار می‌رود. هدف این دانشگاه فعالیت در زمینه تحقیقات و آموزش هایی حول سیمینارهای مختلف و آزمایشگاه‌ها است. این دانشگاه نقش مهمی در توسعه بسیاری از جنبه‌های علوم مدرن و بخش مهندسی و ریاضیات داشته‌است، به طوری که این دانشگاه در جهان به نوآوری و قدرت علمی بالا مشهور است.  

سخن پایانی

همانطور که گفته شد نظام رتبه‌بندی تایمز از کارشناسانی تشکیل شده است که به طور سالانه فعالیت های دانشگاه‌ها را بررسی و بر اساس فاکتور هایی که در مقاله خواندید آن را بررسی و به تحقیق راجب آن‌ها می‌پردازد. این موسسه به صورت مستقل فعالیت می‌کند. این موسسه همچنین تاکید خاصی بر زمینه‌های پژوهش و با هدف بکار‌گیری علم در صنعت دارد. از آنجا که این موسسه بهترین دانشگاه‌ها را هر سال معرفی می‌کند، می‌توانید با بررسی آن اطلاعات لازم و موردنیاز راجب دانشگاه موردنظر خود به دست آورید و از شرایط تحصیلی و شغلی خوبی برخوردار شوید.

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Admin
08 جولای 2019

ساعات فعالیت دانش آرتا

یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 10 صبح الی 6 بعد از ظهر آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.
توجه داشته باشید موسسه در روزهای شنبه تعطیل می باشد.

×

 

به دانش آرتا خوش آمدید

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp